aggrzejniki logo
22 397 43 92

INFOLINIA 9-18

Remont mieszkania w 5 krokach

Friday, September 9, 2022

Remont mieszkania to niezwykła okazja, aby zrealizować długo odkładane plany. Zanim rozpoczniesz prace, warto zacząć od określenia dominującego stylu wnętrz, w których będziesz spędzać większość wolnego czasu, ciesząc się chwilami z najbliższymi. Nowe technologie i rozwiązania pozwalają nie tylko poprawić komfort życia domowników, ale też zrealizować marzenia, jeśli chodzi o styl i design.

Remont mieszkania wymaga nie tylko pomysłu i wizji, ale także przemyślanego harmonogramu prac oraz kosztorysu. Jak sporządzić plan działań? Przede wszystkim określ słabe punkty lokalu i poszczególnych pomieszczeń. Zidentyfikuj rzeczy, które wymagają natychmiastowej wymiany lub naprawy i takie, których remont możesz jeszcze odłożyć. Dopiero teraz dopasuj kolejność prac do możliwości finansowych, zakładając, że wydatków może być nieco więcej niż w Twoim planie.

Od czego zacząć remont mieszkania?

Każde działanie wymaga planu. W przeciwnym razie remont może okazać się stresujący i pełen nieprzewidzianych wydatków. Czy warto się na niego decydować? Oczywiście! Każde wnętrze wymaga co jakiś czas odświeżenia, a sprzęty naprawy lub wymiany. Remont jest koniecznością, jeśli podstawowe instalacje w lokalu, jak elektryka czy ogrzewanie wymagają modernizacji. Zaczynając prace, warto od razu określić ich zasięg, ponieważ remont robimy raz na kilka lat. Jeśli Twoje mieszkanie generuje duże straty ciepła, np. z powodu nieszczelnych okien, te prace również należy wpisać na listę. I w końcu ostatni, ale równie ważny aspekt remontów — nowe wnętrza możesz zaaranżować tak, aby w pełni wyrażały Twój styl. W końcu masz się w nich czuć swobodnie i komfortowo.

Biały grzejnik dekoracyjny Irsap Tesi 2
Widoczny na zdjęciu grzejnik dekoracyjny to Irsap Tesi 2

Krok 1 – opracuj plan

Dobry plan remontu to już połowa sukcesu. Niezależnie czy prace przeprowadzasz we własnym zakresie, czy z pomocą ekipy fachowców. Jeśli postawiłeś na drugą opcję, pamiętaj, że harmonogram działań możecie przedyskutować wspólnie, abyś miał punkt odniesienia, jak postępują działania. Dzięki temu masz poczucie, że panujesz nad sytuacją. Dla większości Polaków remont oznacza tylko malowanie ścian, ale pamiętaj, że tego typu prace należy raczej zaliczyć do odświeżenia lokalu.

Statystyki wskazują, że najrzadziej wymieniamy okna, drzwi, armaturę i kaloryfery. Nie popełniaj tego błędu, ponieważ jeśli to elementy, które dawno nie były modernizowane, powinny znaleźć się na czele Twojego harmonogramu. Jeśli odświeżysz lokal i nagle zaczną przeciekać okna lub grzejnik, koszty naprawy będą wyższe o ponowne malowanie ścian, suszenie podłogi i oczywiście nieplanowane zakupy.

Krok 2 – zaplanuj ogrzewanie

Jeśli na Twojej liście znalazła się wymiana kaloryferów, powinieneś zacząć od zdjęcia starych grzejników. Pamiętaj, że lepiej planować prace w letnich miesiącach, poza sezonem grzewczym. Temperatury są wyższe, więc w przypadku malowania ścian, farba szybko wyschnie, ale po drugie — nie trzeba będzie spuszczać wody z obiegu systemu grzewczego. Wymieniając kaloryfery, niezależnie czy w mieszkaniu, czy w wolnostojącym domu, pamiętaj, że są one częścią większego systemu grzewczego i nie mogą zaburzać bilansu cieplnego całego budynku. Jeśli mieszkasz w bloku, nie zapomnij o złożeniu do spółdzielni lub właściciela stosownego pisma.

Czarny grzejnik dekoracyjny Irsap Tesi 2
Irsap Tesi 2

Wymiana kaloryferów to idealny moment, aby zdecydować się na nowoczesne grzejniki dekoracyjne, które idealnie dopasujesz do swojego wymarzonego stylu. Wybierz ozdobne kaloryfery pionowe do loftowych aranżacji czy stylu nowojorskiego lub modele z płaską płytą, jeśli lubisz klasyczne rozwiązania. Jeśli zależy Ci na maksymalnym zagospodarowaniu miejsca, najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się wąskie grzejniki lub modele panelowe, które dopasujesz do potrzeb, ale też ograniczeń przestrzeni.

Planując duży remont, pamiętaj o łazience. To świetna okazja nie tylko do odświeżenia tego wnętrza, ale także do montażu nowego grzejnika łazienkowego oraz dodatkowego kaloryfera elektrycznego, który sprawdzi się szczególnie poza sezonem grzewczym. W ten sposób Twoja łazienka nie tylko nabierze unikalnego charakteru, ale gromadzący się w niej nadmiar wilgoci przestanie być uciążliwym problemem.

Krok 3 – ściany i podłoga

Jeśli masz już wybrane ozdobne grzejniki dekoracyjne, a we framugach wstawione nowe okna — pora na przygotowanie i wyrównanie ścian. To prace, które warto przeprowadzić, zanim położymy nową podłogę. Dopiero po ich wykończeniu, zacznij układać panele lub parkiet.

Dobra rada! Pamiętaj, aby wybrać dominujący odcień przewodni, ponieważ mieszkanie malujesz raz na kilka lat. Jeśli decydujesz się na motywy geometryczne lub inspiracje naturą, uważaj, aby nie zdominowały całości aranżacji. Dobrze umieścić je na tzw. reprezentacyjnych powierzchniach, na których będą doskonale widoczne, ale nie wprowadzą chaosu do projektu. Zawsze możesz podkreślić dominujący styl dodatkami. Podobnie, jeśli chcesz, aby głównym elementem przestrzeni była ściana pokryta cegłą, drewnem lub imitacją betonu. Taka wyróżniająca się powierzchnia nie potrzebuje zbyt wielu dodatków poza właściwym oświetleniem i np. grzejnikiem ozdobnym o kwadratowym profilu, który swoim kształtem przypomina nowoczesną, emanującą ciepłem rzeźbę.

Kolejny PRO TIP! Zanim położysz panele lub parkiet pomyśl o ogrzewaniu podłogowym, bo taka okazja może się długo nie powtórzyć. Na rynku dostępne są systemy wodne i elektryczne, które idealnie dopasujesz do wymagań lokalu i domowników. Co więcej, tego typu ogrzewanie wcale nie generuje dużych kosztów, a nowoczesne systemy sterowania pozwalają Ci optymalnie zarządzać temperaturą w domu.

Sprawdź też czy przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego w łazience, grzejnik będzie nadal potrzebny?
Zobacz film:

Krok 4 – czas na drzwi

Remont to dobra okazja do wymiany i montażu nowych drzwi! Pamiętaj, aby nie popełniać błędu wielu osób, które zbyt późno o tym pomyślały i wszystkie drzwi wybrać wcześniej, a nie w dniu montażu. Zdarza się, że wybrane w pośpiechu modele nie pasują do framugi! Jeśli wybierasz drzwi przesuwane, montujesz szyny, dopiero kiedy ściany są już wykończone.

Krok 5 – szalej z dodatkami!

Teraz ten najprzyjemniejszy moment! W końcu możesz ustawić meble i wybrać dodatki! Ograniczeniem jest jedynie Twoja wyobraźnia (…i budżet)! Pamiętaj, wybierz ozdoby i akcesoria, które zawsze będziesz w stanie szybko wymienić na inne. Delikatne zmiany aranżacji w przestrzeni, w której żyjemy to coś, co zawsze poprawia nam humor, zwłaszcza jeśli robimy to wraz ze zmianami pór roku.

Pamiętaj o eko-trendach i wprowadź do swojego mieszkania jak najwięcej natury. Miniony rok pokazał, jak bardzo brakuje nam kontaktu z przyrodą, jeśli większość czasu musimy spędzać w domu. Nowoczesne aranżacje lubią też upcycling, czyli ponowne wykorzystanie rzeczy, których nie używamy. Stoliki czy łóżka zrobione z uprzednio przygotowanych drewnianych palet, czy patchworkowe nakrycia na fotele i kanapy ze starych narzut, a nawet ubrań, to trend, który jeszcze długo nie wyjdzie z mody. Coraz więcej osób decyduje się też na lekkie meble z możliwością ich łatwego przesuwania, które dają dużo swobody przy zmianie wystroju. Przekonaj się, że takie rozwiązania nie muszą być drogie. Większe wydatki warto zabezpieczyć na pierwszy etap prac, czyli wymianę okien oraz instalacji elektrycznej i grzewczej. Nowe technologie są ekologiczne, a przede wszystkim ekonomiczne i szybko przekonasz się, że potrafią obniżyć Twoje rachunki.