aggrzejniki logo
22 397 43 92

INFOLINIA 9-18

Rodzaje grzejników dekoracyjnych — ich zalety i wady?

Friday, September 8, 2023

Zaskakują nie tylko mocnymi kolorami, ale również nowoczesnym designem. Niektóre z nich wyglądają jak prawdziwe dzieła sztuki użytkowej. O czym mowa? O kaloryferach ozdobnych, które coraz chętniej wykorzystywane są w domach i budynkach użyteczności publicznej. Grzejniki dekoracyjne dostępne na rynku wykonane są z materiałów najwyższej jakości, dzięki czemu użytkownicy mogą liczyć nie tylko na ich dekoracyjny charakter, ale również na maksymalizację funkcjonalności. Innowacyjna technologia, którą stosuje się do ich produkcji pozwala zapewnić użytkownikom ciepło oraz ograniczyć zużycie energii. Co więcej, każdy model zapewnia doskonałe wrażenia estetyczne. Sprawdź, jakie rodzaje grzejników dekoracyjnych dostępne są na rynku oraz jakie mają wady i zalety?


Z artykułu dowiesz się:

 1. Jaki jest podstawowy podział grzejników dekoracyjnych dostępnych na rynku?
 2. Jak dzieli się kaloryfery ozdobne ze względu na materiał wykonania?
 3. Jakie wady i zalety mają grzejniki dekoracyjne?

Grzejniki dekoracyjne szturmem wdarły się na rynek grzewczy. Modele, które są obecnie dostępne, projektują znani i cenieni na całym świecie designerzy. Poprzez kontrastowe zestawienie kolorów, kształtów oraz faktur, doskonale dopełniają nowoczesne wnętrza, jednocześnie przyciągając wzrok i stanowiąc ponadczasową ozdobę pomieszczenia, w którym się znajdują. Wybierając grzejniki dekoracyjne możesz zdecydować się zatem model w formie ławki, szafki, półki, czy obrazu. Na rynku dostępne są również drabinki oraz gładkie, efektowne panele czołowe. Niektórzy producenci oferują również kaloryfery ozdobne z lustrem lub tablicą do pisania. Warto mieć na uwadze, że obecnie grzejniki dekoracyjne nie są drogie. Ich ceny zaczynają się mniej więcej już od 1000 zł.

 AG Grzejniki Design Novo C
AG Grzejniki Design Novo C

Aby nie dać się ponieść fantazji wybierają kaloryfery ozdobne, warto zapoznać się rodzajami urządzeń, jakie oferują producenci. Warto mieć na uwadze, że bez względu na to, jakie rozwiązanie wybierzesz, możesz mieć pewność, że jego parametry techniczne będą szły na równi z odważnym designem.

Jaki jest podstawowy podział grzejników dekoracyjnych dostępnych na rynku?

Chcąc poznać wszystkie rodzaje grzejników dekoracyjnych, musisz zacząć od podstawowego rozróżnienia modeli, które związane jest z ich kształtem i przeznaczeniem. Zupełnie inaczej będą prezentować się kaloryfery łazienkowe, a inaczej te, które montuje się w salonie, sypialni czy kuchni. Co więcej, inna będzie także ich moc, która jest jednym z parametrów, który zawsze należy brać pod uwagę. Jeśli chodzi o materiał wykonania grzejnika, jego kolor czy stylistykę — zawsze będzie to kwestia do indywidualnego rozważenia przez użytkowników.

Grzejnik Dekoracyjny Radox Big Cube
Grzejnik Dekoracyjny Radox Big Cube

Wybierając grzejniki dekoracyjne, warto również zwrócić uwagę na dodatkowe akcesoria, które oferują producenci. Mowa o lustrach, haczykach, czy relingach, na których można powiesić np. mokre ręczniki czy drobną bieliznę.

Podstawowy podział grzejników dekoracyjnych

Wybierając grzejniki dekoracyjne, należy poznać cztery główne grupy tych rozwiązań. Na rynku wyróżnia się kaloryfery:

 • pionowe — najczęściej wybiera się je do nowoczesnych łazienek. Modele te wyposażone są w drabinkę, dzięki której suszenie mokrych ręczników nie stanowi żadnego problemu. Kolejnym modelem są grzejniki panelowe, które na tle innych wyróżniają się gładką powierzchnią i uchwytem;
 • poziome — są doskonałym rozwiązaniem w pomieszczeniach o niewielkim metrażu, zwłaszcza jeśli będą zamontowane na ścianie z oknem. Modele dostępne na rynku są gotowe do montażu poniżej wiszących luter lub szafek;
 • narożne — są coraz chętniej wybierane przez użytkowników. Najczęściej przybierają kształt harmonijki. Dzięki temu, że są precyzyjnie dopasowane do narożników, doskonale dopełniają każde nowoczesne wnętrze. Szczególnie sprawdzają się w miejscach, w których zastosowanie klasycznego rozwiązanie nie jest możliwe. Niektórzy użytkownicy decydują się na stosowanie narożnego kaloryfera jako dodatkowej dekoracji;
 • łukowe — jest to rozwiązanie, które chętnie wykorzystują inwestorzy w miejscach, gdzie ściany są zaokrąglone. W tym wypadku funkcjonalność spotyka się z kunsztem dekoratorskim;
 • stojące — te modele najczęściej stosuje się we wnętrzach, które mają być podzielone na funkcjonalne strefy.

Podział grzejników ze względu na sposób zasilania

Skoro znasz już podstawowy podział grzejników dekoracyjnych, przyszedł czas, aby przedstawić rodzaje grzejników dekoracyjnych ze względu na sposób zasilania. W ofercie rynkowej  dostępne są kaloryfery:

 • wodne — zasila się je za pośrednictwem instalacji centralnego ogrzewania, która wyróżnia się wysoką skutecznością ogrzewania;
 • elektryczne — do prawidłowego działania wykorzystują energię elektryczną, dzięki czemu można je montować w dowolnym miejscu, a do tego stosować również sezonem grzewczym;
 • wodno-elektryczne — inaczej nazywane hybrydami — wykorzystują dwa źródła zasilania, w sezonie grzewczym podłącza się je do instalacji centralnego ogrzewania, a poza sezonem do ich prawidłowej pracy wykorzystuje się energię elektryczną.

Jak dzieli się kaloryfery ozdobne ze względu na materiał wykonania?

Nie da się ukryć, że materiał, z którego wykonano grzejniki dekoracyjne, jest nie tylko istotny z punktu widzenia estetyki, ale przede wszystkim wytrzymałości oraz odporności na wiele czynników. Kaloryfery ozdobne, które mają wytrzymać wiele lat, warto wybierać urządzenia wykonane ze stali szlachetnej, żeliwa lub aluminium. Na rynku dostępne są także kaloryfery, które wykonane są z miedzi, metalu, kamienia naturalnego, hartowanego szkła, czy kompozytu mineralnego.

Pionowy grzejnik dekoracyjny z własną grafiką lub lustrem
Pionowy grzejnik dekoracyjny z własną grafiką lub lustrem

Grzejniki szklane oraz z kompozytu mineralnego uznawane są za najbardziej energooszczędne. Przyglądając się kaloryferom wykonanym ze szkła, trzeba zwrócić uwagę na zjawisko naturalnej konwekcji, dzięki której możliwe jest utrzymanie takiej samej temperatury na całej powierzchni grzejnika. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że szkło jest materiałem, który wyróżnia się zdolnością do szybkiej akumulacji oraz oddawania ciepła. Oznacza to, że ciepło, które z nich płynie będziemy czuć jeszcze długo po wyłączeniu grzejnika.

Jakie wady i zalety mają grzejniki dekoracyjne?

Wybierając grzejniki dekoracyjne, należy wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj oraz materiał wykonania, ale również zalety i wady proponowanych przez producentów rozwiązań. Poniżej opowiadamy zarówno o atutach, jak i mankamentach rozwiązań, które oferuje rynek grzewczy,

Zalety grzejników dekoracyjnych

Zastanawiasz się, co przekonuje osoby, które wybierają grzejniki dekoracyjne? Do najważniejszych zalet tego rozwiązania należą:

 • wygląd i estetyka wybranego rozwiązania — kaloryfery ozdobne pozwalają podkreślić charakter wnętrza, w którym są montowane;
 • wykorzystanie innowacyjnych technologii — grzejniki dekoracyjne, dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, przez wiele lat pozostają niezawodne i wydajne, dzięki czemu każdy użytkownik może przez wiele lat liczyć na komfort cieplny.

Wady grzejników dekoracyjnych

Decydując się na grzejniki dekoracyjne, trzeba pamiętać o ich nieco wyższej cenie, niż grzejniki tradycyjne. Jest to jeden z mankamentów, który często wymieniają potencjalni użytkownicy grzejników dekoracyjnych.

Dodatkowo niektórzy podkreślają, że wadą, obok której nie byli w stanie przejść obojętnie, jest fakt, że na montaż grzejnika dekoracyjnego trzeba przeznaczyć fragment ściany od podłogi do sufitu.

Pionowy grzejnik dekoracyjny Irsap Tesi 2
Pionowy grzejnik dekoracyjny Irsap Tesi 2

Powyższe wady to jedyne, jakie wymieniają użytkownicy. Porównując je do zalet, można pokusić się o stwierdzenie, że grzejniki dekoracyjne nie mają dużych mankamentów, co sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na ich kupno.

Grzejniki dekoracyjne — rodzaje, wady i zalety — podsumowanie

Era, kiedy grzejniki były chowane pod oknem i zasłaniane firaną już dawno minęła. Obecnie inwestorzy chętnie wybierają modele, które mogą pokazać światu. Grzejniki dekoracyjne stają się powoli normalnym elementem systemu grzewczego, który jest w stanie wydajnie ogrzać wnętrze i jednocześnie stać się jego ozdobą. Wybierając grzejniki dekoracyjne do swojego domu, należy zawsze zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj urządzenia grzewczego, ale również na jego atuty i mankamenty. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu dzisiejszemu wpisowi poznałeś podstawowe informacje, które pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję zakupową.