aggrzejniki logo
22 397 43 92

INFOLINIA 9-18

Jakie ogrzewanie wybrać, aby zmniejszyć rachunki?

Friday, April 22, 2022

Rok 2022 to dla nas wiele wyzwań, również ekonomicznych, związanych z podwyżkami cen. Wiele osób zastanawia się, gdzie szukać oszczędności? Czy bardziej opłaca się ogrzewanie wodne, czy elektryczne? Jak zarządzać temperaturą w domu, aby uniknąć wysokich rachunków? Czy ogrzewanie elektryczne jest drogie? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, projektując i modernizując system grzewczy w Twoim domu.

Wysokie rachunki za ogrzewanie mają często wspólne przyczyny. Najczęściej to duże straty ciepła w lokalu lub budynku, nieodpowiednio dobrany system ogrzewania, stara i niemodernizowana instalacja, ale także brak wiedzy na temat tego, jak optymalnie zarządzać temperaturą w domu.

Rodzaje ogrzewania

Na rynku jest wiele systemów ogrzewania, ale nie zawsze każdy z nich sprawdzi się w naszym domu. Jeśli mieszkamy w bloku, mamy oczywiście ograniczone możliwości wyboru, ponieważ lokal jest już podłączony do głównego systemu grzewczego. W takim przypadku warto jednak wiedzieć jak zoptymalizować zarządzanie temperaturą mieszkaniu.

Ogrzewanie centralne

To rozwiązanie charakterystyczne dla domów wolnostojących. W latach 60. było też podstawowym systemem ogrzewania w blokach, które dziś wraca do łask również w nowym budownictwie. Polega na połączeniu systemu rur i grzejników w jedną całość. Woda w dedykowanym zbiorniku podgrzewana jest przez piec gazowy, elektryczny lub na inny rodzaj opału, m.in. węgiel, ekogroszek, pellet itp. Obecnie takie systemy współpracują też z układami niskotemperaturowymi, w których instalowane są pompy ciepła czy systemy fotowoltaiczne. W wolnostojących budynkach efektywność tego systemu zależy nie tylko od jakości pieca czy pompy ciepła, ale też umiejętnego zarządzania temperaturą.

Ogrzewanie miejskie

Najbardziej ekonomiczne jest ciepło dostarczane do systemu centralnego ogrzewania przez elektrociepłownię. Podłączenie do takiego systemu ma tę przewagę nad innymi, że nie wymaga dodatkowej instalacji i montażu pieca. Opłata wliczana jest w czynsz, a pod koniec sezonu grzewczego korygowana o faktyczne zużycie. Nie ma konieczności zakupu dodatkowego opału. Minusem jest uzależnienie od wspomnianego okresu grzewczego.

System jest efektywny i ekonomiczny, ale nawet w mieszkaniu warto zwrócić uwagę, aby nie generować niepotrzebnych strat ciepła. W starych budynkach lub kamienicach warto zainwestować w wymianę instalacji i kaloryferów na modele, które szybko się ogrzewają i efektywnie oddają ciepło.

Niestety nie zawsze łącze jest dostępne w każdym miejscu. Miasta się rozrastają i w nowo powstających dzielnicach nie należy szukać alternatywnych rozwiązań.

Ogrzewanie elektryczne

Problemem w niektórych mieszkaniach jest także nadmierna wilgoć, zwłaszcza w łazience, poza sezonem grzewczym. Idealnym rozwiązaniem są wówczas grzejniki elektryczne, z których możemy skorzystać dokładnie wtedy, kiedy tego potrzebujemy lub grzejniki wodne z opcją elektryczną, których możemy używać jako podstawowe lub dodatkowe źródło ciepła.

Czy ogrzewanie elektryczne jest alternatywą dla tradycyjnych systemów?

Okazuje się, że tak, a co więcej może być ekonomiczne i wspiera pracę pomp ciepła czy systemów fotowoltaicznych. Zyskuje na zaletach zwłaszcza w kontekście prognozowanych wzrostów cen gazu i węgla, na które musimy być gotowi w 2022 roku. Ogrzewanie gazowe w ostatnich latach było jednym z częściej wybieranych rozwiązań, zwłaszcza do domów wolnostojących, gdzie łatwiej znaleźć miejsce na dość duży zbiornik na gaz. Najnowsze trendy rynku wskazują, że będzie wypierać je lub uzupełniać właśnie ogrzewanie elektryczne.

Pamiętajmy, że grzejniki elektryczne w bloku są bardzo wygodnym systemem dodatkowym centralnego ogrzewania. W mieszkaniach czy zabudowie szeregowej mogą być głównym źródłem ciepła, co przy wyborze dopasowanej taryfy może korzystnie wpłynąć na rachunki za prąd. Bardzo ciekawym rozwiązaniem dodatkowym jest ogrzewanie podłogowe. Cienkie maty grzewcze nie podnoszą podłogi, są wygodne i pozwalają cieszyć się ciepłem niezależnie od pory roku. Co więcej, równomiernie rozprowadzają ciepło, a systemy sterowania umożliwiają włączenie lub wyłączenie wybranych sektorów.

Na co cię zdecydować?

Wpływ na wysokość rachunków ma wiele czynników, również nawyki domowników i umiejętne zarządzanie temperaturą. Co w takim razie wybrać? Podsumowujemy.

  • Najkorzystniejsze jest podłączenie do sieci miejskiej, jednak nie w każdym miejscu będzie ono dostępne. W mieszkaniach ogrzewanych w ten sposób wystarczy zadbać o dobrej jakości kaloryfery, których pracę mogą wspomóc grzejniki elektryczne i ogrzewanie podłogowe.
  • Do niedawna dużą popularnością cieszyły się systemy na gaz, ale obecnie należy liczyć się ze wzrostem cen tego paliwa.
  • Jeśli nie mamy możliwości podłączenia do sieci miejskiej, alternatywą jest ogrzewanie elektryczne z modułem sterowania. Najekonomiczniejszym rozwiązaniem są maty grzewcze, czyli ogrzewanie podłogowe wspierane przez grzejniki elektryczne.

Projektujący system ogrzewania lub modernizując go, należy oszacować zapotrzebowanie lokalu na ciepło i dopiero do tego wyniku dopasować moc grzejników, ich rozmieszczenie i ilość. Obecnie dostępne modele, zarówno wodne, elektryczne, jak i wodne z opcją elektryczną, poza funkcjonalnością mają tę zaletę, że można je idealnie dobrać do stylu i charakteru pomieszczenia, a także naszych indywidualnych preferencji. Nowoczesne grzejniki dekoracyjne nie tylko generują ciepło, ale są niezwykłym przykładem sztuki użytkowej. Nawet modele łazienkowe są w stanie przekształcić to z pozoru wyłącznie funkcyjne pomieszczenie w efektowny pokój kąpielowy.