aggrzejniki logo
22 397 43 92

INFOLINIA 9-18

Ekologia w Twoim domu – dlaczego warto postawić na nowoczesne technologie?

Thursday, March 31, 2022

Dbanie o środowisko to nie tylko chwilowa moda, ale również przepisy, które regulują procesy produkcji urządzeń, z których na co dzień korzystamy w naszych domach. Ekologiczne grzejniki dekoracyjne wpisują się w eko trendy, zarówno jeśli chodzi o design, jak i technologię, z której powstają.

Troska o środowisko naturalne w dzisiejszych czasach jest koniecznością, ale także dużym wyzwaniem. Producenci grzejników dekoracyjnych konsekwentnie usprawniają proces produkcji i technologię najnowszych modeli kaloryferów. Jeśli chcesz, aby Twój dom był eko, podpowiadamy jakie rozwiązania wybrać. Pamiętaj, że sama technologia to nie wszystko. Ważne są też Twoje codzienne nawyki.

Czym jest eko design?

Eko design przejawia się wielu aspektach naszego życia — od dbałości o środowisko w najprostszych codziennych czynnościach, po projektowanie wnętrz i sprzętów codziennego użytku. Niewiele osób jednak wie że Ecodesign, to również nazwa dyrektywy Parlamentu Europejskiego, która dotyczy wymagań energetyczno-emisyjnych.

Eko design jako trend globalny

Eko design to trend, który przejawia się w sztuce, architekturze, designie, ale także przemyśle użytkowym. W takim ujęciu polega głównie na wykorzystaniu materiałów naturalnych, ale także tych, które pochodzą z recyclingu. W ten trend wpisuje się również upcycling, czyli nadanie drugiego życia rzeczom i produktom, z których już nie korzystamy. Dotyczy to zarówno ubrań, jak i urządzeń elektronicznych, a nawet opakowań kartonowych, które można przekształcić w zaskakujące sprzęty codziennego użytku. W ujęciu przemysłowym to ekologiczne procesy produkcji i wykorzystanie bezpiecznych materiałów, które nie mają negatywnego wpływu na środowisko.

Eko design to także dbałość o ekonomię w naszym otoczeniu. Czynnik ekonomiczny zyskuje w obecnym roku szczególnie na znaczeniu. Rośnie świadomość społeczeństwa, że rozwiązania ekologiczne przekładają się na realne oszczędności, a to szczególnie ważne w kontekście rosnących cen. Ekologiczne źródła energii, materiały budowlane czy ergonomiczne budownictwo to trendy, które będą zyskiwały na znaczeniu i popularności. Zrozumienie, że inwestycje na pierwszym etapie działań przekładają się na realne oszczędności, jest coraz większe, dlatego najlepsi producenci dokładają starań, aby odpowiadać właśnie na te potrzeby rynku. Dziś ogrzewanie Twojego domu może być zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne.

Ekologiczne grzejniki dekoracyjne

Ekologiczne grzejniki dekoracyjne to technologia przyszłości, z której możesz korzystać już dziś. Połączenie designu z optymalną mocą grzewczą i wydajnością, a przy tym dbałość o środowisko naturalne jeszcze nie dawno wydawało się niemożliwe. Dziś dostępne modele ozdobnych kaloryferów nie tylko czerpią z natury, jeśli chodzi o wzornictwo, ale powstają w procesie produkcji, który nie ma negatywnego wpływu na środowisko.

Sunerzha Bohemia Inox Polerowany

Sunerzha Bohemia Inox Polerowany

Sunerzha Centurion Inox Polerowany

Sunerzha Centurion Inox Polerowany

Sunerzha Furore Verso Eu50 Inox Polerowany

Sunerzha Furore Verso Eu50 Inox Polerowany

Przykładem ekologicznego wyboru grzejnika łazienkowego są grzejniki marki Sunerzha wykonane ze stali nierdzewnej AISI 304.

Stosowanie stali AISI 304 gwarantuje bezpieczeństwo wyrobów dla środowiska naturalnego i zdrowia ludzi. Cały produkt wraz z mocowaniami wykonany jest z jednego materiału, co pozwala przetworzyć go w 100% w jednoetapowym procesie recyklingu.

Duża moc grzewcza vs pobór energii

Nowoczesne grzejniki dekoracyjne to modele, które można dopasować nawet do najbardziej wymagających wnętrz. Kaloryfery o dużej mocy projektowane są tak, aby zapewnić optymalne ciepło przy minimalnym użyciu dodatkowych materiałów w procesie produkcji. Jednocześnie to modele, które szybko się nagrzewają i bardzo efektywnie oddają ciepło przez długi czas, w związku z czym nie generują dużego poboru prądu, jeśli stawiamy na modele elektryczne. W niestandardowych wnętrzach, w których zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu powierzchni, warto postawić na grzejniki pionowe. Mitem jest, że nie ogrzeją równomiernie całej powierzchni. Tego typu modele efektywnie poradzą sobie z ogrzaniem górnych i dolnych warstw powietrza, nawet w mieszkaniach i lokalach z wysokimi sufitami i dużą ilością skosów.

Zmniejszenie pojemności wodnej

Nowoczesne technologie umożliwiły zaprojektowanie instalacji, która do ogrzewania nie wymaga dużej ilości wody. Systemy o mniejszej pojemności są w stanie szybciej reagować na zmieniające się warunki otoczenia, np. jeśli chcemy szybko podnieść temperaturę w pokoju o kilka stopni. Mniejsza pojemność to krótszy czas potrzebny na ogrzanie wody, płynącej w przewodach grzejników dekoracyjnych wodnych. Jeśli chcemy korzystać z kaloryferów również poza sezonem grzewczym, warto zdecydować się na modele z opcją elektryczną. Kaloryfery o niskiej pojemności wodnej mają też inne zalety — są mniejsze i lżejsze, przez co pozostawiają nam większą swobodę, jeśli chodzi o montaż.

Praca w układach z instalacjami niskotemperaturowymi

Większość modeli grzejników dekoracyjnych do salonu lub kaloryferów do łazienki efektywnie współpracuje z instalacjami niskotemperaturowymi. Są idealnym rozwiązaniem wspierającym pompę ciepła czy instalacje z panelami fotowoltaicznymi.

Kaloryfery do mieszkania czy do domu równie dobrze sprawdzają się z ogrzewaniem podłogowym, zarówno systemami wodnymi, jak i elektrycznymi. Decydując się na połączenie kilku systemów grzewczych, warto zainstalować moduł sterowania ogrzewaniem, który pozwoli nie tylko dopasować temperaturę do wymagań domowników, ale efektywnie zarządzać ciepłem, aby nie prowadzić do niepotrzebnego przegrzewania pomieszczeń.

Zwiększona odporność na korozję

Nowoczesne technologie zastosowane w procesie produkcji grzejników dekoracyjnych znacznie poprawiły parametry tych modeli, jeśli chodzi o żywotność, co również wpisuje się eko trendy. W ostatnich latach użytkownicy (np. samochodów) obserwują niepokojący trend do skracania żywotności produktów, tymczasem ozdobne kaloryfery mają spełniać swoją funkcję przez wiele lat. Aby było to możliwe, należało zastosować materiały odporne na korozję, w tym materiały szlachetne, które nie wymagają ochrony antykorozyjnej. W ten sposób dostępne modele nie są wrażliwe np. na wodę z wodociągów.

W modelach łazienkowych zastosowano również powłoki chroniące materiał przed rdzą. W pomieszczeniach, w których temperatura jest wyższa, sprawdzają się modele ze stali nierdzewnej, a także miedziane wykończenia.

Ekologiczny proces produkcji

Wybierając nowoczesne grzejniki dekoracyjne od sprawdzonych producentów, mamy pewność, że proces produkcji został dopasowany do surowych wymogów ochrony środowiska. Dziś każdy z nas jest odpowiedzialny za naszą planetę. Dlatego dostępne modele powstały w technologi bezodpadowej lub niskoodpadowej. Co to oznacza? Poszczególne elementy urządzeń projektowane są tak, aby z jednej strony nie wykorzystywać nadmiaru materiału do ich produkcji, a z drugiej nie generować niepotrzebnych odpadów.

Ważna jest także świadomość, że procesy odtłuszczania elementów blachy i fosforowanie żelazowe wpływają negatywnie na środowisko, dlatego ważne jest ograniczenie ilości surowca, który wymaga takiego procesu przygotowania. Również w procesie lakierowania grzejników używane są farby ekologiczne, które nie zawierają szkodliwych rozpuszczalników, a w trakcie aplikacji nie uwalniają niebezpiecznych dla fauny, flory, ale też zdrowia związków chemicznych.

Ogrzewaj mieszkanie ekologicznie

Proces produkcji ozdobnych grzejników dekoracyjnych jest równie ważny, jak zasady, które możesz wprowadzić do swojego domu. Jak oszczędzać energię, chronić środowisko i zdrowie? Podpowiadamy!

  • Sprawdź, w jakim stanie są okna w Twoim domu — jeśli są nieszczelne, pomyśl o ich wymianie przed zimą.
  • Pamiętaj, aby regularnie wietrzyć mieszkanie, ale unikaj przeciągów i zbyt długo otwartych okien, bo może to doprowadzić do wychłodzenia budynku, w związku z czym wydatek kaloryferów w celu przywrócenia optymalnej temperatury będzie większy.
  • W trakcie wietrzenia zakręcaj termostat. Idealnie, jeśli Twój system ogrzewania jest wyposażony w moduły sterujące do zarządzania ogrzewaniem. Jeśli wyjeżdżasz, nie zostawiaj rozkręconych kaloryferów, ponieważ marnujesz generowane przez nie ciepło.
  • Zarówno grzejniki dekoracyjne, jak i tradycyjne kaloryfery, wymagają, aby o nie dbać. Aby efektywnie ogrzewały pomieszczenie, należy je odkurzać i nie powinno się ich zasłaniać, np. grubymi i długimi zasłonami.