aggrzejniki logo
22 397 43 92

INFOLINIA 9-18

Zawory grzejnikowe – jak wybrać odpowiednie?

Tuesday, December 13, 2022

Jeżeli myślałeś, że na rynku dostępny jest jeden rodzaj zaworów grzejnikowych, na pewno zaskoczył Cię fakt, że producenci proponują wiele modeli, które można dopasować do poszczególnych kaloryferów. Stoisz właśnie przed wyborem grzejnika do swojego domu? Pamiętaj, aby dobrać do niego odpowiednie zawory grzejnikowe. Mając na uwadze, że ta część grzejnika może być dla wielu osób przysłowiową “czarną magią”, w dzisiejszym wpisie rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie rodzaje zaworów grzejnikowych są dostępne na rynku?
  2. Jakie zawory do grzejnika łazienkowego wybrać?
  3. Jakie zawory do grzejników aluminiowych będą najlepsze?
  4. Jakie zawory do grzejników żeliwnych sprawdzą się najlepiej?

Zawory grzejnikowe — rodzaje

Dobór właściwego zaworu do kaloryfera nie należy do najprostszych zadań. Musisz mieć na uwadze, że dzięki niemu możliwy będzie kontrolowany przepływ wody w kaloryferze. Na rynku dostępne są różne warianty, dlatego przed ostatecznym wyborem, warto poznać każdy z nich. Poniżej przedstawiamy pokrótce zawory grzejnikowe, które oferują producenci grzejników.

Zestaw Regulacyjny Radox Rx1R

Pierwszym z podziałów, na który warto zwrócić uwagę, jest sposób obsługi zaworów. Mając to na uwadze, wyróżniliśmy:

  • zawory grzejnikowe manualne — inaczej nazywane zaworami regulacyjnymi. Dzięki nim użytkownik jest w stanie ręcznie ustawić temperaturę grzania. Na rynku dostępne są zawory z pojedynczą oraz podwójną regulacją.
  • zawory grzejnikowe termostatyczne — ten rodzaj zaworów wyposażono w głowice termostatyczne. Doskonale sprawdzają się zarówno w grzejnikach łazienkowych, jak i pokojowych. Obecnie uznaje się je za standardowe wyposażenie każdego kaloryfera.
  • zawory grzejnikowe odcinające — dzięki niemu możliwe jest otwieranie i zamykanie drogi przepływu.

Wybierając zawory grzejnikowe, należy zwrócić uwagę nie tylko na sposób obsługi, ale także na budowę dostępnych na rynku elementów. Pod tym względem można wyróżnić:

  • zawory grzejnikowe proste — wśród innych wyróżniają się prostą budową. Zawór jest pozbawiony jakichkolwiek rozgałęzień. Tego typu elementy wykorzystuje się do dolnego lub bocznego przyłącza.
  • zawory grzejnikowe kątowe — umożliwiają podłączenie grzejnika do instalacji pod kątem 90°. Dzięki nim z powodzeniem można zamontować dolne lub boczne przyłącze.
  • zawory grzejnikowe narożne — wyróżniają się narożną figurą, w której przewód zmienia swój kierunek o 90°.
  • zawory grzejnikowe trzydrogowe — wśród nich znajdują się zawory, dzięki którym można przełączać instalację i w niej mieszać. Pozwalają zarówno na zasilanie obiegu grzewczego, jak również na przygotowanie ciepłej wody użytkowej przez urządzenie grzewcze.
  • zawory grzejnikowe czterodrogowe — uznawane są przez ekspertów za zawory mieszające, które za zadanie mają regulację ilości przepływającej cieczy albo gazu.
  • zawory grzejnikowe krzyżowe — pozwalają na podłączenie w sposób odwrotny zasilania i powrotu do kaloryfera. Zwory krzyżowe wykorzystuje się w instalacjach, które zostały poprowadzone w sposób odwrotny i chce się zmienić jej bieg bez konieczności przeprowadzenia modernizacji całego systemu.

Znając rodzaje zaworów grzejnikowych, możesz przystąpić do wyboru tego elementu do poszczególnych kaloryferów, jakie chcesz zamontować w swoim domu.

Jakie zawory do grzejnika łazienkowego wybrać?

Stoisz właśnie przed koniecznością urządzenia pokoju kąpielowego i zastanawiasz się, jakie zawory do grzejnika łazienkowego będą najlepszy do modelu, który wybrałeś? Musisz wiedzieć, że wspomniane elementy niewiele różnią się od tych, jakie montuje się w grzejnikach pokojowych.

Mosiężny Zestaw Regulacyjny Radox Rx8R

Mając na uwadze, że najczęściej wybierane grzejniki łazienkowe mają postać drabinki (coraz częściej wybierane są także grzejniki dekoracyjne), trzeba pamiętać o tym, że najczęściej wykorzystuje się tradycyjne zawory termostatyczne lub ozdobne.

Wybierając odpowiednie rozwiązania do łazienki, warto zwrócić uwagę na to, że jest to pomieszczenie o podwyższonej wilgotności. Dlatego też powinieneś wybierać zawory, które wykonane są ze stopów, które nie będą korodować lub zabezpieczone przed wilgocią.

Wybierając odpowiedni zawór grzejnikowy do łazienki, musisz mieć na uwadze, że kaloryfer w tym miejscu pracuje w okresie grzewczym przez cały czas. Dlatego też powinieneś wybrać zawory do grzejników co, które będą prawidłowo pracować nawet w czasie dużego zawilgocenia powietrza we wnętrzu.

Kolejnym aspektem, który musisz wziąć pod uwagę odpowiadając sobie na pytanie jakie zawory do grzejnika łazienkowego wybrać, jest ilość miejsca we wnętrzu. Musisz wiedzieć, że stosując zawór kątowy lub prosty, głowica będzie wystawała poza obrys kaloryfera, co sprawi, że nie tylko będzie on nieestetycznie wyglądał we wnętrzu, ale również, że będziesz o niego uderzać, jeśli Twoja łazienka jest wąska. Warto w takim wypadku pomyśleć o zaworze osiowym, który pozwala na ustawienie głowicy prostopadle lub równolegle do kaloryfera. Co więcej, taki zawór znacznie poprawia estetykę całej instalacji, co nie jest bez znaczenia, jeśli montujesz grzejnik w designerskiej łazience, w której liczy się każdy szczegół.

Jakie zawory do grzejników aluminiowych będą najlepsze?

Kaloryfery aluminiowe są obecnie najchętniej wybieranymi modelami. Spotkasz je nie tylko w domach lub mieszkaniach, ale także w obiektach użyteczności publicznej. W tego typu rozwiązaniach montowane są głowice termostatyczne, dzięki którym użytkownicy mogą zapewnić sobie komfortową i prostą w regulacji temperaturę. Warto mieć na uwadze, że kaloryfery wykonane z aluminium nie mają dużej pojemności stalowych płyt, co oznacza, że z powodzeniem można wykorzystać w nich zawory charakteryzujące się niskim poziomem przepływu (grzejniki aluminiowe szybko uzyskują odpowiednią temperaturę).

Zestaw Termostatyczny Radox Rx9T

Decydując się na grzejniki aluminiowe, możesz wybrać zawory zasilające boczne i dolne. W przypadku wyboru bocznego zasilania konstrukcja będzie podobna jak przy grzejnikach żeliwnych. Różnica może polegać na tym, że podłączenie będzie znajdowało się z boku. Wówczas należy wykorzystać zawory grzejnikowe proste. Jeśli grzejnik będzie posiadał podłączenie z tyłu, wówczas należy zastosować zawory grzejnikowe kątowe.

Jakie zawory do grzejników żeliwnych sprawdzą się najlepiej?

Choć grzejniki żeliwne były stosowane najczęściej w ubiegłym stuleciu, warto mieć na uwadze, jakie zawory wówczas stosowano. Trzeba przyznać, że w tamtych czasach budynki  nie miały zazwyczaj żadnego ocieplenia, dlatego też stosowane w nich grzejniki musiały wolno oddawać ciepło do otoczenia. Dlatego też w tego typu rozwiązaniach stosowano zawory regulacyjne.

Do takiego kaloryfera woda napływała bardzo powoli, przez co jego ogrzanie wymagało dużo czasu. Trzeba także wspomnieć o drugiej stronie medalu — taki kaloryfer po jego wyłączeniu przez długi czas ogrzewał pomieszczenia, dzięki czemu było w nich ciepło. Z czasem grzejniki żeliwne zostały wymienione przez większość inwestorów na te, w których stosuje się zawory termostatyczne (na ich korzyść przemawia wygoda użytkowania oraz możliwość utrzymania optymalnej temperatury).

Podsumowanie

Jeśli myślałeś, że projektując instalację grzewczą, będziesz musiał wybrać jedynie urządzenie grzewcze i odpowiednie grzejniki, zapewne zdziwił Cię fakt, że czeka konieczny będzie także wybór odpowiednich zaworów grzejnikowych. Mamy nadzieję, że nasz artykuł przybliżył Cię nieco do podjęcia najlepszej decyzji zakupowej.

Nadal masz problem z odpowiednim wyborem? Skontaktuj się ze specjalistami pracującymi w sklepie artykulygrzewcze.pl, którzy opowiedzą o każdym rozwiązaniu i pomogą Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.