aggrzejniki logo
22 397 43 92

INFOLINIA 9-18

Małe grzejniki – co warto o nich wiedzieć?

Tuesday, November 8, 2022

Małe grzejniki to rozwiązanie, które ma szansę sprawdzić się w każdym wnętrzu o niewielkim metrażu. Wybierając modele o odpowiedniej mocy możesz mieć pewność, że doskonale sprawdzą się w salonie, łazience, czy kuchni. Pamiętaj, że kaloryfer, choć przez niektórych traktowany jest jako element wystroju wnętrza, jest przede wszystkim częścią instalacji grzewczej, odpowiedzialną za przekazanie ciepła. Dlatego też podczas dokonywania wyboru, należy wziąć pod uwagę nie tylko jego wygląd, czy wielkość, ale także moc grzewczą oraz inne funkcje, jakie może pełnić.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Na jakiej wysokości należy zamontować niskie grzejniki podokienne?
  2. Co zrobić, kiedy masz za małe grzejniki w mieszkaniu?
  3. Czy małe kaloryfery w kuchni to dobre rozwiązanie?
  4. Jaki mały grzejnik do łazienki wybrać?

Wprowadzenie grzejników do aranżacji wnętrza wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych zadań. Okazuje się, że są na to dwa sposoby. Możesz wprowadzić małe kaloryfery jako ciekawy kontrapunkt do reszty aranżacji lub jako całkowicie dopasowany element, który w 100% będzie współgrał z pozostałym wystrojem. Wybierając małe grzejniki do pokoju, kuchni lub łazienki, możesz postawić na grzejniki montowane w górnej części ściany lub takie, które zawieszane są bliżej podłogi — najczęściej tuż pod parapetem. Na jakie rozwiązania warto postawić i jak wyeksponować je w poszczególnych wnętrzach?

Na jakiej wysokości należy zamontować niskie grzejniki podokienne?

Niskie grzejniki podokienne to modele, które powinny być zawsze o około 20-30 cm krótsze, niż długość parapetu albo wnęki okiennej, w której mają być zamontowane. Tak zainstalowany element grzewczy będzie wyglądał niezwykle estetycznie. Nie bez znaczenia jest także odpowiednia odległość zarówno od samego parapetu, jak i podłogi, Najlepiej, jeśli będzie wynosiła około 10 cm. W ofercie sklepu internetowego artykulygrzewcze.pl znajdziesz wiele modeli, które z pewnością wpasują się w miejsce pod Twoim oknem.

Co zrobić, kiedy masz za małe grzejniki w mieszkaniu?

Kaloryfery, które zamontowane są w Twoim domu nie mogą być za małe, ponieważ ich moc może okazać się niewystarczająca, aby ogrzać wnętrze i stworzyć w nim komfortowe warunki. Wiele osób nie zwraca na to uwagi, jednak warto pamiętać, że jest to bardzo ważny aspekt. Niektórzy inwestorzy zastanawiają się, co zrobić, jeśli za małe grzejniki w mieszkaniu nie pasują im do wystroju wnętrza. Opcje są dwie — mogą je wymienić lub odpowiednio zabudować.

Jeśli jednak wielkość grzejnika nie odpowiada Ci ze względów praktycznych, ponieważ chciałbyś, aby w pomieszczeniu panowała wyższa temperatura, możesz zastosować się do naszych porad.

Niezwykle ważnym czynnikiem, który ma wpływ na komfort cieplny we wnętrzu, jest prawidłowe ustawienie grzejnika, a także optymalnej temperatury, jaka ma występować w pokoju, kuchni lub łazience. Ta powinna wahać się między 18 a 22°C. Za duża lub za mała temperatura może sprawić, że kaloryfer nie będzie do końca wydajny.

Choć obecnie na rynku występują sterowniki pokojowe pozwalające zapewnić użytkownikom komfortową temperaturę, warto zapoznać się z tradycyjnym termostatem, który znajduje się na kaloryferze, a dokładniej z jego wartościami liczbowymi – 0 lub śnieżka oznaczają temperaturę między 6 a 8°C – taka temperatura nie pozwala grzejnikom zamarznąć. Każde kolejne ustawienie oznacza, że temperatura w pomieszczeniu podwyższa się o 3-6°C. Warto również zwrócić uwagę, jakie poziomu dobrze sprawdzają się w poszczególnych wnętrzach:

  • 1 – jest to temperatura około 13°C, która doskonale sprawdzi się w piwnicy;
  • 2 – to poziom idealny do sypialni. Ustawiając dwójkę na termostacie kaloryfera, możesz spodziewać się temperatury na poziomie 16°C;
  • 3 – to poziom idealny dla salonu lub kuchni — oznacza temperaturę między 18 a 20°C;
  • 4- poziom, który sprawdzi się w łazience. Oznacza temperaturę na poziomie 22-24°C, która pozwoli wyjść domownikom komfortowo spod prysznica lub z wanny.
  • 5 – poziom raczej nie zalecany bez konkretnej przyczyny.

Czy małe kaloryfery w kuchni to dobre rozwiązanie?

Zastanawiasz się, czy małe grzejniki do kuchni będą dobrym wyborem do kuchni? A może okażą się zbędnym wydatkiem? Eksperci twierdzą, że montaż jakiegokolwiek kaloryfera w kuchni może spowodować trudności w jej aranżacji. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na instalację tego elementu grzewczego, musisz wybrać takie miejsce, które nie będzie kolidowało z meblami i sprzętem AGD. W tym wypadku mogą sprawdzić się grzejniki dekoracyjne, które z powodzeniem zawiesisz na wolnej ścianie. Jeżeli wybierzesz małe grzejniki o dużej mocy, możesz mieć pewność, że ogrzeją nawet sporą kuchnię. Co więcej, mnogość kształtów i wielkości z pewnością pozwoli dobrać Ci idealne rozwiązanie, które stanie się dodatkowo ozdobą wnętrza.

Pamiętaj, że eksperci potwierdzają, że w kuchni powinien znajdować się kaloryfer, nawet jeśli miałby mieć niewielkie rozmiary. Dzięki niemu będziesz w stanie prawidłowo ogrzać budynek i sprostać jego zapotrzebowaniu na ciepło. Co więcej, jeśli w kuchni spędzasz większą część dnia i jest ona zamknięta, małe grzejniki sprawdzą się tutaj doskonale.

Jaki mały grzejnik do łazienki wybrać?

Małe grzejniki do łazienki to absolutny must have. Dzięki nim nie tylko ozdobisz wnętrze, ale także prawidłowo je dogrzejesz. Pamiętaj, że łazienka jest wnętrzem o podwyższonej wilgotności, co oznacza, że może pojawić się w niej grzyb i pleśń. Jeśli zdecydujesz się na małe grzejniki o dużej mocy możesz mieć pewność, że ten problem nie będzie Ciebie dotyczył.

Pamiętaj, że wybierając małe kaloryfery powinieneś kierować się nie tylko ich estetyką, ale przede wszystkim funkcjonalnością. Ze względu na to, że w tradycyjnych łazienkach nie ma zbyt wiele miejsca, najczęściej ich właściciele wybierają modele o niewielkich szerokościach i wysokościach, np. około 30 x 40 cm. Wybierając odpowiednie małe kaloryfery do łazienki, warto także zwrócić uwagę na to, czy są wyposażone w dodatkową grzałkę elektryczną. Dzięki temu rozwiązaniu tradycyjne modele stają się małymi grzejnikami na prąd, które znacznie ułatwiają suszenie ręczników wiosną i latem, kiedy nie ma sezonu grzewczego.

Pamiętaj, że mała łazienka rządzi się swoimi prawami. Dlatego też wybierając grzejnik łazienkowy, skup się na modelach o nietypowych kształtach i wąskich profilach (np. grzejniki pionowe) lub prostych formach, które będą doskonale wpisywały się w każdy styl.

Podsumowanie

Małe grzejniki to doskonałe rozwiązanie w miejscach, które należy ogrzać, jednak nie mieszczą się w nich standardowe kaloryfery. Na rynku dostępne są obecnie różne modele tego typu rozwiązań, dzięki czemu każdy inwestor będzie w stanie wybrać kaloryfer, który sprosta jego wymaganiom w 100%. Jeżeli właśnie szukasz odpowiedniego grzejnika do swojego domu lub mieszkania, pamiętaj o tym, aby zwracać uwagę nie tylko na jego wygląd, wielkość i cenę, ale przede wszystkim na funkcjonalność i prawidłowo dobraną moc urządzenia. To właśnie od niej w dużej mierze będzie zależeć, czy grzejnik będzie w stanie ogrzać wybrane pomieszczenie.