aggrzejniki logo
22 397 43 92

INFOLINIA 9-18

Kaloryfer nad czy pod blatem – gdzie zamontować grzejnik w kuchni?

Friday, January 14, 2022

Właściciele domów i mieszkań bardzo często zastanawiają się nad tym, czy grzejnik w kuchni jest potrzebny, a jeśli tak — gdzie go zamontować, aby spełniał swoją funkcję i nie przeszkadzał. W poniższym wpisie podpowiadamy, jak dobrze wybrać miejsce na kaloryfer w kuchni, które rozwiązania będą najlepsze oraz czy zabudowa grzejnika w tym miejscu będzie konieczna.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Gdzie umieścić kaloryfer w kuchni?
  2. Jaki grzejnik do kuchni wybrać, jeśli pomieszczenie jest niewielkie?
  3. Który grzejnik do kuchni sprawdzi się na otwartej przestrzeni?
  4. Czy obudowa grzejnika w kuchni jest konieczna?
  5. Czy kaloryfer w kuchni za meblami to dobry pomysł?

Zasada, której warto przestrzegać montując grzejnik w kuchni mówi, że produkt należy instalować w miejscu, w którym dochodzi do największych strat ciepła. Dlatego też większość kaloryferów, w tym te instalowane w kuchni, znajdują się tuż pod oknem. Oznacza to, że doskonałym miejscem oprócz okna będzie także sąsiedztwo drzwi wejściowych do kuchni lub innego pomieszczenia.

Grzejnik dekoracyjny do kuchni big tube
Grzejnik Dekoracyjny Radox Big Tube

O ile miejsce pod oknem może sprawdzić się w przypadku innych pomieszczeń, o tyle w kuchni może się nie sprawdzić. Jest to bowiem doskonałe miejsce na szafki kuchenne, w tym szafkę zlewozmywakową. Dlatego też wiele osób rezygnuje z tradycyjnych modeli i wybiera nowoczesne i funkcjonalne kaloryfery dekoracyjne, które nie tylko są doskonałą ozdobą, ale również dają więcej możliwości aranżacyjnych. Co więcej, z powodzeniem można je wykorzystać także w kuchni.

Gdzie umieścić kaloryfer w kuchni?

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie umieścić kaloryfer w kuchni, jeśli nie będzie znajdował się pod oknem, weź pod uwagę inną ścianę. Rozwiązanie to pozwoli CI uzyskać dodatkowe miejsce, które będziesz mógł dowolnie zaaranżować. Pamiętaj, że rozciągając zabudowę kuchenną na ścianę pod oknem, możesz uzyskać funkcjonalną i spójną aranżację, która pozwoli Ci bez problemu przechowywać kuchenne sprzęty oraz naczynia i przybory niezbędne do gotowania.

Grzejnik do kuchni radox nova
Grzejnik Dekoracyjny Radox Nova

Decydując się na grzejnik w kuchni na ścianie musisz liczyć się także z tym, że konieczna będzie przeróbka całej instalacji grzewczej. Oznacza to zatem dodatkowe koszty, jednak decydując się na te wydatki można zaaranżować ciekawą i funkcjonalną przestrzeń.

Jaki grzejnik do kuchni wybrać, jeśli pomieszczenie jest niewielkie?

Grzejnik kanałowy do kuchni
Grzejnik kanałowy marki Verano

Nie da się ukryć, że niewielka kuchnia może sprawiać problemy aranżacyjne, szczególnie jeśli chcesz w niej zamontować grzejnik. Ciekawym rozwiązaniem, które z pewnością sprawdzi się w niewielkiej kuchni są grzejniki kanałowe, które z powodzeniem można zamontować w podłodze. Warto mieć na uwadze, że nie jest to typowe ogrzewanie podłogowe, jednak poniekąd posiada jego cechy. Co istotne, daje ciekawe możliwości aranżacyjne kuchni, co z pewnością przyda się, kiedy pomieszczenie jest niewielkie.

Który grzejnik do kuchni sprawdzi się na otwartej przestrzeni?

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym pojawia się najwięcej ciepła. Mowa tutaj o gotowaniu, czy pieczeniu, podczas którego pojawia się nie tylko para wodna, ale także wspomniane ciepło. Oznacza to, że w kuchni nie zawsze potrzebny jest grzejnik. Jeżeli jednak jest to otwarta przestrzeń, kaloryfer może okazać się konieczny. Jaki model wybrać i gdzie go zamontować?

Otwarte kuchnie to przestrzeń, w jakiej sprawdzą się grzejniki, które można montować na nóżkach. Rozwiązanie to sprawia, że doskonale sprawdza się jako przepierzenie między kuchnią a jadalnią i salonem. Z pewnością będzie to ciekawsze rozwiązanie, które będzie nie tylko ciekawe wizualnie, ale także praktyczne.

Zależy Ci na tym, aby grzejnik w kuchni nie rzucał się w oczy? Wybierz model, który będzie w tym samym kolorze, co ściany. Kolejnym rozwiązaniem jest kaloryfer ozdobny, który swoim wyglądem będzie nawiązywał do pozostałych elementów wystroju wnętrza.

Czy obudowa grzejnika w kuchni jest konieczna?

Osłona grzejnika w kuchni nie jest konieczna, jeśli wybierzesz model, który stanie się ozdobą tego miejsca. Jeżeli jednak remontujesz istniejące już pomieszczenie, jednak nie chcesz wymieniać elementów grzewczych, może okazać się, że spójność całości i elegancki wygląd nowej kuchni będzie uzależniony od obudowy kaloryfera. Doskonale sprawdzi się rozwiązanie, w którym osłona będzie wykonana z tego samego materiału, co szafki kuchenne i wkomponowana w zabudowę. Maskownicę możesz wykonać samodzielnie, kupić gotowy produkt lub zamówić u stolarza, który będzie tworzył dla Ciebie meble kuchenne. Warto mieć na uwadze, że zastosowanie maskownicy może ograniczyć przepływ ciepła, jednak w kuchni nie stanowi to większego problemu. Warto również podkreślić, że maskownice kierują ciepłe powietrze grzejnika na boki, a nie od razu do góry, co sprawia, że użytkownik znacznie szybciej odczuwa komfort termiczny.

Więcej na temat zabudowy kaloryferów pisaliśmy w artykule “Osłona na kaloryfer — czym zamaskować grzejnik?”.

Czy kaloryfer w kuchni za meblami to dobry pomysł?

Najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie byłoby całkowite ukrycie kaloryfera za szafkami? Zastanawiasz się, czy to dobry pomysł? Jeżeli zdecydujesz się na taki krok, pamiętaj, aby w blacie umieścić otwory wentylacyjne, które pozwolą na prawidłową cyrkulację powietrza wokół kaloryfera. Musisz również mieć na uwadze, że wówczas grzejnik nie będzie działał z pełną mocą.

Decydując się na umieszczenie kaloryfer w kuchni tuż za meblami właściciel powinien liczyć się z tym, że zwarta zabudowa meblowa może znacznie utrudnić dostęp do tego elementu. Może się to okazać sporym problemem w momencie pojawienia się jakiejkolwiek awarii. Dobrze jest mieć to na uwadze w momencie projektowania zabudowy kuchennej. Warto w tym momencie zaprojektować meble w sposób, który pozwoli na bezproblemowe dostanie się do grzejnika, bez potrzeby demontażu szafek albo blatu.