aggrzejniki logo
22 397 43 92

INFOLINIA 9-18

Osłona na kaloryfer — czym zamaskować grzejnik?

Tuesday, December 14, 2021

Choć na rynku można dostać obecnie piękne grzejniki dekoracyjne, które mogą stać się ozdobą każdego wnętrza, nie każdy podczas remontu chce wymieniać stare kaloryfery. Warto jednak mieć na uwadze, że mogą one oszpecić misternie tworzoną aranżację. Co zatem zrobić? Z pomocą może przyjść odpowiednio dobrana osłona na kaloryfer. Podoba Ci się ten pomysł, jednak nie wiesz czym zamaskować grzejnik? Dziś opowiemy o kilku możliwościach. Mamy nadzieję, że któraś z nich przypadnie Ci do gustu, dzięki czemu remont lub wykończenie wnętrz stanie się dla Ciebie przyjemnością.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest osłona na kaloryfer?
  2. Jakie rodzaje osłon na grzejniki wyróżnia się na rynku?
  3. Jakie wymiary powinna mieć dobrze dobrana osłona na kaloryfer?
  4. Z jakich materiałów powinna być wykonana osłona na kaloryfer?
  5. Jakich zasad należy przestrzegać osłaniając kaloryfer?

Standardowe grzejniki, nawet jeśli należą do nowocześniejszych modeli, nie zawsze zachwycają swoją estetyką. Niestety wiele osób uważa, że grzejniki dekoracyjne, które dostępne są na rynku, nie będą spełniać ich oczekiwań, dlatego też decydują się na tradycyjne rozwiązania, które z kolei nie zawsze pasują do wnętrza pod względem aranżacji. Jeżeli Ty również masz ten problem, nie pozostaje Ci nic innego, jak do standardowych grzejników dobrać lub wykonać dekoracyjne osłony, które nie tylko podkreślą wnętrze, ale także nie będą blokowały ciepła płynącego z grzejnika.

Czym jest osłona na kaloryfer?

Osłoną na kaloryfer nazywa się prostą, najczęściej ażurową konstrukcję, która mocowana jest do grzejnika od jego zewnętrznej strony. Wiele osób ten element nazywa także maskownicą, ponieważ osłona spełnia właśnie taką funkcję — maskuje kaloryfer przed wzorkiem użytkowników.

Osłona kaloryfera
źródło: Pinterest

Tradycyjne grzejniki, które są jednym z elementów instalacji grzewczej w budynkach zazwyczaj nie są ozdobą wnętrz, w których się znajdują. Mowa tutaj nie tylko o klasycznych modelach żeberkowych, ale również tych płytowych, które zazwyczaj wyglądają na ciężkie i mają zawsze ten sam, biały kolor.

Choć grzejniki żeliwne powracają do łask, te montowane kilkadziesiąt lat temu nie prezentują się dobrze. I choć długo utrzymują ciepło, są na tyle mało efektowną formą, że warto pomyśleć jeśli nie o ich wymianie, to z pewnością o odpowiednim zamaskowaniu. Dobrze dobrana osłona na kaloryfer sprawi, że w naszych domach będzie niezwykle ciepło, a jednocześnie grzejnik nie będzie widoczny.

Osłona na kaloryfer i jej funkcja ochronna

Nie ulega wątpliwości, że maskownica oprócz funkcji estetycznej, spełnia jeszcze jedno założenie. Jest ochroną zarówno dla grzejnika, jak i jego użytkowników. Dzięki niej kanciaste elementy kaloryfera są osłonięte, co ma ogromne znaczenie, jeśli w domu przebywają dzieci. Nic zatem dziwnego, że dekoracyjne osłony na kaloryfer spotyka się nie tylko w pokojach dziecięcych, ale również w przedszkolach, czy salach zabaw.

Osłona grzejnika pokojowego
źródło: Pinterest

Jakie rodzaje osłon na grzejniki wyróżnia się na rynku?

W sprzedaży można znaleźć wiele rodzajów osłon na grzejnik, które pasują do różnych modeli kaloryferów. Zanim jednak właściciel dokona ostatecznego wyboru, powinien upewnić się, że dana maskownica będzie pasowała do jego kaloryfera. Najpopularniejsze na rynku konstrukcje to:

  1. Magnetyczna osłona na kaloryfer — jest to jedna z najprostszych osłon dostępnych na rynku. Doskonale sprawdza się jako maskownica panelowego, metalowego grzejnika. Mocuje się ją na zewnętrznej części płyty używając magnesów. Tego rodzaju osłony nie można wykorzystać w grzejnikach żeberkowych starego typu, ani kaloryferach, które wykonano z aluminium.
  2. Uniwersalna osłona na grzejnik montowana na zaczepy — ten model także składa się z płaskiego panelu, który do kaloryfera można zamocować na specjalnych zaczepach. Dlatego też z powodzeniem można ją wykorzystać do maskowania elementów grzewczych starego typu.
  3. Maskownica zabudowana — składa się z kilku części, które pozwalają obudować grzejnik z każdej strony. Tę osłonę najczęściej wybierają właściciele grzejników żeberkowych i żeliwnych.

Jeżeli zdecydujesz się na zabudowę grzejnika, musisz wiedzieć, że osłony na kaloryfer są dostępne na rynku w rozmaitych wzorach i kolorach. Większość modeli wykonuje się w jednolitych barwach. Posiadają one przeróżne ażurowe wzory, co sprawia, że ciepło, które oddaje kaloryfer, swobodnie przedostaje się przez otwory. Otwory te mogą mieć różny kształt i wielkość, co sprawia, że możliwe jest stworzenie wyjątkowej ozdoby pomieszczenia.

Osłona grzejnika w pokoju
źródło: Pinterest

Inaczej należy postrzegać maskownice magnetyczne, które występują w postaci dużej, gładkiej powierzchni. Aby były atrakcyjne wizualnie, można na nich nadrukować rozmaite obrazy, w tym również prywatne zdjęcia dostarczone przez klienta. Jak zatem widać, element ten można spersonalizować, dzięki czemu będzie wyjątkową częścią wnętrza.

Jakie wymiary powinna mieć dobrze dobrana osłona na kaloryfer?

Osoby, które zdecydowały się na montaż osłony na kaloryfer, powinny wiedzieć, że najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie tego elementu na wymiar. Tylko wtedy można mieć pewność, że otrzyma się osłonę idealnie pasującą do grzejnika. Jeżeli osłona na kaloryfer ma być magnetyczna, wystarczy podać wysokość i szerokość posiadanego modelu. Maskownice, które mają zabudować cały grzejnik wymagają dodatkowo podania grubości kaloryfera.

Osłona grzejnika w przedpokoju
źródło: Pinterest

W sprzedaży dostępne są osłony na grzejnik, które pasują do każdego rodzaju kaloryfera. Wysokość takiego elementu wynosi najczęściej między 60 a 80 cm, a długość od 55 do 250 cm. Jeżeli chodzi o głębokość — wynosi kilkanaście centymetrów.

Decydując się na osłony, które w pełni będą zabudowywać grzejnik, fachowcy zalecają, aby były one odrobinę większe, niż wymiary grzejnika. Wówczas pomiędzy elementem grzewczym a maskownicą pozostanie nieco pustej przestrzeni.

Z jakich materiałów powinna być wykonana osłona na kaloryfer?

Każda osłona na kaloryfer powinna być wykonana z materiałów, które cechuje dobre przewodnictwo cieplne. W tym wypadku najlepiej wybierać metalowe osłony na kaloryfer, co oznacza, że warto wybierać, np. maskownice magnetyczne.

W przypadku konstrukcji, które mają na celu zabudowanie kaloryfera, wykonuje się je najczęściej z drewna, płyty MDF lub sklejki. Tego typu osłony, szczególnie wykonane z drewna, najczęściej wykonuje się na zamówienie.

Ciekawym i coraz chętniej wybieranym rodzajem maskownicy jest ta wykonana ze szkła. Są to najczęściej idealnie gładkie tafle, które cechuje przyciągająca wzrok, błyszcząca lub satynowa powierzchnia. Produkty te dostępne są w różnych kolorach.

Osłona grzejnika pod parapetem
źródło: Pinterest

Na uwagę zasługują również osłony wykonane ze szkła akrylowego, pleksi, czy nowoczesne maskownice wykonane z płyty kompozytowej stworzonej na bazie aluminium i polietylenu. Ostatnie z wymienionych rozwiązań jest niezwykle lekkie i jednocześnie bardzo wytrzymałe.

Jakich zasad należy przestrzegać osłaniając kaloryfer?

Pierwszą i najważniejszą zasadą stosowania osłony na kaloryfer jest to, że grzejnik nie może być zamaskowany w całości. Użytkownicy powinni zostawić wolną przestrzeń od dołu i jeśli to możliwe, także od góry. Takie rozwiązanie pozwoli zapewnić swobodny przepływ ciepła, a tym samym nie podnosić kosztów ogrzewania.

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest materiał, z jakiego wykonano osłonę na kaloryfer. Źle dobrane może się rozwarstwiać, płowieć, a nawet odkształcać.

Czasami jednak lepszym rozwiązaniem od zasłaniania grzejnika jest zakup grzejnika dekoracyjnego który tego nie potrzebuje. W razie zainteresowania kupnem takiego grzejnika, zapraszamy na nasz sklep.