aggrzejniki logo
22 397 43 92

INFOLINIA 9-18

Energooszczędny grzejnik elektryczny ścienny – wszystko co musisz wiedzieć

Thursday, November 25, 2021

Jesteś w trakcie projektowania domu czy może zastanawiasz się nad dodatkowym źródłem ogrzewania w sezonie grzewczym? Grzejnik elektryczny ścienny to alternatywa dla tradycyjnego systemu ogrzewania i świetne dodatkowe źródło ciepła. Podpowiadamy, o czym powinieneś pamiętać, wybierając kaloryfer do reprezentacyjnego salonu, przestronnego holu czy przytulnej łazienki.

Zaletą grzejników elektrycznych jest nie tylko fakt, że możemy ich użyć wtedy, kiedy tego potrzebujemy, ale także możliwość szybkiego ogrzania nawet większego pomieszczenia. Grzejnik elektryczny ścienny to alternatywa dla tradycyjnych, ale mało estetycznych farelek i grzejników przenośnych, które mimo małej mocy grzewczej, pobierają dużo prądu.

Jak dobrać grzejnik elektryczny ścienny do rodzaju pomieszczenia?

Wybierając grzejnik elektryczny ścienny, musimy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie – czy będzie on głównym, czy dodatkowym źródłem ciepła. Na etapie planowania instalacji grzewczej, np. w wolnostojącym domu, warto rozważyć ogrzewanie elektryczne całości budynku. Wbrew opiniom, że to drogie źródło ciepłą, najnowsze technologie i materiały zastosowane w produktach sprawdzonych producentów, a także energooszczędne rozwiązania w nowoczesnym budownictwie sprawiają, że mamy realny wpływ na nasze rachunki, a umiejętne gospodarowanie energią wpływa na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji.

Jeśli jednak mamy mieszkanie w bloku, nasze możliwości ingerencji w instalację grzewczą są mocno ograniczone. Wówczas, jeśli istnieje potrzeba dogrzania całego lokalu lub pomieszczenia, warto wybrać grzejnik elektryczny ścienny jako dodatkowe źródło ciepła. Jaką moc powinien mieć kaloryfer, aby spełniał nasze oczekiwania? Podpowiadamy.

Wielkość pomieszczenia vs moc grzejnika

Aby grzejnik elektryczny ścienny był w stanie w krótkim czasie nagrzać dane pomieszczenie, kluczowym parametrem będzie jego moc. Oczywiście im wyższa, tym kaloryfer będzie wydajniejszy. Błędem jest jednak kupowanie urządzenia o najwyższych parametrach, jeśli chcemy dogrzać niewielkiego metrażu łazienkę lub przedpokój, gdyż duży pobór prądu odbije się na naszych rachunkach. Taki grzejnik nie poradzi sobie również w bardzo dużym pomieszczeniu, które wymaga kilku kaloryferów (nawet o nieco mniejszej mocy), które będą w stanie równomiernie nagrzać przestrzeń i utrzymać w nim stabilną temperaturę. Jak sobie poradzić?

Za punkt odniesienia można przyjąć pomieszczenie wielkości około 20 metrów kwadratowych. Na taki metraż wystarczy grzejnik o mocy od 1000 do 2000 W.

  • Grzejnik elektryczny ścienny 1000 W sprawdzi się w większości naszych mieszkań. Zapewni optymalną moc grzewczą w klasycznych pomieszczeniach o średniej wielkości, bez skosów, niestandardowo wysokiego sufitu, a także elementów, które powodują duże straty ciepła, np. przeszkleń.
  • Grzejnik elektryczny ścienny 1500 W warto wybrać, jeśli szukamy głównego źródła ogrzewania do klasycznych pomieszczeń pokojowych. Moc grzewcza zapewni ciepło nawet w większym salonie czy biurze, zwłaszcza jeśli nie ma w nich wysokich sufitów czy dużej ilości przeszkleń.
  • Natomiast grzejnik elektryczny ścienny 2000 W,o dużej mocy grzewczej, ale dobrych parametrach jeśli chodzi o energooszczędność, to rozwiązanie do większych salonów z dużymi przeszkleniami, skosami czy niestandardowej wysokości sufitami.

Typ grzejnika a rodzaj pomieszczenia

O ile w salonie, w biurze czy w sypialni rodzaj grzejnika nie ma tak dużego znaczenia i możemy sugerować się wielkością pomieszczenia i jego estetyką, to jeśli potrzebujemy dogrzać, np. pracownię lub warsztat, warto wziąć pod uwagę kilka cennych wskazówek.

W pomieszczeniach, gdzie w powietrzu będzie unosił się pył, znacznie lepiej sprawdzi się olejowy grzejnik elektryczny ścienny, w którym nagrzana ciecz będzie generowała ciepło jeszcze przez długi czas po jego wyłączeniu. Jeśli natomiast ustawimy w takiej pracowni grzejnik elektryczny ścienny z nadmuchem, może on palić drobinki kurzu, powodując nieprzyjemny zapach i dodatkowo będzie potęgował ich unoszenie się w powietrzu, co utrudni swobodne oddychanie, a także utrzymanie warsztatu (i samego grzejnika) w czystości.

Sterowanie ogrzewaniem

Aby zachować właściwy bilans grzewczy w mieszkaniu, koniecznie należy pamiętać o wyborze grzejnika elektrycznego ściennego z termostatem! Ten niewielki element pozwoli nam regulować moc grzania i dopasować ją do bieżących potrzeb wszystkich domowników. Nowoczesne kaloryfery, wyposażone w panele sterujące i czujniki temperatury, z pomocą termostatu lub dołączonego do niego pilota można dowolnie programować, dopasowując cykl pracy instalacji grzewczej do swojego trybu życia. Jeśli dodatkowo mamy możliwość zdalnego sterowania, np. z poziomu zainstalowanej w smartfonie aplikacji, możemy regulować grzanie, niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. To nie tylko wygoda i oszczędność czasu, ale także mądre gospodarowanie domowym budżetem.

Design czy funkcjonalność grzejników elektrycznych ściennych?

Miejsce, w którym chcemy używać dodatkowego grzejnika, jest równie ważne jak wspomniany metraż. Nowoczesna sztuka użytkowa łączy co prawda oba elementy, ale inne funkcje będzie spełniał grzejnik elektryczny ścienny łazienkowy, a inne ozdobny grzejnik elektryczny ścienny.

W przypadku pomieszczeń typowo użytkowych, jak właśnie łazienka, poza estetyką całego pomieszczenia, warto postawić też na jego funkcjonalność. W niewielkim metrażu większości łazienek w blokach często zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni. Grzejnik elektryczny ścienny (niezależnie czy wybierzemy model pionowy, czy poziomy), powinien spełniać dodatkową funkcję, np. suszarki na mokre rzeczy wyjęte z pralki lub wilgotne po kąpieli ręczniki. W ten sposób nie tylko oszczędzamy miejsce, ale zapobiegamy gromadzeniu się wilgoci w pomieszczeniu. Co równie ważne, taki grzejnik możemy włączyć również poza sezonem grzewczym.

Grzejnik elektryczny ścienny ozdobny to rozwiązanie dla osób, które chcą, aby wszystkie elementy aranżacji podkreślały styl wnętrza. Sprawdzi się w miejscach, w których możemy pozwolić sobie na nieco ekstrawagancji. Do wyboru mamy różnej wielkości grzejniki chromowane, w niestandardowych kolorach czy takie, na których panelu grzewczym można zamieścić własną grafikę. Pamiętaj, że dekoracyjny grzejnik elektryczny ścienny wcale nie musi być mało funkcjonalny! Płyty grzewcze z lustrem, w formie designerskiej półki, a nawet w niekonwencjonalnej formie przypominającej nowoczesną rzeźbę, mogą być tym elementem przestrzeni, który wykorzystujemy również przy codziennych czynnościach.

Energooszczędny grzejnik elektryczny – prawda czy mit?

Grzejnik Łazienkowy Brem Cross Elektryczny
Grzejnik Łazienkowy Brem Cross Elektryczny
Grzejnik Łazienkowy Brem Cross Elektryczny
Grzejnik Łazienkowy Brem Cross Elektryczny

Grzejnik Łazienkowy Brem Cross Crom-Overlapping Squares Chrom Elektryczny

Ogrzewanie elektryczne z pewnością generuje większy pobór energii, ale energooszczędny grzejnik elektryczny ścienny może być alternatywą dla klasycznej instalacji grzewczej. Decydując się na takie rozwiązanie, należy jednak pamiętać o kilku ważnych warunkach.

  • Ogrzewanie elektryczne, jako podstawowe źródło ciepła w domu, sprawdzi się w energooszczędnych i ergonomicznych budynkach, w których już na etapie projektowania zaplanowano wdrożenie nowych technologii, materiałów i systemów.
  • Grzejnik elektryczny ścienny, jako dodatkowe źródło ciepła, sprawdzi się w każdym domu, jeśli właściwie dobierzemy jego parametry grzewcze i typ do wielkości i rodzaju pomieszczenia. Warto pamiętać, że kaloryfer o dużej mocy nie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem.
  • Termostat lub bardziej zaawansowany programator grzania pozwala nam realnie wpływać na wysokość rachunków, zwłaszcza jeśli mamy w mieszkaniu więcej niż jeden grzejnik elektryczny ścienny. Warto też sprawdzić dostępne opcje taryfowe u dostawcy energii i wybrać najlepiej dopasowaną do naszego stylu życia.
  • Zwracajmy uwagę czy pomieszczenie, które chcemy dogrzać, nie generuje niepotrzebnych strat ciepła, np. nieszczelne okna czy drzwi. Czasem niewielki remont potrafi znacznie wpłynąć na koszty ogrzewania. Jeśli mieszkamy w nowym budownictwie, duże okna (zwłaszcza balkonowe), również mogą generować straty ciepła – nieprzypadkowo więc grzejniki w mieszkaniach umieszczane są przy oknach lub pod nimi.
  • Rozmieszczenie kaloryferów również ma znaczenie. Zadbajmy, aby urządzenia miały możliwość równomiernego ogrzania całej przestrzeni. Jeśli pomieszczenie jest wysokie, nie umieszczajmy grzejnika przy samej ziemi. Warto wybrać grzejnik elektryczny ścienny pionowy, który będzie mógł ogrzać powietrze przy podłodze i przy suficie. Decydując się na takie rozwiązanie, można zwrócić uwagę na ofertę grzejników elektrycznych ściennych ozdobnych, które połączą funkcjonalność kaloryfera z niezwykłym designem, idealnie dopasowanym do Twojego stylu. Alternatywą będzie też grzejnik elektryczny ścienny z nadmuchem, który powoduje cyrkulację i mieszanie się powietrza.

Wybór odpowiedniego grzejnika jest kluczowy, jeśli chcesz cieszyć się energooszczędnym ogrzewaniu na prąd w swoim domu. Pamiętaj jednak, że często to nie kaloryfer, a pozostałe przestarzałe urządzenia w Twoim domu są prawdziwym pożeraczem energii. Sprawdź, jaką klasę energooszczędności ma Twoja pralka, suszarka, lodówka i inne urządzenia codziennego użytku… Może już czas pomyśleć o zakupie nowych?

Nowoczesne ścienne to modele, w których zastosowano najnowsze technologie i materiały. Wybór wzorów, struktur i kolorów sprawia, że możesz je idealnie wkomponować w każde wnętrze – czyniąc z nich subtelny dodatek lub ozdobę ściany w reprezentacyjnym salonie. Czarne grzejniki elektryczne ścienne to must have, jeśli urządzasz wnętrze w surowym stylu industrialnym. Biel natomiast to klasyczne dopełnienie przestrzeni urządzonej w stylu skandynawskim. Dopasuj rozwiązanie do swojego stylu i ciesz się ciepłą atmosferą w swoim domu.

Jeśli szukasz dla siebie grzejnika elektrycznego, możesz go zamówić w naszym sklepie internetowym: Grzejniki elektryczne – sklep