aggrzejniki logo
22 397 43 92

INFOLINIA 9-18

Czy możesz wymienić grzejnik w mieszkaniu własnościowym bez pozwoleń?

Thursday, February 10, 2022

Remontujesz mieszkanie własnościowe i w końcu chciałbyś zmienić stare i mało estetyczne grzejniki na nowe? Czy możesz to zrobić bez pozwolenia? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, o czym musisz pamiętać, zanim wymienisz grzejnik na nowy, zlikwidujesz go lub zdecydujesz się przesunąć w inne miejsce.

w trakcie wymiany grzejnika

Wymiana grzejnika w bloku, nawet w mieszkaniu własnościowym, nie zawsze jest tak prosta jak to zakładamy na wstępie prac. Nawet jeśli mamy już zgromadzony odpowiedni budżet, ukończony projekt aranżacji wnętrz, a ekipa remontowa stoi w przysłowiowych blokach startowych, to na przeszkodzie mogą nam stanąć… wymogi formalne.

Czy można wymienić grzejnik w bloku bez pozwolenia?

Niestety tutaj nie mamy dobrych wiadomości. Nawet jeśli masz mieszkanie własnościowe, w bloku zarządzanym przez spółdzielnię lub wspólnotę – likwidacja, przesunięcie czy wymiana grzejnika w bloku, jeśli dotyczy centralnego ogrzewania, wymagają pozwolenia. Co brzmi paradoksalnie, mimo że jesteś właścicielem mieszkania, nie jesteś właścicielem zamontowanej w nim instalacji grzewczej.

grzejnik do wymiany

Jak to możliwe? Każdy lokal oddawany jest użytkownikowi z już odpowiednio zamontowanymi grzejnikami. O ile w nowym budownictwie to już bardziej estetyczne i uniwersalne (chociaż nadal klasyczne) urządzenia, to w starych blokach często spotykamy jeszcze ciężkie i po prostu nieładne kaloryfery żeberkowe, które trudno czyścić i najchętniej ukrywamy je za dedykowaną zabudową, maskownicą lub zasłonami. Oznacza to oczywiście znacznie mniej możliwości aranżacji i ograniczenie, jeśli chodzi o wykorzystanie przestrzeni w poszczególnych pomieszczeniach. Wymiana kaloryfera w bloku, zwłaszcza starych modeli, jest często pierwszym planowanym etapem prac remontowych.

Czym jest bilans cieplny w budynku?

Niezależnie jednak czy blok jest nowy, czy remontujemy mieszkanie w kamienicy, każdy system grzewczy został w budynkach zaplanowany tak, aby w ogólnym rozrachunku zgadzał się tzw. bilans grzewczy. O co chodzi? Bilans energetyczny to różnica między zyskami energii cieplnej a jej niepotrzebnymi stratami. Już na etapie projektowania dąży się do tego, aby zyski były jak najwyższe, a straty jak najniższe, co przekłada się na mniejsze koszty. To zupełnie jak z domowym budżetem! Jeśli właśnie budujesz wolnostojący dom, wiesz z pewnością, o czym mowa. Jeśli kupiłeś mieszkanie w bloku, ktoś inny już to za Ciebie zaplanował.

wymiana grzejnikow w mieszkaniu

Pamiętaj, że ciepło generowane przez kaloryfer ogrzewa nie tylko nasze mieszkanie, ale także przenika przez ściany, co uwzględnione jest już na etapie planowania prac budowlanych. Jeśli zmienimy moc grzewczą naszego grzejnika, likwidujemy go lub przesuwamy w inne miejsce, możemy zaburzyć przepływ ciepła i zmienić parametry grzewcze całego budynku. Właśnie dlatego warto pamiętać, że wymiana grzejnika w bloku wymaga podania.

Kto odpowiada za ogrzewanie budynku?

Niezależnie czy jest to wymiana grzejnika w łazience w bloku, czy jego likwidacja, aby zacząć prace remontowe, potrzebujesz pozwolenia. Wyobraź sobie sytuację, w której jeden z Twoich sąsiadów stwierdza, że kaloryfer w salonie jest mu zupełnie niepotrzebny – ma środkowe mieszkanie i niewiele strat ciepła. Jeśli więc zdemontuje urządzenie i nie będzie miał możliwości uruchomienia go, nawet gdy temperatura na zewnątrz spadnie znacznie poniżej zera, właśnie to mieszkanie będzie generowało duże straty ciepła i zaburzy wspomniany bilans energetyczny. Co wtedy? Kaloryfery w mieszkaniach obok będą grzały mocniej, aby tę stratę wyrównać. Finał? Twoje rachunki za ogrzewanie znacznie wzrosną. Właśnie dlatego to spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa zarządza instalacją grzewczą w bloku.

wymiana grzejnika podczas remontu

Podanie o wymianę grzejników w bloku – co powinno zawierać?

Oczywiście fakt, że wymiana kaloryferów w bloku wymaga pozwolenia, nie powinien Cię w niczym zniechęcać. Zawsze warto zamienić stary żeliwny i mało estetyczny kaloryfer na nowy grzejnik klasyczny lub dekoracyjny, który połączy w sobie zarówno nowoczesny design, jak i dodatkową funkcjonalność. Jedyne, o czym musisz pamiętać to dołączenie do podania projektu modernizacji instalacji oraz wskazania modelu wybranego grzejnika – chodzi o to, aby jego moc była taka sama, jak starego modelu. Podanie o wymianę kaloryferów w bloku może złożyć tylko osoba, która posiada tytuł prawny do danego lokalu.

Ile kosztuje wymiana kaloryfera w bloku?

Planując prace remontowe instalacji grzewczej, warto uwzględnić w budżecie również środki na pokrycie dodatkowych kosztów. Poza zakupem grzejników i ich montażem należy wziąć pod uwagę również koszty związane ze spuszczeniem wody z instalacji i przełożenia podzielników na nowe kaloryfery. Wzór podania dostępny jest zwykle na stronie internetowej spółdzielni lub u zarządcy bloku. Uniwersalne wzory podań z łatwością znajdziesz też w internecie.

Czy możliwa jest wymiana grzejnika w bloku w sezonie grzewczym?

Wymiana grzejnika w bloku w sezonie grzewczym generuje dodatkowe koszty, o których już wspomnieliśmy. Jeśli to możliwe, wszelkie prace remontowe warto przeprowadzać w cieplejszych miesiącach. Nie ominiesz co prawda kosztów przeniesienia podzielników, ale nie będzie konieczności spuszczania wody z całej instalacji, co znacznie skraca też czas remontu.

Co jednak zrobić jeśli stary grzejnik przestał działać, jego powierzchnia uległa znacznej korozji lub co gorsze – instalacja przecieka? Czy można wymienić grzejnik w bloku bez spuszczania wody w sezonie grzewczym? Jeśli blok jest nowy lub instalacja była już modernizowana, wymiana kaloryfera będzie wymagała jedynie zamknięcia dopływu i odpływu ciepła na rozdzielaczu lub za pomocą zaworu przyłączeniowego przy urządzeniu.

mieszkanie z wymienionymi kaloryferami

W starych kilkudziesięcioletnich blokach, gdzie instalacja centralnego ogrzewania nie była modernizowana, ominięcie spuszczenia wody może okazać się niemożliwe, ponieważ na urządzeniach nie ma tzw. zaworów przyłączeniowych. Właśnie dlatego należy wcześniej spuścić wodę z całości instalacji lub z jednego pionu. Jest to kłopotliwe z kilku powodów:

  • sąsiedzi zostaną pozbawieni na kilka godzin ogrzewania,
  • stare instalacje, przy spuszczeniu wody i jej ponownym otwarciu często ujawniają kolejne usterki i przecieki,
  • jeśli w budynku są rury stalowe, to każde spuszczenie wody i dostanie się do nich powietrza, przyspiesza korozję,
  • jeśli Twoje mieszkanie jest na ostatnim piętrze, sytuację utrudnia też zawór odpowiedzialny za odpowietrzenie całości instalacji w budynku lub danym pionie.

Nasza wskazówka!

Jeśli musisz wyremontować lub naprawić starą instalację centralnego ogrzewania w trakcie sezonu grzewczego, warto pamiętać o montażu lub wymianie zaworu w kaloryferze w bloku.Założenie tzw. rozdzielacza pozwala zamykać i otwierać dopływ ciepła Możesz też wybrać model grzejnika z zaworem przyłączeniowym, który zwykle znajduje się na dole urządzenia i w niczym nie zaburza jego estetyki. Po wymianie kaloryfera koniecznie pamiętaj o jego odpowietrzeniu!

Kiedy warto wymienić kaloryfer?

Poza złym stanem technicznym instalacji lub powtarzającymi się usterkami równie ważny jest aspekt estetyczny. Coraz większą wagę przywiązujemy do wyglądu naszych wnętrz, chcemy je urządzać zgodnie z ulubionym stylem, aby czuć się w nich komfortowo i przyjemnie. Nowoczesne urządzenia grzewcze odpowiadają na te potrzeby. Powstają w duchu minimalizmu i sztuki użytkowej.

po wymianie grzejnikow

Decydując się na wymianę grzejnika w bloku, warto postawić nie tylko na parametry grzewcze i energooszczędność urządzenia, ale połączyć te dwa aspekty z funkcjonalnością zamkniętą w niezwykłym designie. Z oferty najlepszych producentów można wybrać zarówno minimalistyczne kaloryfery, które wtopią się w otoczenie, jak i te dekoracyjne, które staną się wyjątkową ozdobą wnętrza, np. grzejniki szklane, których powierzchnia pokryta jest lustrem czy panelem z wybraną grafiką.

Czy warto stosować ozdobne maskownice na stare kaloryfery?

Jeśli grzejniki są sprawne i nie planujemy w najbliższym czasie większego remontu, dodatkowe elementy zabudowy oczywiście pozwolą nam zakryć ten mało estetyczny element przestrzeni.
Więcej na temat maskowania grzejników pisaliśmy tutaj. Pamiętajmy jednak, że maskownice mogą też generować dodatkowe straty ciepła, podobnie jak wielokrotne malowanie powierzchni grzewczej kaloryfera. Zamiast tymczasowych i mało ekonomicznych rozwiązań, warto sprawdzić ceny nowych grzejników i zaplanować remont. Energooszczędne urządzenia to również realne oszczędności, jeśli chodzi o rachunki i domowy budżet.

Czy dodatkowy grzejnik elektryczny wymaga pozwolenia?

W sezonie jesienno-zimowym, nawet w nowoczesnych blokach zdarza się, że niektóre pomieszczenia wymagają dodatkowego dogrzania. Dzieje się tak na przykład w przedpokoju, gdzie cała rodzina wiesza przemoczone po spacerze buty, płaszcze czy kurtki. W łazience, w której zwykle panuje większa wilgoć. Niekiedy chłód doskwiera też w salonie czy sypialni w wysokim, starszym budownictwie, gdzie instalacja centralnego ogrzewania jest mniej wydajna, a co się z tym wiąże – straty ciepła większe. Również mieszkańcy nowoczesnych bloków, w których już na etapie projektowania popełniono błędy w planowaniu instalacji grzewczej i wentylacji, borykają się z problemem nadmiernej wilgoci. Takie pomieszczenia warto dogrzać i zabezpieczyć w ten sposób przed zawilgoceniem, a także grzybem, który może się pojawić na ścianach. Jeśli nie chcemy zaczynać dużych prac remontowych, ponieważ temperatury za oknem już zaczęły spadać, warto sprawdzić ofertę ogrzewania elektrycznego.

  • Dodatkowy, energooszczędny grzejnik elektryczny nie wymaga pozwolenia i możemy go zamontować w dowolnym pokoju czy łazience. Na rynku dostępne są nie tylko modele pionowe czy poziome, które nadają się do zawieszenia na stałe na ścianie, ale także grzejniki przenośne, które możemy z łatwością przestawić tam, gdzie akurat ich potrzebujemy.
  • Decydując się na grzejnik elektryczny, warto zwrócić uwagę również na jego funkcje dodatkowe. Nowoczesne urządzenia mogą pełnić funkcję wieszaka na mokre ubrania w łazience czy nawet estetycznej półki na wilgotne czapki i rękawiczki. Jeśli nie mamy zbyt dużo przestrzeni do zagospodarowania, warto wybrać te, które można wykorzystać jako lustra w przedpokoju, czy zdecydować się na modele wolnostojące.

Największą zaletą grzejników elektrycznych jest to, że to my decydujemy, kiedy chcemy ich użyć i nie potrzebujemy dodatkowych pozwoleń. Ich moc grzewcza jest na tyle duża, że pozwala wyrównać straty ciepła, a energooszczędność sprawia, że są ekonomicznym i opłacalnym rozwiązaniem, jeśli potrzebujemy dodatkowego źródła ogrzewania w bloku. Niezależnie czy zdecydujesz się na wymianę grzejnika w bloku, czy urządzenie elektryczne, mamy nadzieję, że nasz poradnik odpowiedział na wszystkie z Twoich pytań. A teraz do dzieła – zadbaj o ciepło w swoim domu!

Jeśli nie wiesz jeszcze jaki grzejnik wybrać, zapraszamy do naszego sklepu Internetowego w którym na pewno znajdziesz coś odpowiedniego do Swojego mieszkania lub domu.