aggrzejniki logo
22 397 43 92

INFOLINIA 9-18

Zapowietrzony grzejnik. Co to znaczy?

Thursday, October 21, 2021

Zauważyłeś, że od jakiegoś czasu grzejniki w Twoim domu nie działają prawidłowo? Irytuje Cię ich głośna praca, bulgotanie, a co gorsza – brak prawidłowego grzania? Jeśli zauważyłeś wspomniane oznaki, może okazać się, że kaloryfer jest zapowietrzony. Co to oznacza i jak prawidłowo poradzić sobie z problemem?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak działa obieg wody w instalacji centralnego ogrzewania
  • jakie są najczęstsze przyczyny zapowietrzania się grzejników
  • jakie mogą pojawić się skutki zapowietrzonego grzejnika
  • kto odpowiada za ciągle zapowietrzające się grzejniki
  • kiedy wezwać fachowca
  • jakie inne rozwiązanie pomoże zapobiec zapowietrzaniu się grzejnika

Zapowietrzony kaloryfer może być nie lada problemem. Okazuje się, że nie chodzi jedynie o brak grzania, ale także o to, że może dojść do korozji, która jest niebezpieczna dla metalowych elementów całej konstrukcji. Jeżeli Twoje grzejniki często się zapowietrzają, prędzej, czy później może dojść do tego, że będziesz musiał je wymienić. Jeśli chcesz zatem zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale także czas, sprawdź, co jest powodem zapowietrzania się kaloryferów i jak temu zaradzić. Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi będziesz mógł ocenić, czy jesteś w stanie samodzielnie poradzić sobie z problemem, czy jednak potrzebna będzie pomoc fachowca.

Jeżeli Twój dom lub mieszkanie są wyposażone w tradycyjne grzejniki (nie ma tu znaczenia, czy są to klasyczne modele, czy kaloryfery dekoracyjne), musisz mieć na uwadze, że mogą one od czasu do czasu się zapowietrzyć. Zdarza się jednak, szczególnie w mieszkaniach znajdujących się w blokowiskach, że kaloryfery zapowietrzają się notorycznie. Co zrobić, aby rozwiązać ten problem?

Jak działa obieg wody w instalacji centralnego ogrzewania?

Większość instalacji centralnego ogrzewania ma obieg otwarty lub zamknięty. Wraz z krążącą wodą mogą dostać się powietrze i inne gazy, takie jak metan, wodór, czy siarkowodór. Musimy tutaj zaznaczyć, że nie ma sposobu, który pozwoliłby całkowicie zabezpieczyć instalację przed przedostaniem się wyżej wymienionych gazów, a co za tym idzie – także zapowietrzeniem. W czasie pracy całego układu powietrze jest zasysane przez niewielkie, często mikroskopijne i niewidoczne gołym okiem nieszczelności, które pojawiają się np. na połączeniach rur, czy przy zaworach. Tlen dostaje się także do obiegu w czasie napełniania armatury wodą. Jak zatem widać – istnieje wiele możliwości, które sprawiają, że zarówno instalacja, jak i grzejniki mogą się zapowietrzyć. Dlatego też, jeśli zauważysz niepokojące objawy, takie jak głośna praca grzejnika, bulgotanie, czy zaprzestanie grzania, przygotuj się na to, że będziesz musiał odpowietrzyć grzejnik.

Dlaczego grzejniki się zapowietrzają? Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu?

Pierwszą i nadrzędną przyczyną zapowietrzania się grzejników jest nieprawidłowe doprowadzenie wody do instalacji centralnego ogrzewania. Jeżeli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, który wyposażyłeś we własną studnię, musisz pamiętać o tym, że woda, którą z niej pobierasz oprócz związków wapnia i magnezu posiada także dużo rozpuszczonych cząstek powietrza. Wykorzystując ją do napełnienia instalacji C.O., możesz mieć pewność, że przedostaną się one do układu, co podczas napełniania grzejników może skutkować ich zapowietrzeniem. Musisz bowiem wiedzieć, że kiedy odkręcasz grzejnik, woda wlewa się do niego do określonego poziomu, wypierając tym samym znajdujące się w nim powietrze. Niestety wspomniany proces nie należy do doskonałych. Często towarzyszy mu pośpiech, który sprawia, że dochodzi do awarii w postaci zapowietrzenia.

Kolejną przyczyną ciągłego zapowietrzania się grzejników mogą okazać się materiały, z jakich wykonano całą instalację, a także same kaloryfery. Jeśli w instalacji centralnego ogrzewania stosujesz obieg otwarty, przyczyną pojawienia się problemów z grzejnikami może okazać się za mały  w stosunku do całego układu zbiornik wyrównawczy. W obiegu zamkniętym przyczyna jest inna – niskie ciśnienie w instalacji, a także ubytki wody, które także mogą się pojawić.

Jeśli nie znasz dokładnej przyczyny ciągle zapowietrzonych grzejników, warto o to zapytać specjalistę, który nie tylko zajmie się ich odpowietrzeniem, ale także postara się pozbyć przyczyn tego stanu. Musisz bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że jego skutki mogą Cię sporo kosztować.

Najczęstsze skutki zapowietrzonego grzejnika

Grzejniki mają to do siebie, że kiedy cały układ źle pracuje, te często się zapowietrzają. Nie jest to wina producenta, dlatego nie jest to także podstawą reklamacji. Zanim atem zadzwonisz do Działu Obsługi Klienta, wezwij specjalistę, który wyjaśni Ci w czym jest problem. Biorąc pod uwagę powyższe informacje, trzeba stwierdzić, że zapowietrzony grzejnik to częste zdarzenie, które jest poparte naturalnymi procesami, często ciężkimi do wyeliminowania. I czy Ci się to podoba, czy nie, od czasu do czasu może się pojawić, jeśli zdecydujesz się na ogrzewanie z wykorzystaniem kaloryferów.

Kiedy w Twoim domu zapowietrzą się grzejniki, bez względu na to, czy jest to pierwszy, czy kolejny raz, nie bagatelizuj sprawy, bo może być ona opłakana w skutkach. Dbaj zatem o regularne usuwanie powietrza, które może pojawić się w kaloryferach, wówczas będziesz w tanie uniknąć:

  • korozji grzejników i całej instalacji – każdy zapowietrzony kaloryfer jest idealnym miejscem dla pojawienia się korozji, która będzie postępować, aby w konsekwencji zająć całą instalację centralnego ogrzewania. Musisz wiedzieć, że rdza, która pojawi się wewnątrz kaloryfera prędzej czy później zatka zawory regulacyjne, co spowoduje niedrożność układu i perforację instalacji.
  • brak efektywności cieplnej – nie ulega wątpliwości, że zapowietrzony grzejnik znacznie obniża możliwości grzewcze całej instalacji, a co za tym idzie – spadek komfortu użytkowania domu lub mieszkania, w szczególności, kiedy sezon grzewczy w pełni. Warto przy tym mieć na uwadze, że zimne i wilgotne mieszkanie to doskonała pożywka dla grzybów i pleśni, które bardzo szybko rozwijają się w takim środowisku.
  • brak oszczędności na energii cieplnej – niestety nieefektywne kaloryfery = wysokie rachunki za ogrzewanie. Musisz wiedzieć, że zapowietrzone grzejniki zużywają o wiele więcej energii, pomimo tego, że dają znacznie mniej ciepła niż te, które działają bez zarzutu.

Mamy nadzieję, że wyżej wymienione skutki sprawią, że następnym razem nie zbagatelizujesz zapowietrzonych grzejników w swoim mieszkaniu.

Kto odpowiada za ciągle zapowietrzające się grzejniki?

Zastanawiasz się nad tym, kto jest odpowiedzialny za zapowietrzony grzejnik w Twoim domu lub mieszkaniu? Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym niestety ta odpowiedzialność spada na Ciebie. Inaczej sprawa ma się, kiedy mieszkasz w domu wielorodzinnym lub bloku. Choć odpowietrzenie kaloryfera nie jest trudnym zadaniem i z pewnością poradzisz sobie z nim samodzielnie, pamiętaj o tym, że nie musisz tego robić, szczególnie kiedy sytuacja zdarza się dość często. W blokach działają bowiem wspólnoty lub spółdzielnie mieszkaniowe, które są odpowiedzialne za dostawę ciepła do mieszkań. To właśnie te podmioty zawierają określone umowy z dostawcami.

Jeżeli zatem Twoje grzejniki będą notorycznie się zapowietrzać, sprawę powinieneś zgłosić do tych podmiotów. One zaś muszą skontaktować się z dostawcą ciepła, który zna sposoby na to, aby sprawdzić dokładnie przekaz energii cieplnej do budynku, w którym mieszkasz. Po takich oględzinach praktycznie zawsze stwierdza nieprawidłowości.

Pamiętaj o tym, kiedy Twój grzejnik zapowietrza się notorycznie. Zgłoś ten fakt do zarządcy budynku, który skontaktuje się ze spółdzielnią. Jej pracownicy są zobowiązani do podjęcia określonych działań, jakie mają na celu ustalenie przyczyn pojawiającego się problemu i dążenie do ich skutecznego usunięcia.

Kiedy skontaktować się z fachowcem?

Poważne awarie związane z instalacją centralnego ogrzewania, w tym również z grzejnikami pojawiają się wtedy, kiedy bagatelizujesz oczywiste sygnały. Sprawdzaj co jakiś czas, czy grzejnik nie jest zimniejszy niż zwykle. Jeśli tak jest, zbadaj poziom jego zapowietrzenia i spróbuj go samodzielnie odpowietrzyć. Takie działanie pozwoli Ci uniknąć wzywania fachowca, który przyda się, kiedy dojdzie do poważniejszej awarii układu.

Specjalistę możesz także wezwać wtedy, kiedy zależy Ci na profesjonalnej naprawie, a nie działaniu amatorskiemu. Doświadczony hydraulik nie tylko odpowietrzy grzejnik, ale także udzieli Ci porad, które sprawią, że będziesz bardziej świadomie korzystał z grzejnika.

Niewielkie, automatyczne odpowietrzniki rozwiązaniem na ciągle zapowietrzone kaloryfery

Choć każdy zapowietrzony grzejnik można odpowietrzyć ręcznie, może okazać się to problematyczne, jeśli musisz robić to co kilka dni. Rozwiązaniem tego problemu może okazać się zamontowanie na wszystkich kaloryferach niewielkich, automatycznych odpowietrzników, które choć wyglądają podobnie, jak te standardowe, są bezobsługowe.

Wspomniane elementy co jakiś czas wypuszczają powietrze z instalacji centralnego ogrzewania, zamykając jednocześnie otwór wylotowy, kiedy pojawi się w nim woda. Koszt takiego urządzenia jest niewielki (to zaledwie kilkanaście złotych), a korzyści płynące z jego użytkowania ogromne.

Aby zapobiec zapowietrzeniu się grzejnika polecamy przeczytać artykuł pt.: Jak przygotować się na sezon grzewczy? z którego dowiesz się między innymi jak samodzielnie odpowietrzyć grzejnik jeśli już do tego dojdzie. Zachęcamy do lektury 🙂