aggrzejniki logo
22 397 43 92

INFOLINIA 9-18

Jak przygotować się na sezon grzewczy?

Tuesday, September 7, 2021

Kiedy za oknem pojawiają się niskie temperatury to znak, że niedługo rozpocznie się sezon grzewczy. Oznacza to, że większą uwagę warto skupić na systemie grzewczym. Aby jednak w domu było ciepło i przytulnie, warto jeszcze przed jego rozpoczęciem przygotować się do zimy. Jak zadbać o grzejniki i inne elementy systemu?

Grzejnik dekoracyjny marki Radox - model Nova
Grzejnik Dekoracyjny Radox Nova

Z artykułu dowiesz się:

  • dlaczego warto sprawdzić instalację grzewczą przed sezonem
  • jak przygotować grzejniki do sezonu grzewczego
  • dlaczego należy sprawdzić nastawienie wstępne instalacji
  • jak prawidłowo zakonserwować grzejnik
  • co daje nowoczesne sterowanie grzejnikami
  • dlaczego poza grzejnikami warto sprawdzić urządzenie grzewcze
  • dlaczego sprawdzenie domu jest istotne przed sezonem grzewczym
  • jak wygląda przygotowanie do sezonu grzewczego w domu jednorodzinnym, a jak w bloku

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 roku jasno określa, że okres, w którym warunki atmosferyczne sprawiają, że konieczne jest ciągłe dostarczanie ciepła do obiektów, nazywa się sezonem grzewczym. Nie określa, jednak kiedy dokładnie powinien się zacząć. Przyjmuje się, że rozpoczyna się w momencie, kiedy przez co najmniej 3 dni następujące po sobie temperatura jest niższa niż 10 stopni. Kolejną wytyczną, na którą należy zwrócić uwagę jest poziom ciepła w pomieszczeniach, który powinien wynosić co najmniej 20°C.

W praktyce okazuje się jednak, że uruchomienie ogrzewania, szczególnie w domach wielorodzinnych i blokach określa umowa między odbiorcą a dostawcą ciepła. W prawie energetycznym oznaczono bowiem jedynie okres, w którym firmy zajmujące się dystrybucją ciepła do mieszkań, muszą być w 100% gotowe do świadczenia usługi. Oznacza to, że decyzję o włączeniu centralnego ogrzewania w blokach i domach wielorodzinnych każda spółdzielnia mieszkaniowa podejmuje indywidualnie. W komfortowej sytuacji są zatem właściciele domów jednorodzinnych, którzy sami decydują, kiedy rozpoczną okres grzewczy.

Grzejnik Łazienkowy Radox Esse
Grzejnik Łazienkowy Radox Esse

Dlaczego warto sprawdzić instalację grzewczą przed sezonem?

Kiedy pojawiają się pierwsze chłody, chciałbyś, aby w Twoim domu było zawsze ciepło. Żeby tak się stało, pamiętaj, by jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego dokładnie sprawdzić całą instalację i grzejniki. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że będzie gotowa do ciężkiej pracy przez cały okres zimna.

Zanim zaczniesz sprawdzać całą instalację, odkurz wszystkie elementy. Dzięki temu po jej uruchomieniu unikniesz rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń po wnętrzach. Kolejnym krokiem, o którym nie można zapominać, jest takie zorganizowanie przestrzeni, aby znajdujące się w niej przedmioty nie zaburzały przepływu ciepła. Mowa tutaj nie tylko o meblach, ale również wszelkiego rodzaju roślinach, a także firanach.

Jak przygotować grzejniki do sezonu grzewczego?

Jeżeli chcesz, aby w Swoim domu zawsze było ciepło, zwróć uwagę nie tylko na rozpoczęcie okresu grzewczego, ale także na prawidłowe przygotowanie grzejników, które w czasie chłodów będą intensywnie wykorzystywane.

Jednym z pierwszych kroków powinno być dokładne sprawdzenie skuteczności działania zaworów i głowicy w grzejnikach. Jeżeli będą działały bez zarzutu, możesz mieć pewność, że zimą nie zaskoczy Cię nieprzyjemne zimno.

Zanim zaczniesz użytkować grzejnik, umyj go dokładnie. Dzięki temu unikniesz pojawienia się nieprzyjemnego zapachu przypalanego kurzu. Aby dotrzeć do wszystkich zakamarków, używaj miękkiej szczotki i ścierki, które pozwolą wyczyścić kaloryfer, jednak nie uszkodzą jego powierzchni. Pamiętaj także o dokładnym osuszeniu grzejnika po czyszczeniu. Dzięki temu unikniesz korozji.

Kolejną rzeczą, o której absolutnie nie można zapominać, jest odpowietrzenie grzejników. Jeśli czujesz, że kaloryfer nie nagrzewa się tak, jak powinien, a pewne jego fragmenty są zimne, oznacza to, że jest zapowietrzony (przeczytaj również: Co oznacza zapowietrzony grzejnik?). Będziesz go musiał odpowietrzyć. Jest to zadanie, które możesz wykonać samodzielnie. Nie wiesz jak to zrobić? Poniżej pokazujemy poszczególne kroki.

Odpowietrzanie grzejnika – instrukcja krok po kroku

Skąd wiedzieć, że Twój grzejnik jest zapowietrzony? Świadczy o tym kilka rzeczy:

  • głośna praca;
  • bulgotanie wody;
  • szumy, gwizdy;
  • nierównomierne rozchodzenie się ciepła w grzejniku.

Jeżeli zauważyłeś powyższe mankamenty, musisz liczyć się z tym, że konieczne będzie odpowietrzenie grzejnika. Dzięki niemu usuniesz z wnętrza kaloryfera nagromadzone w nim gazy. Musisz wiedzieć, że oprócz powietrza w środku może znajdować się także wodór lub siarkowodór. To właśnie one odpowiedzialne są za nierównomierne nagrzewanie się grzejnika oraz za uciążliwe bulgotanie, a niekiedy gwizdy.

Jak zatem odpowietrzyć grzejnik? W pierwszej kolejności skup się na czynnościach przygotowawczych, do których należą:

  • sprawdź, jakie masz ciśnienie w instalacji CO (najlepsze będzie to, które oscyluje w przedziale 0,9 do 1,2 atmosfery). Jeżeli będziesz odpowietrzać kaloryfer, dobrze jest zwiększyć ciśnienie, dzięki czemu powietrze zostanie wypchane do góry, a tym samym łatwiej będzie je usunąć z grzejnika;
  • wstrzymaj obieg instalacji CO, wyłączając kocioł i pompę obiegową;
  • zamknij zawór grzejnika.

Po wykonaniu powyższych czynności możesz przystąpić do odpowietrzania kaloryfera. Jak to zrobić? Przede wszystkim sprawdź, czy wybrany przez Ciebie grzejnik nie posiada samoczynnego zaworu odpowietrzającego, który sprawi, że proces nastąpi bez Twojego udziału. Jeżeli nie, wyszukaj zaworu, w który wyposażony jest każdy kaloryfer. Kiedy go znajdziesz, weź do ręki śrubokręt lub inny przyrząd, który będzie wyposażony w pokrętło pozwalające odkręcić odpowietrznik w grzejniku. Przekręć pokrętło zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Musisz poczuć opór. Ustaw zawór grzejnikowy w pozycji zamkniętej. Teraz nakieruj wylot otworu spustowego do dołu, podłóż pod niego pojemnik na wodę, która może wyciekać w czasie odpowietrzania. Odkręć śrubkę odpowietrzacza i poczekaj, aż całe powietrze ujdzie z grzejnika. Moment ten nastąpi, kiedy woda zacznie wyciekać z grzejnika. Jest to moment, w którym musisz zakręcić śrubkę. Po zakończeniu całej operacji odkręć zawór i sprawdź, czy kaloryfer jest nadal szczelny. Tak przygotowany grzejnik będzie służył bez zarzutu przez cały sezon.

Sprawdź nastawienie wstępne instalacji

Kiedy po lecie po raz pierwszy uruchomisz grzejniki, może okazać się, że jedne będą gorące, a inne letnie lub całkiem zimne. Zapewne pierwsza myśl, jaka się pojawi, to ta, że zimna kaloryfery są zapowietrzone. Okazuje się, że tak naprawdę wcale nie musi tak być, a przyczyna leży z zupełnie innej strony. Przyczyną takiego stanu może okazać się nieprawidłowe nastawienie wstępne, czyli nieprawidłowy napływ wody do poszczególnych grzejników. Jeżeli okaże się to prawdą, będziesz musiał przeprowadzić wstępną regulację, zwaną inaczej kryzowaniem. Jest to zadanie, które możesz wykonać samodzielnie, jeśli jednak nie czujesz się na siłach, wezwij fachowców, którzy zrobią to za Ciebie.

Odpowiednio zakonserwuj grzejnik

Kiedy przebrniesz przez czyszczenie, odpowietrzanie i kryzowanie grzejników możesz być pewien, że powinny one pracować bez zarzutu przez cały sezon grzewczy. Pamiętaj jednak, aby odpowiednio dbać o niego. Uważaj, aby nie zarysować lub nie uszkodzić powłoki lakierniczej. Istotne jest także to, abyś nie wieszał na nim mokrych ściereczek, szczególnie tych, których wcześniej używałeś do sprzątania. Mogą w nich znajdować się resztki detergentów, które wchodząc w reakcję z powłoką jaką pokryto kaloryfer, mogą już uszkodzić. Musisz w tym wypadku pamiętać, że poza funkcją estetyczną, powłoka spełnia jeszcze jedno istotne zadanie – chroni kaloryfer przed korozją. Jeżeli dojdzie do jej naruszenia możesz być pewien, że urządzenie będzie ogrzewało Twój dom znacznie krócej. Może także dojść w nim do wycieków. Jeżeli zatem dojdzie już do uszkodzenia lub zauważysz nawet najmniejsze odpryski, pamiętaj, aby zabezpieczyć je odpowiednim lakierem. Odpowiednio konserwując kaloryfer możesz mieć pewność, że będzie służył Ci bez zarzutu przez wiele lat.

Ciśnienie w instalacji – sprawdź jego poziom

Kiedy sprawdzisz i zabezpieczysz grzejniki, przychodzi czas na sprawdzenie samej instalacji centralnego ogrzewania. W tym wypadku istotny jest poziom ciśnienia. Jeśli chcesz sprawdzić, czy jest prawidłowy, spójrz na manometr, który znajduje się przy kotle. Będzie na nim widać, czy wskazania odbiegają od zalecanych, czy są prawidłowe. Jeżeli będą nieprawidłowe, należy odpowiednio podnieść albo obniżyć poziom wody w  instalacji. Możesz to zrobić za pomocą specjalnych zaworów, które zostały zamontowane przy piecu. Kiedy będziesz zajmował się instalacją, sprawdź ją także pod kątem ewentualnych nieszczelności i wycieków. Zdarza się, że problemy z instalacją mogą okazać się skomplikowane. Wówczas najlepiej jest skorzystać z pomocy wykwalifikowanego instalatora.

Przyjrzyj się piecowi i przygotuj go do sezonu grzewczego

Po przygotowaniu grzejników przychodzi czas na to, abyś dokładnie przyjrzał się urządzeniu, które odpowiedzialne jest za dostarczenie ciepła. Je także musisz odpowiednio przygotować do ciężkiej pracy. Szczególną uwagę zwróć na starsze piece, które z pewnością potrzebują regularnych przeglądów i odpowiedniej konserwacji.

Z wyżej wspomnianymi czynnościami nie czekaj do kolejnej zimy. Najlepszą porą na konserwację i przegląd jest czas tuż po zakończeniu poprzedniego sezonu grzewczego. Jeżeli nie zrobisz tego latem, wrzesień będzie ostatnim dzwonkiem, kiedy takie czynności powinny być wykonane. Wczesny przegląd pozwoli ustalić wszelkie usterki, których usunięcie sprawi, że w środku sezonu grzewczego nie dojdzie do przerwania dostawy ciepła.

Zastosuj nowoczesne sterowanie grzejnikami

Kiedy będziesz miał pewność, że Twoje grzejniki i instalacja są odpowiednio przygotowane na zimę, skup się na kolejnym, niezwykle istotnym aspekcie. Mamy na myśli optymalne koszty eksploatacji. Aby je zapewnić, warto wykorzystać inteligentną automatykę. Z pomocą mogą przyjść zdalne terowane termostaty, które pozwolą nie tylko utrzymać w pomieszczeniach odpowiednią temperaturę, ale także znacznie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

Dzięki dobrze dobranej temperaturze każdy domownik będzie czuł się znakomicie, a co więcej, nie będzie narzekał na zmęczenie i dekoncentrację. Zdalne sterowanie grzejnikami pozwoli Ci zapanować nad ogrzewaniem. Kiedy nie ma nikogo w domu za pomocą aplikacji możesz obniżyć temperaturę nawet o kilka stopni. Dzięki temu zyskasz nie tylko Ty, ale również środowisko naturalne.

Sprawdź dokładnie dom

Chcesz mieć pewność, że na efekty pracy całego systemu grzewczego i pojawiające się rachunki nie mają wpływu żadne czynniki zewnętrzne? Sprawdź zatem jeszcze przed rozpoczęciem sezonu stan techniczny swojego domu. Weryfikacji powinny zostać poddane okna, drzwi, a także stan ocieplenia budynku i poziom wilgoci. Jeżeli okaże się, że wszystkie parametry są w normie, przeprowadź dokładną analizę kosztów, która będzie opierać się na wszystkich rozliczeniach, jakich dokonałeś w zeszłym sezonie grzewczym.

Uważasz, że Twoje rachunki są za duże? Porównaj je z właścicielami mieszkań i domów o podobnym metrażu i podobnej instalacji grzewczej. Jeśli okaże się, że sąsiedzi płacą mniejsze rachunki, możesz być prawie pewien, że ciepło ucieka z Twojego domu przez przegrody takie jak okna, czy drzwi. Powodem takiej sytuacji może być także źle ocieplony budynek. Sprawdź to dokładnie i podejmij określone kroki, które pozwolą Ci zmniejszyć rachunki za energię cieplną.

Przygotowanie do sezonu grzewczego w bloku i w domu jednorodzinnym

Mieszkasz w bloku? Powinieneś się cieszyć, ponieważ przygotowanie do sezonu grzewczego praktycznie Cię omija. Tak naprawdę musisz jedynie sprawdzić swoje grzejniki, oczyścić je z kurzu i ewentualnie odpowietrzyć. W tym wypadku to na spółdzielnię mieszkaniową spada obowiązek sprawdzenia i konserwacji pieców, a także włączenie w odpowiednim czasie ogrzewania.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w domkach jednorodzinnych. Tutaj to właściciele decydują kiedy włączą ogrzewanie. Muszą jednak zadbać także o wszystkie wyżej opisane aspekty. Co więcej, na ich barkach spoczywa także zgromadzenie opału. Powinni to zrobić odpowiednio wcześniej, aby nie kupować go w ostatniej chwili. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem domu jednorodzinnego, pamiętaj także o posprzątaniu kotłowni (jeśli ją masz), co znacznie ułatwi Ci funkcjonowanie w tym miejscu podczas sezonu grzewczego.

Podsumowanie

Wczesne przygotowanie się do sezonu grzewczego sprawia, że jesteś w stanie uniknąć kłopotów związanych z pierwszym uruchomieniem instalacji grzewczej, jak również w czasie jej dalszego użytkowania. Jeżeli odpowiednio wcześnie wyczyścisz i zakonserwujesz wszystkie elementy systemu – począwszy od całej instalacji, a skończywszy na grzejnikach, a także zadbasz o odpowiednie sterowanie tymi ostatnimi, możesz mieć pewność, że całość będzie działała bez zarzutu przez wiele lat.

Aby na działanie systemu grzewczego i rachunki nie wpływały czynniki zewnętrzne, pamiętaj o tym, by zawsze sprawdzić dom i wszystkie jego przegrody. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że zarówno okna, jak i drzwi są szczelne.