aggrzejniki logo
22 397 43 92

INFOLINIA 9-18

Czy grzejniki dekoracyjne można łączyć z innymi systemami grzewczymi?

Tuesday, December 5, 2023

Budując dom, musisz podjąć wiele istotnych decyzji, których konsekwencje będziesz odczuwać przez kolejne lata. Jedną z nich jest to, jaki system grzewczy. Wybrać grzejniki dekoracyjne czy ogrzewanie podłogowe? To ważne pytanie zadaje sobie coraz więcej właścicieli domów. Wybór nie należy do najłatwiejszych, ponieważ zarówno ogrzewanie płaszczyznowe, jak i grzejniki dekoracyjne mają swoje zalety, ale również ograniczenia. Ten dylemat może rozwiązać jeden z trendów, który coraz częściej obserwuje się w domach jednorodzinnych. Jest to także odpowiedź na pytanie — czy grzejniki dekoracyjne można łączyć z innymi systemami grzewczymi. Odpowiedź brzmi: TAK, a jej słuszność udowadnia jeden z systemów, który nazywa się instalacją mieszaną. W dzisiejszym wpisie opowiemy o niej, udowadniając tym samym, że grzejniki można połączyć z innym systemem.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak najczęściej dzieli się instalację mieszaną?
  2. Czy połączenie grzejników dekoracyjnych z ogrzewaniem podłogowym można zastosować w każdym pomieszczeniu?
  3. Dlaczego łącząc grzejniki z innym systemem grzewczym całość trzeba dobrze wyregulować?
  4. Jak dobrać grzejniki dekoracyjne i ogrzewanie podłogowe, aby dobrze ze sobą współpracowały?

Obecnie, w nowo budowanych domach, coraz więcej inwestorów stawia na mieszane systemy grzewcze oparte na grzejnikach dekoracyjnych i ogrzewaniu podłogowym. Zastosowanie takiego rozwiązania ma uzasadnienie przede wszystkim w walorach użytkowych, ponieważ właściciel budynku może liczyć nie tylko na doskonały komfort cieplny, ale również na spore oszczędności energii.

Ogrzewanie podłogowe wyróżnia się równomiernym oddawaniem ciepła, dzięki czemu użytkownik może uzyskać stałą temperaturę bazową w pomieszczeniu. Ciepłe powietrze doskonale rozchodzi się po całym pomieszczeniu i ochładza stopniowo w miarę, jak unosi się nad podłogą. Jeśli chodzi o grzejniki dekoracyjne — ciepło koncentruje się wokół ich płyty, żeby następnie przemieścić się w górę i rozejść po pomieszczeniu, a następnie schładzać się, obniżają się w kierunku podłogi. Grzejniki są w stanie szybko podwyższyć lub obniżyć temperaturę w pomieszczeniu, w zależności, jakie potrzeby mają domownicy.

Jak najczęściej dzieli się instalację mieszaną?

Grzejnik naścienny z ogrzewaniem podłogowym

Do najczęściej spotykanych rodzajów instalacji mieszanych zalicza się jednoczesne wykorzystanie ogrzewania podłogowego, które montowane jest na parterze domu oraz kaloryferów, w tym grzejników dekoracyjnych, które instaluje się w poszczególnych wnętrzach na piętrach. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w domach, w których właściciele postawili na otwartą przestrzeń dzienną na parterze, a na piętrach na osobne sypialnie. Obecnie takich domów powstaje najwięcej. W salonach, które są otwarte na klatkę schodową lub w bardzo wysokich budynkach, w których sypialnie znajduje się na antresoli, jedynie zastosowanie ogrzewanie podłogowego uchroni inwestora przed szybką ucieczką ciepła ku górze. Grzejniki zamontowane w domach i mieszkaniach zazwyczaj oddają ciepło na zasadzie konwekcji. Ciepłe powietrze unosi się w stronę poddasza. Oznacza to, że na poziomie, na którym przebywają ludzie, powietrze może być chłodne. Dlatego warto zastosować ogrzewanie podłogowe, które przekazuje ciepło na zasadzie promieniowania.

Wodne ogrzewanie podłogowe montuje się w nie tylko w łazienkach, ale również w kuchniach, jadalniach lub przedpokojach, czyli wszędzie tam, gdzie zazwyczaj inwestor kładzie płytki podłogowe lub wykończenie z kamienia. Szczególnie doceniane jest w niewielkich przedpokojach, w których każdy centymetr wolnego miejsca jest na wagę złota. Co więcej, ogrzewanie podłogowe sprawi, że suszenie przemoczonych butów będzie bezproblemowe. Na uwagę zasługuje również fakt, że także mokra posadzka będzie wysychać szybciej. Jeśli dom jest dobrze ocieplony i spełnia wymogi budynku energooszczędnego, można mieć pewność, że podłogówka będzie w stanie samodzielnie ogrzać cały parter.

Na piętrach, gdzie znajdują się sypialnie, można z powodzeniem zainstalować grzejniki płytowe. Pomieszczenia zamknięte są bowiem pozbawione problemu uciekania ciepła do góry. Kaloryfery mają również jedną bardzo ważną zaletę, mianowicie dzięki niewielkiej bezwładności cieplnej (wyróżniają się szybkim nagrzewaniem się), pozwalają szybko nagrzać wnętrza. Jest to nieocenione, jeśli tuż przed snem chcesz szybko ogrzać wnętrze. Co więcej, kaloryfery to także lepsze rozwiązanie, jeśli w sypialniach położone są grube dywany lub parkiet. Wspomniane rozwiązanie skutecznie zahamują przekazywanie ciepła przez ogrzewanie podłogowe, ograniczając jego efektywność.

Czy połączenie grzejników dekoracyjnych z ogrzewaniem podłogowym można zastosować w każdym pomieszczeniu?

Kolejnym sposobem, który pozwala na zastosowanie instalacji mieszanej w domu, jest połączenie we wszystkich pomieszczeniach grzejników i systemu podłogowego.

Taka propozycja sprawdzi się przede wszystkim w domach, które wyróżniają się wyjątkową architekturą, np. wyposażono je w duże okna balkonowe, przeszklone ściany tarasowe lub inne, duże powierzchnie szklane, które są ostatnio bardzo modne. Takie rozwiązania mogą powodować duże straty ciepła, przez co zastosowanie jedynie ogrzewania podłogowego może okazać się niewystarczające. W takim wypadku warto zastosować grzejniki dekoracyjne, które nie tylko dostarczą odpowiednią moc, ale również staną się ozdobą wnętrza, w którym będą zainstalowane. W nietypowo zaprojektowanych salonach warto wykorzystać modele, które podkreślą ich styl, np. grzejniki dekoracyjne BREM.

Sprawdź nasz film w którym odpowiemy na pytanie: czy przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego w łazience, grzejnik będzie nadal potrzebny?

Dzięki zastosowaniu obydwu systemów jednocześnie znacznie poprawisz komfort użytkowania, szczególnie w sypialniach i łazienkach, gdzie usprawnisz regulację ogrzewanie i zapewnisz jednocześnie rezerwę mocy. Musisz wiedzieć, że w łazience ogrzewanie podłogowe jest niemal koniecznością, jeśli cenisz sobie komfortowe temperatury podczas kąpieli i tuż po nich. Ciepła posadzka przez cały czas sprawia, że po wyjściu spod prysznica czy z wanny, nie czujesz nieprzyjemnego chłodu, a rozlana woda szybko wysycha. Zazwyczaj jednak powierzchnia podłogi w pokoju kąpielowym jest niewielka, dlatego warto dodatkowo zamontować w nim grzejnik drabinkowy, np. Castrads Elara, na którym z powodzeniem powiesisz wilgotny po kąpieli ręcznik. Ważne jest to, że konstrukcja większości grzejników łazienkowych umożliwia zamontowanie na nich grzałki elektrycznej, co pozwala na wykorzystanie ich nawet poza sezonem grzewczym.

Choć mogłoby się wydawać, że instalacja grzewcza, która zakłada montaż grzejników dekoracyjnych i ogrzewania podłogowego w większości pomieszczeń, jest stosunkowo droga w eksploatacji, okazuje się, że jest dokładnie odwrotnie. Wiosną i jesienią, kiedy temperatury nie są najniższe, można włączyć jedynie grzejniki, a zimą uruchomić cały system mieszany.

Dlaczego łącząc grzejniki z innym systemem grzewczym całość trzeba dobrze wyregulować?

Nie da się ukryć, że mieszany system grzewczy, aby był efektywny, musi być prawidłowo wyregulowany. Jeśli na parterze zainstalujesz jedynie ogrzewanie podłogowe, a na pietrze tylko grzejniki, pamiętaj, żeby w instalacji grzewczej zastosować układ mieszający, który będzie w stanie zapewnić różne parametry dla obu systemów — wyższą temperaturę na grzejniki (max. 80°C) – jeśli będą to modele tradycyjne i niższą dla ogrzewania podłogowego (max. 55°C). Jeżeli zdecydujesz się na instalację ogrzewania podłogowego w całym domu, również będziesz musiał zastosować układ mieszający. Dla całego budynku można zastosować jeden zawór, który montuje się w kotłowni. Powinien on współpracować z automatyką pogodową. Jeśli zastosowałeś układ mieszany, w którym część budynku ogrzewają kaloryfery, układ mieszający należy zastosować na rozdzielaczu ogrzewania podłogowego.

Pamiętaj, że regulacja temperatury wody może odbywać się automatycznie. Wystarczy wybrać odpowiednią krzywą grzania w kotle. Nie ma jednak przeszkód, abyś regulował ją ręcznie. W obu przypadkach potrzebny Ci będzie zawór mieszający, który w czasie wykorzystania automatycznej nastawy będzie reagował na wskazania temperatury czujnika zewnętrznego. Ustawi stopień mieszania wody w sposób, który pozwoli, aby w największe mrozy była ona cieplejsza, a kiedy na zewnątrz będzie ciepło — chłodniejsza.

Bez względu na to, czy wybierzesz automatyczną, czy ręczną regulację temperatury, musisz mieć świadomość, że nie zapewnią one właściwej regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. W tym wypadku konieczne będą termostaty pokojowe, które pozwolą Ci zapewnić komfort cieplny w każdym wnętrzu niezależnie.

Jak dobrać grzejniki dekoracyjne i ogrzewanie podłogowe, aby dobrze ze sobą współpracowały?

Wybierając instalację mieszaną, uważnie dobieraj jej poszczególne elementy — zarówno grzejniki dekoracyjne, jak i instalację podłogową. Skup się jedynie na ofercie solidnych producentów, którzy będą w stanie dostarczyć wszystkie niezbędne komponenty. Choć możesz wybrać poszczególne rozwiązania od różnych producentów, wybór tej samej marki ma jedną zasadniczą zaletę — możesz mieć pewność, że wszystkie nabyte części instalacji będą do siebie pasować w 100%. Dzięki temu możesz liczyć nie tylko na brak przykrych niespodzianek podczas tworzenia instalacji grzewczej, ale również na szybkie łączenie poszczególnych części.

Pamiętaj również o tym, że wykonanie instalacji mieszanej należy powierzyć doświadczonym instalatorom. Kieruj się przede wszystkim ich kwalifikacjami, a nie ceną usługi. Jeśli zależy Ci na dobrych jakościowo komponentach oraz poleceniu godnego zaufania fachowca, skontaktuj się ze specjalistami ze sklepu internetowego artykulygrzewcze.pl, którzy z przyjemnością Ci pomogą. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu dobierzesz rozwiązanie, które przez wiele lat będzie działało bez zarzutu.