aggrzejniki logo
22 397 43 92

INFOLINIA 9-18

Jak wyczyścić kaloryfer? Proste patenty

Tuesday, January 31, 2023

Grzejniki to elementy wystroju wnętrza, które podczas sprzątania pomija się najczęściej. Jest to oczywiście błąd, ponieważ w ich zakamarkach gromadzi się najwięcej kurzu i bakterii. Czyszczenie kaloryferów powinno się przeprowadzać minimum dwa razy do roku — przed okresem grzewczym i po jego zakończeniu. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że o ile czyszczenie żeliwnych grzejników nie jest trudne, o tyle czyszczenie grzejników płytowych może niektórym osobom przysporzyć sporo trudności, ponieważ należy je zdemontować. Dlatego też dziś przedstawimy patenty, dzięki którym będziesz wiedzieć, jak wyczyścić kaloryfer.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym można wyczyścić kaloryfer?
  2. Jak wyczyścić grzejnik żeliwny?
  3. W jaki sposób wyczyścić grzejnik panelowy?
  4. Jak wyczyścić kaloryfer w środku?

Czym można wyczyścić kaloryfer?

Zastanawiasz się jak wyczyścić grzejnik? Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić to odpowiednio przygotować się do tego zadania. Prawidłowo dobrane materiały sprawią, że wykonanie zadania będzie łatwiejsze, a efekty z pewnością Cię zadowolą. Chcąc prawidłowo i bez problemu wyczyścić grzejnik, warto kupić specjalną szczotkę przeznaczoną do czyszczenia kaloryferów. Jeśli nie masz pod ręką takiego narzędzia, możesz wykorzystać pędzel krzywik i rolkę po zużytym ręczniku papierowym oraz ściereczkę z mikrofibry.

Czyszczenie za pomocą elastycznej szczotki do kaloryferów

Powierzchnia niektórych grzejników jest chropowata, przez co użycie zwykłego ręcznika kuchennego nie zda egzaminu podczas czyszczenia. Chcąc skutecznie usunąć brud i kurz z grzejnika, warto skorzystać także z delikatnych preparatów, które stosuje się do usuwania kurzu. Sprawdzi się także rozcieńczony wodą płyn do mycia naczyń. Jak wyczyścić grzejnik z kurzu? Przede wszystkim nie można używać agresywnych środków, ponieważ mogą uszkodzić powłokę kaloryfera, przez co ten zacznie szybciej rdzewieć.

Jak wyczyścić grzejnik żeliwny?

Zastanawiasz się jak wyczyścić kaloryfer żeberkowy wykonany z żeliwa? Okazuje się, że taka konstrukcja sprzyja zbieraniu się dużych ilości kurzu, jednak kaloryfer żeliwny da się bez większych problemów uporządkować. Czyszczenie żeliwnego grzejnika należy rozpocząć od jego odkurzenia. W tym celu należy wykorzystać specjalną, wąską nakładkę, która dołączona jest do każdego odkurzacza.

Jeżeli nie posiadasz takiej końcówki, wykorzystaj wspomnianą wcześniej rolkę po ręczniku papierowym. Dzięki temu, że jest plastyczna, możesz nadać jej podobny kształt, jak nakładka odkurzacza. Następnie zamocuj ją na wężu ssącym za pomocą taśmy i odkurz grzejnik. Jeśli zauważysz, że odkurzanie nie przyniosło oczekiwanego skutku, grzejnik możesz doczyścić za pomocą specjalnej szczotki do czyszczenia kaloryferów, szczotki do mycia butelek lub pędzla krzywika, który wykorzystuje się do malowania kaloryferów.

Czyszczenie kaloryfera żeliwnego

W kolejnym kroku usuń zabrudzenia za pomocą wody z dodatkiem płynu do naczyń lub detergentów, a następnie wytrzyj do sucha grzejnik za pomocą ściereczki mikrofibry. Dlaczego ten ostatni krok jest tak ważny? Otóż mokra powierzchnia bardziej przyciąga kurz, co oznacza, że kaloryfer trzeba byłoby czyścić znacznie częściej.

W jaki sposób wyczyścić grzejnik panelowy?

Kolejnym modelem, który często stosuje się w naszych domach jest grzejnik aluminiowy płytowy. W tym wypadku czyszczenie kaloryfera może okazać się nieco trudniejsze, ponieważ użytkownik musi zdemontować urządzenie.

Szczotka do czyszczenia kaloryfera

Prace należy rozpocząć od zdjęcia grzałki termostatycznej. Następnie trzeba delikatnie podważyć zatrzaski (najlepiej zrobić to nożem) i otworzyć kratkę, która znajduje się w górnej części grzejnika. Jak wyczyścić kaloryfer w środku? Dokładnie tak samo, jak grzejnik żeliwny — należy wykorzystać wąską końcówkę odkurzacza albo szczotkę do grzejników. Wąż odkurzacza należy delikatnie i precyzyjnie włożyć przez otwór, który powstał po zdjęciu kratki, a następnie wykonywać powolne ruchy, które pozwolą dotrzeć do każdego miejsca w grzejniku (i jednocześnie nie uszkodzić żadnego z elementów).

Po odkurzeniu środka należy ponownie założyć kratkę, a następnie gałkę. Teraz można przystąpić do czyszczenia zewnętrznej części urządzenia. Podobnie, jak w przypadku grzejnika żeliwnego, możesz wykorzystać wodę z odrobiną płynu i ściereczkę z mikrofibry, dzięki której dokładnie osuszysz zewnętrzne elementy.

Podsumowanie

W dzisiejszym wpisie przedstawiliśmy skuteczne sposoby czyszczenia dwóch rodzajów kaloryferów. Pamiętaj, jeśli dobrze przygotujesz się do tego zadania, czyszczenie grzejnika nie będzie niczym trudnym, ani pracochłonnym. Warto to robić regularnie, dzięki czemu możesz mieć pewność, że wydmuchiwane ciepłe powietrze nie będzie zanieczyszczone.

Dopiero wykańczasz dom lub mieszkanie i nie wiesz, który grzejnik wybrać, aby jego czyszczenie i konserwacja nie należały do trudnych zadań? Pomożemy! Skontaktuj się ze specjalistami artykulygrzewcze.pl, którzy z przyjemnością odpowiedzą na każde Twoje pytanie!