aggrzejniki logo
22 397 43 92

INFOLINIA 9-18

Grzejniki kanałowe – czy to dobry wybór? Gdzie sprawdzą się najbardziej?

Monday, June 28, 2021

Myśląc o grzejnikach wiele osób ma na myśli te tradycyjne, które umieszcza się na ścianie tuż pod oknem. Okazuje się jednak, że takie rozwiązanie nie zawsze pasuje do aranżacji wnętrza i oczekiwań właściciela domu. Co zrobić, kiedy także ogrzewanie podłogowe nie wchodzi w grę? Z pomocą przychodzą wtedy grzejniki kanałowe. Jednym z producentów, który oferuje wysokiej klasy, ekologiczne produkty tego typu jest polska firma VERANO. Co warto wiedzieć na temat grzejników kanałowych? Gdzie produkt sprawdzi się najlepiej?

Z artykułu dowiesz się:

  • jak działa grzejnik kanałowy
  • gdzie warto zamontować grzejnik kanałowy

Ogrzewanie domu jest niezwykle ważną sprawą. Trzeba mieć na uwadze, że musi być dopasowane nie tylko do przestrzeni, ale także do potrzeb użytkowników. Dobór odpowiednich elementów grzewczych jest również istotny w momencie, kiedy w domu znajdują się duże przeszklenia. Mogą one bowiem utrudniać skuteczne ogrzanie domu i powodować duże straty ciepła. Jeżeli chcesz uniknąć tego typu problemów i w zimowe wieczory cieszyć się przytulnym, ciepłym salonem, zastanów się nad tym, czy dobrym rozwiązaniem nie byłyby grzejniki kanałowe. Jak działają? Gdzie można je zamontować? Dwa pytania, które zadaliśmy to tylko niektóre, jakie przychodzą do głowy. Poniżej przedstawiamy szereg istotnych informacji, które z pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję.

Jak działa grzejnik kanałowy?

Jeżeli przyglądasz się wystrojowi budynków użyteczności publicznej, które dodatkowo mają duże przeszklenia, zapewne zauważyłeś w nich kratki zamontowane w podłodze, z których wydobywa się ciepłe powietrze. Są to grzejniki kanałowe, których stosowanie zaleca się również w niektórych domach. Dlaczego? Otóż kaloryfer kanałowy to połączenie tradycyjnego ogrzewania z ogrzewaniem podłogowym. Produkt montuje się w podłodze, w specjalnie na ten cel przeznaczonych kanałach (stąd jego nazwa). Na wierzch montowana jest ozdobna kratka, która nie tylko pełni funkcję dekoracyjną, ale również osłania kaloryfer przed uszkodzeniem i większymi zabrudzeniami. W środku specjalnej wanny umieszcza się konwektory, które są odpowiedzialne za doprowadzenie ciepła do pomieszczenia. Mogą być one podłączone bezpośrednio do instalacji centralnego ogrzewania lub jeśli właściciel domu wybierze ogrzewanie elektryczne, także do prądu.

Przyglądając się bliżej zasadzie działania grzejników kanałowych, nie sposób nie odnieść wrażenia, że jest ona podobna do tej, która towarzyszy grzejnikom płytowym. Kaloryfer kanałowy wyposażony jest w specjalny wymiennik (mowa tutaj o miedzianym przewodzie, który dla bezpieczeństwa obudowano aluminiowymi lamelami), który montowany jest w wannie chowanej w specjalnie wydrążonym w podłodze kanale. Właśnie na tym wymienniku spoczywa ogrzanie całej przestrzeni, ponieważ to przez niego przepływa woda, która ociepla powietrze przedostające się do pomieszczeń.

Decydując się na grzejniki kanałowe, musisz widzieć, że dzielą się one ze względu na sposób, w jaki przemieszcza się powietrze. W tym wypadku mowa o grzejnikach z konwekcją naturalną, gdzie ruch powietrza odbywa się w sposób naturalny, a ciepłe powietrze unosi się zgodnie z zasadami fizyki – ku górze oraz grzejniki kanałowe z konwekcją wymuszoną. W tym typie kaloryferów wanna wyposażona jest w elektryczny wentylator, którego zadaniem jest zwiększenie przepływu powietrza. Kaloryfery kanałowe VERANO należą do drugiego typu produktów.

Istotną kwestią jest także to, że system ogrzewania kanałowego nie tylko skutecznie ogrzewa wnętrze, ale także chroni je przed napływem zimnych mas powietrza. Niektórzy porównują zasadę działania grzejnika kanałowego do kurtyn powietrznych, które bardzo często można zlokalizować przy wejściu do rozmaitych budynków.

Gdzie warto zamontować grzejnik kanałowy?

Producenci, w tym również VERANO rekomendują, że grzejniki kanałowe najlepiej sprawdzają się w miejscach, w których zastosowano duże przeszklenia – od samego sufitu po podłogę. Dlatego też doskonałym miejscem na ich montaż jest podłoga przy dużych oknach i drzwiach tarasowych. Dzięki temu, że są umieszczone w podłodze nie będą przeszkadzały podczas wychodzenia na zewnętrz i jednocześnie nie staną się żadną przeszkodą w czasie aranżacji wnętrza. Co więcej, dzięki temu, że znajdują się przy najbardziej newralgicznych punktach, gdzie straty ciepła są największe, ograniczą je znacznie, co oznacza tym samym niższe rachunki za energię cieplną.

Nie tylko w domach jednorodzinnych

Choć grzejniki kanałowe znane są już wiele lat, dopiero od niedawna stosowane są w domach jednorodzinnych. Gdzie zatem wcześniej je instalowano? W jakich miejscach doskonale sprawdzał się ten produkt?

Ogrzewanie kanałowe jest idealne tam, gdzie znajduje się dużo przeszkleń, a tradycyjne grzejniki nie wchodzą w grę. Nic zatem dziwnego, że tak chętnie to rozwiązanie wykorzystują właściciele hal produkcyjnych, obiektów sportowych, czy kościołów. Grzejniki kanałowe VERANO sprawdzą się także w salonach usługowych, wystawienniczych, czy w sklepach i galeriach, gdzie istotne są niezabudowane i nieoszpecone witryny. Właśnie tutaj najbardziej sprawdzają się tego typu produkty.

Sprawdź też dlaczego grzejniki kanałowe są lepszym rozwiązaniem niż ogrzewanie podłogowe?

Jeśli szukasz grzejnika kanałowego, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą w sklepie internetowym.