Komfortowe użytkowanie domu to marzenie każdego użytkownika. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy za oknem panuje nieprzyjemny chłód, wielu właścicieli marzy o odpowiedniej temperaturze, jaka będzie panowała w poszczególnych pomieszczeniach. Aby móc ustawić jej odpowiedni poziom, warto swoją uwagę skierować w stronę głowic termostatycznych, które są elementem zaworu. Jak zbudowane są te elementy i jak działają? Dlaczego warto je zastosować?
Zawór wyposażony w głowicę termostatyczną jest jednym z istotnych elementów każdego grzejnika. Jego główne zadanie polega na utrzymaniu określonej temperatury w pomieszczeniu, dzięki czemu nie tylko można odczuć przyjemne ciepło, ale także znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jesteś ciekaw jak działa wspomniany element i na co zwrócić szczególną uwagę wybierając odpowiedni grzejnik do domu? W dzisiejszym wpisie postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tej kwestii. Jeżeli chcesz czuć się dobrze we własnym domu nie możesz zapominać o tym, że każdy kaloryfer powinien być wyposażony w zawór z głowicą termostatyczną. Dzięki niemu będziesz mógł dopasować temperaturę do swoich potrzeb i upodobań, dzięki czemu poszczególne pomieszczenia mogą być mniej lub bardziej ciepłe. Co więcej, jeśli będziesz wiedział, jak zbudowany jest zawór z głowicą termostatyczną, a także dokładnie zapoznasz się z zasadami jego działania, możesz mieć pewność, że problem dobory odpowiedniego modelu zniknie.
Jeżeli chcesz dobrze wykorzystać zawór termostatyczny, musisz koniecznie poznać jego budowę. Tylko wtedy będziesz mógł prawidłowo wykorzystać jego możliwości.
Każdy, kto chce czuć się w swoim domu komfortowo powinien precyzyjnie zaplanować rozkład temperatur w poszczególnych pomieszczeniach. Aby to zrobić, trzeba uwzględnić zarówno porę (dzień czy noc), a także aktualną pogodę. Kiedy dom podłączony jest do inteligentnego systemu sterowania domem, nie musisz martwić się o ustawianie odpowiedniej temperatury na grzejnikach. System na podstawie czujników ciepła, które umieszczone są na fasadzie budynku samodzielnie dobierze odpowiednią temperaturę, zapewniając tym samym komfort termiczny wszystkim domownikom. Co więcej, takie rozwiązanie zapewni Ci także spore oszczędności.
Jeśli nie należysz do grona szczęśliwców, którzy mogą pozwolić sobie na system inteligentnego domu, nie martw się tym faktem. Możesz bowiem w bardzo prosty sposób uzyskać podobne efekty. Wystarczy, że grzejniki znajdujące się w Twoim domu zaopatrzysz w zawory z głowicą termostatyczną. Czym jest ten element? Jak wygląda jego budowa?
Zawory termostatyczne dostępne na rynku zbudowane są preważnie z dwóch części:
Warto mieć na uwadze, że każdy zawór wyposażony jest dodatkowo w ukrytą regulację, która umożliwia określenie zakresu pracy. Ten element dostępny jest dla specjalistów, którzy na co dzień zajmują się instalacjami grzewczymi. Dzięki niemu możliwe jest ustawienie nastawu wstępnego. Wspomniane rozwiązanie pozwala tak wyregulować całą instalację grzewczą, aby była optymalna dla całego budynku. Oznacza to, że specjalista może ustawić na każdym grzejniku taką samą temperaturę, którą będzie można uzyskać podczas pełnego otwarcia zaworów termostatycznych.
Interesuje Cię, jak wygląda szczegółowa budowa zaworu z głowicą termostatyczną? Ten element grzejnika ma naprawdę niezwykle prostą budowę. Składa się bowiem z zespołu popychacza, którego zadaniem jest wprawienie w ruch grzybka zaworu. Ten z kolei odcina lub uwalnia dopływ ciepłej wody do kaloryfera, a jego ruch dodatkowo jest kontrolowany przez czujnik temperatury. Czujnik jest wypełniony gazem, woskiem lub cieczą, która pełni funkcję substancji termokurczliwej. Kiedy zmienia się jej objętość, w ruch wprawiany jest cały mechanizm, którego elementem końcowym jest wspomniany grzybek zaworu.
Niezwykle istotnym elementem całego układu jest pokrętło, dzięki któremu można regulować temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Jest to głowica termostatyczna, którą zakłada się na zawór. To właśnie na niej można znaleźć odpowiednie oznaczenia, jakie mają pomóc użytkownikowi w ustawieniu określonej temperatury w poszczególnych pomieszczeniach.
Kiedy przyjrzysz się bliżej głowicy termostatycznej, czyli mówiąc prościej – pkrętłu, które zamontowane jest na zaworze, zauważysz, że oznaczono je śnieżynką i cyframi. Wspomniane oznaczenia to poziom ciepła, jakiego oczekujesz w danym momencie w określonym pomieszczeniu. Musisz mieć tutaj na uwadze, że u różnych producentów oznaczenia mogą wyglądać inaczej, co oznacza, że również działanie poszczególnych modeli może odrobinę różnić się od siebie. Pamiętaj jednak o tym, że z reguły przyjmuje się, iż do każdego oznaczenia przypisuje się stałą temperaturę. I tak:
Niektóre głowice termostatyczne posiadają dodatkowe oznaczenia, które pozwalają ustawić pośrednie temperatury, idealne dla domowników.
Wiesz już, jak zbudowany jest zawór, przyszedł zatem czas, aby dowiedzieć się, jak działa zawór z głowicą termostatyczną. Tak naprawdę wspomniany element działa podobnie, jak inne termostaty, które umieszcza się na rozmaitych urządzeniach. Jak zatem wygląda to jeśli chodzi o grzejniki?
Termostat składa się z głowicy i zaworu termostatycznego. Ten pierwszy umożliwia przepływ cieczy, która ogrzewa profile grzewcze kaloryfera. Zawór natomiast odpowiedzialny jest za prawidłową regulację pracy wspomnianej wyżej głowicy.
Cała praca możliwa jest dzięki wspomnianemu wyżej materiałowi termokurczliwemu, jaki można znaleźć we wnętrzu zaworu, a także sprężynie, która napiera na głowicę.
Kiedy w pomieszczeniu jest chłodno, materiał termokurczliwy pozwala na uruchomienie głowicy. Dzięki temu w grzejniku powstaje obieg ciepłej wody, która umożliwia nagrzanie się grzejnika, a tym samym pomieszczenia. Jeśli natomiast w pomieszczeniu jest za ciepło, przekręcenie głowicy w odpowiednią stronę (na niższy poziom) uniemożliwia przepływ wody, dzięki czemu grzejnik się wychładza, a tym samym zmniejsza się temperatura w pomieszczeniu.
Ustawiając temperaturę na określonym poziomie, liczysz na to, że grzejnik zawsze będzie ciepły? Nic z tych rzeczy. Jeżeli temperatura w pomieszczeniu będzie na poziomie równym temu ustalonemu na głowicy, grzejnik może być zimny. Wszystko dlatego, że termostat, który umieszczony jest w zaworze odczytuje temperaturę, jaka panuje w pomieszczeniu, a tym samym odcina dopływ ciepłej wody do grzejnika. Dzięki temu temperatura w pomieszczeniu nie wzrasta ponad ustawiony poziom.
Skoro wiesz już, jak działa zawór z głowicą termostatyczną, musisz także wiedzieć, że czasami jego praca może zostać zaburzona. Wystarczy np. otworzyć okno, kiedy pokrętło ustawione jest na wysoki poziom. Jeśli chłód zza okna przedostanie się w okolice termostatu, odczyt temperatury zostanie zaburzony. Tym samym grzejnik będzie przez cały czas ciepły, ponieważ zawór maksymalnie się otworzy, aby wyrównać temperaturę. Wyprodukowane ciepło będzie uciekało przez otwarte okno. Wówczas można mówić o stratach ciepła.
Jeżeli lubisz wietrzyć pomieszczenia, jednak nie chcesz mieć wysokich rachunków za ogrzewanie, pamiętaj o tym, by zakręcać zawór, kiedy będziesz otwierać okno. Podobnie będzie, jeśli zasłonisz zawór meblami lub zasłoną okienną. Wówczas ciepło, zamiast przedostawać się do pomieszczenia, będzie gromadziło się wokół termostatu, przez co zawór nie otwiera się. Konsekwencją takiego stanu jest chłód, jaki panuje w pomieszczeniu.
Kiedy wiesz już, jak działa zawór z głowicą termostatyczną, możesz zaplanować wysokość temperatury we wszystkich pomieszczeniach w domu. Jest to jedno z głównych zastosowań tego elementu grzejnika.
Jeżeli chcesz mieć komfortowe warunki mieszkalne, utrzymuj wyższą temperaturę tam, gdzie najczęściej przebywasz, np. w salonie lub w toalecie. Wyższa temperatura powinna także panować tam, gdzie przebywają osoby starsze lub dzieci. Z kolei w sypialni warto ustawić mniejszą temperaturę. Po pierwsze w tym wnętrzu przebywasz rzadziej, a po drugie do spania lepsza jest niższa temperatura.
Kolejnym powodem, dla którego wiele osób decyduje się na zastosowanie grzejników z zaworami uzupełnionymi głowicami termostatycznymi, jest ogromna oszczędność energii, a tym samym zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Niektórzy producenci kaloryferów proponują dodatkowo zawory termostatyczne, które wyposażone są w elektroniczny programator. Dzięki temu urządzeniu bez problemu precyzyjnie zaplanujesz temperaturę w danym pomieszczeniu. Co ciekawe, programator pozwala ustalić temperaturę co do godziny, co pozwala zmniejszyć ją kiedy nie ma Cię w domu, a podwyższyć, kiedy się w nim znajdujesz.
W zależności od tego, jaki zawór z głowicą termostatyczną wybierzesz, możesz liczyć na szereg korzyści z jego stosowania. Mowa tutaj przede wszystkim o:
Jak widzisz powyżej, zawór z głowicą termostatyczną jest nie tylko prosty w użytkowaniu, ale także potrzebny w każdym domu. W zależności od tego, jaki model wybierzesz, możesz liczyć zarówno na spore oszczędności, jak i komfortowe warunki panujące w Twoim domu.
Jeśli szukasz zaworu do swojego grzejnika, sprawdź ofertę w naszym sklepie: https://artykulygrzewcze.pl/zestawy-zaworow-grzejnikowych