aggrzejniki logo
22 397 43 92

INFOLINIA 9-18

Pokojowe grzejniki elektryczne vs grzejniki do centralnego ogrzewania

Tuesday, February 6, 2024

Zakup grzejnika do domu i mieszkania nie należy do najprostszych zadań. Pomijając kwestie estetyczne, podczas dokonywania wyboru należy zwrócić uwagę na rodzaj zasilania wybranego modelu oraz koszt jego eksploatacji. Obecnie najchętniej wybieranymi modelami są grzejniki centralnego ogrzewania, które zasilanie są czynnikiem grzewczym podgrzewanym kotłami na paliwa stałe, kotłami gazowymi, olejowymi lub pompami ciepła. Czy jednak jest to rozwiązanie lepsze niż elektryczny grzejnik pokojowy lub rozwiązanie hybrydowe? Sprawdziliśmy to! Wnioski, jakie wysnuliśmy znajdziecie w dalszej części wpisu.


Z artykułu dowiesz się:

 1. Czym wyróżnia się grzejnik centralnego ogrzewania, a czym elektryczny grzejnik pokojowy?
 2. Jakie wady i zalety mają elektryczne grzejniki pokojowe, a jakie grzejniki centralnego ogrzewania?
 3. Czym są grzejniki hybrydowe?
 4. Jak kształtuje się koszt instalacji i późniejszy koszt inwestycji obu rozwiązań?

Komfort — dla każdego słowo to oznacza zupełnie coś innego. Istnieje bowiem wiele czynników, które mają na niego wpływ. Jednym z nich jest z pewnością ogrzewanie. Kiedy stoisz przed wyborem — grzejnik do centralnego ogrzewania, czy elektryczny grzejnik pokojowy, musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, m.in. koszty, oszczędności, czy wygoda użytkowania i wygląd grzejnika. Co warto wiedzieć na temat tych dwóch rozwiązań? Poniżej kilka szczegółów.

Czym wyróżnia się grzejnik centralnego ogrzewania, a czym elektryczny grzejnik pokojowy?

Nie da się ukryć, że zarówno grzejniki elektryczne, jak i wodne mają swoje zalety i wady. Jednym z najważniejszych czynników, który trzeba wziąć pod uwagę, jest przede wszystkim koszt instalacji oraz użytkowania określonego rozwiązania. Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając określony rodzaj grzejników?

Kaloryfery do centralnego ogrzewania — kilka istotnych szczegółów

Głównym zadaniem kaloryferów do centralnego ogrzewania jest przekazanie energii cieplnej, którą dostarcza czynnik grzejny, którym w dużej części jest gorąca woda. Czynnik krąży w obiegu zamkniętym. Od momentu, kiedy system centralnego ogrzewania zostanie uruchomiony potrzeba kilka chwil, aby czynnik grzewczy się nagrzał, dotarł do kaloryferów, a te oddały przekazane im ciepło do pomieszczenia.

Elektryczny grzejnik pokojowy — co warto wiedzieć na jego temat?

Elektryczny grzejnik pokojowy to rozwiązanie, które wystarczy podłączyć do gniazdka elektrycznego i tym samym uruchomić go. W kilka chwil zacznie oddawać ciepło do pomieszczenia. Jak zatem widać, nie jest to wymagające rozwiązanie. Warto mieć jednak na uwadze, że starsze modele miały wysokie zapotrzebowanie na energię oraz niską wydajność, przez co uważane były za rozwiązanie, którego nie stosuje się na stałe. Obecnie jednak nowoczesne modele takie jak choćby Irsap Relax, Irsap Sax Elektryczny, Irsap Tesi 3 Elektryczny, Irsap Piano Elektryczny to modele energooszczędne, których instalację warto rozważyć. Należy tutaj wspomnieć, iż marka Irsap to producent z wieloletnim doświadczeniem, który tworzy grzejniki ciekawe wizualnie oraz innowacyjne technologicznie, dzięki czemu jest w stanie sprostać potrzebom najbardziej wymagających Klientów.

Grzejnik elektryczny do pokoju Irsap Relax Power

Elektryczne grzejniki pokojowe to doskonałe rozwiązanie, które inwestorzy chętnie stosują na działkach, w łazienkach, jako dodatkowy grzejnik lub jako ogrzewanie zastępcze w czasie remontu instalacji centralnego ogrzewania.

Na rynku, poza poza wymienionymi wyżej modelami, możesz znaleźć także inne rozwiązania, które odróżniają się od siebie właściwościami i budową. Wybierając zatem grzejniki, należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, np. potrzeby grzewcze pomieszczenia, lokalizację budynku, czy możliwość instalacji centralnego ogrzewania, aby mieć pewność, że zastosowane rozwiązanie będzie tym najlepszym. Duże znaczenie będzie miało również estetyczne dopasowanie grzejnika do aranżacji wnętrza oraz jego przeznaczenie. W łazienkach, kuchniach czy suszarniach warto zastosować rozwiązanie, które będzie wyróżniało się podwyższoną odpornością na wilgoć.

Jakie wady i zalety mają elektryczne grzejniki pokojowe, a jakie grzejniki centralnego ogrzewania?

Grzejniki do centralnego ogrzewania to standardowe rozwiązania, które znajdziesz w większości domów i mieszkań, które budowano w starej technologii. Do najważniejszych zalet tego rozwiązania należą:

 • duża powierzchnia grzewcza, która przekłada się na dużą moc, dzięki czemu grzejniki do centralnego ogrzewania są w stanie ogrzać większe pomieszczenia;
 • niezawodność proponowanych rozwiązań, dzięki której użytkownik może liczyć także na długi okres gwarancyjny.

Skoro wspomnieliśmy o zaletach proponowanych rozwiązań, przyszedł czas, aby opowiedzieć o mankamentach tego rozwiązania. Mowa tutaj przede wszystkim o:

 • duża waga, na którą składa się przede wszystkim woda wypełniająca korpus kaloryfera;
 • możliwość korzystania z grzejnika jedynie w sezonie grzewczym;
 • konieczność wykonania, rozprowadzenia po całym budynku oraz utrzymywania w idealnym stanie instalacji grzewczej.

Elektryczny grzejnik pokojowy to rozwiązanie, które coraz częściej jest brane pod uwagę w nowoczesnych domach. Do działania potrzebuje tak naprawdę tylko gniazdka o odpowiedniej mocy. Model ten zazwyczaj posiada w środku przewód oporowy (czyli element bezcieczowy) lub roztwór wodny, do którego dołączona jest zewnętrzna grzałka elektryczna (produkty cieczowe).

Do najważniejszych zalet tego rozwiązania należą:

 • szybki czas nagrzewania się i oddawania energii cieplnej do wnętrza;
 • możliwość użytkowania grzejnika przez cały rok, nawet jeśli sezon grzewczy się skończy;
 • niskie koszty użytkowania, jeśli inwestor zdecyduje się na instalację fotowoltaiczną;
 • doskonała współpraca z ogrzewaniem niskotemperaturowym (np. z pompami ciepła) oraz podłogowym;
 • niewielka waga;
 • bezproblemowa instalacja, która zazwyczaj opiera się na włożeniu wtyczki do kontaktu.

Skoro grzejniki elektryczne mają tyle zalet, czy można spodziewać się po nich wad? Okazuje się, że mają kilka mankamentów, z których najważniejsze to:

 • stosunkowo wysokie koszty użytkowania, jeśli inwestor nie posiada instalacji fotowoltaicznej;
 • zazwyczaj niska moc i powierzchnia grzewcza, co przekłada się na konieczność stosowania większej ilości urządzeń, jeśli chcesz zamontować grzejnik elektryczny w dużym pomieszczeniu.

Czym są grzejniki hybrydowe?

Grzejniki hybrydowe to nic innego, jak połączenie kaloryfera do centralnego ogrzewania oraz elektrycznego grzejnika pokojowego. Oznacza to, że w sezonie grzewczym użytkownik może korzystać z kaloryfera, który zasilany jest energią cieplną pochodzącą z centralnego ogrzewania. Poza sezonem może wykorzystać natomiast grzałkę elektryczną, która zamieni tradycyjny kaloryfer w elektryczny grzejnik pokojowy. Takie rozwiązanie łączy w sobie wiele zalet obu rozwiązań.

Grzejniki hybrydowe wykorzystują najczęściej posiadacze centralnego ogrzewania, którym zależy na możliwości wykorzystanie kaloryfera przez cały rok, szczególnie w okresie wiosenno-jesiennym, w którym szczególnie w blokach c.o. jest włączane i wyłączane o określonych porach. Z tego rozwiązania mogą także skorzystać rodzice małych dzieci, którym zależy na dogrzaniu wnętrza do odpowiedniej temperatury, jak i posiadacze instalacji fotowoltaicznej, która sprawia, że użytkowanie elektrycznego grzejnika po prostu się opłaca.

Jak kształtuje się koszt instalacji i późniejszy koszt inwestycji obu rozwiązań?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, co będzie droższe — czy wykorzystanie grzejników do centralnego ogrzewania, czy elektryczny grzejnik pokojowy, musisz wiedzieć, że więcej zapłacisz za wykorzystanie tego drugiego. Czy jednak ten fakt powinien całkowicie dyskwalifikować to rozwiązanie? Oczywiście, że nie! Ogromną przewagą wyboru grzejników elektrycznych jest ich bezproblemowa instalacja oraz koszt zakupu. Zapoznaj się z naszym poniższym przykładem, a na pewno zrozumiesz, co mamy na myśli.

Przykład:

Inwestor, który jest właścicielem domu o powierzchni 100m2 zastanawia się nad wyborem rodzaju ogrzewania. Decydując się na grzejniki elektryczne, musi liczyć się z przybliżonym kosztem 1200 zł, czyli z ceną urządzenia grzewczego. Wybierając kompletny system centralnego ogrzewania zasilanego węglem, musi liczyć się z kosztem około 30 tys. zł. Jeśli natomiast wybierze pompę ciepła, koszt wzrośnie do około 40 tys. zł i więcej.

Jak będzie zwracała się inwestycja?

Zakładając, że koszt energii elektrycznej w taryfie dwustrefowej wynosi około 0,45 zł/kWh, a koszt ogrzewania węglem to 0,15 zł/kWh, rocznie koszt ogrzewania będzie wynosił odpowiednio:

 • 1300 zł dla tradycyjnego ogrzewanie węglem;
 • 4500 zł dla ogrzewania grzejnikiem elektrycznym, jeśli nie zostanie wykorzystana instalacja fotowoltaiczna.

Podsumowanie

Jak widać powyżej, zarówno grzejniki do centralnego ogrzewania, jak i elektryczne grzejniki pokojowe mają swoje wady i zalety. Dlatego też przed wyborem określonego rozwiązania, warto rozważyć wszystkie “za” i “przeciw” każdego z nich, ponieważ dla każdego inwestora inne rozwiązanie może okazać się tym lepszym. Bez względy na to, które rozwiązanie wybierzesz, pamiętaj o tym, aby przed zakupem dokładnie określić moc grzewczą, która jest niezbędna do prawidłowego ogrzania danego pomieszczenia. Wybierając grzejnik do centralnego ogrzewania, warto również znać parametry pracy instalacji grzewczej.

Jeśli masz pytania, bo nie do końca wiesz, jaki grzejnik będzie dla Ciebie odpowiedni, skontaktuj się ze specjalistami pracującymi w naszym sklepie, którzy pomogą Ci wybrać rozwiązanie dopasowane do parametrów technicznych Twojego domu oraz do potrzeb domowników. Decydując się na grzejniki z oferty sklepu artykulygrzewcze.pl możesz mieć pewność, że bez względu na to, czy wybierzesz elektryczny grzejnik pokojowy czy tradycyjny model przystosowany do pracy z centralnym ogrzewaniem, otrzymasz produkt najwyższej jakości, który przez wiele lat będzie służył Ci bez zarzutu.