aggrzejniki logo
22 397 43 92

INFOLINIA 9-18

Klimakonwektory niskotemperaturowe – nie tylko funkcja grzewcza

Friday, October 29, 2021

Nowoczesne technologie, które stosuje się do budowy współczesnych domów sprawiają, że coraz chętniej wykorzystuje się niskotemperaturowe systemy ogrzewania. Właśnie z nimi współpracują klimakonwektory VERANO, które nie tylko ogrzewają dom, ale także chronią go przed wysokimi temperaturami w czasie upalnego lata. Czego jeszcze można się po nich spodziewać? Dlaczego tak chętnie wybierane są nie tylko do budynków użyteczności publicznej, ale także do prywatnych domów i mieszkań?


Z artykułu dowiesz się:

  • jak wygląda chłodzenie budynku poprzez tradycyjną instalację
  • jak działa klimakonwektor niskotemperaturowy
  • jak prawidłowo zaplanować umieszczenie klimakonwektora w systemie grzewczym
  • dlaczego klimakonwektory są doskonałym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych
  • dlaczego klimakonwektory kanałowe niskotemperaturowe są idealną propozycją dla domów jednorodzinnych

Grzejnik Kanalowy Verano Vkn5P-I

Klimakonwektor jest urządzeniem, które doskonale współpracuje z niskotemperaturową pompą ciepła. Połączenie tych dwóch urządzeń pozwala stworzyć najwydajniejsze tryby chłodzenia i grzania. Choć mówi się, że z pompami niskotemperaturowymi najlepiej współpracuje ogrzewanie podłogowe, które wówczas osiąga największą wydajność, prawdą jest, że w tych warunkach doskonale sprawdzają się także klimakonwektory, które nie tylko ogrzewają pomieszczenie, ale także mogą je skutecznie chłodzić.

Jak wygląda chłodzenie budynku poprzez tradycyjną instalację?

Jeżeli chcesz, aby pompa ciepła pracowała zarówno w trybie grzania, jak i chłodzenia, pamiętaj, że nie zawsze będzie to możliwe, jeśli zastosujesz tradycyjną instalację grzewczą. W związku z ryzykiem powstania kondensacji pary wodnej, która nagromadziła się w powietrzu, nie będziesz mógł chłodzić go wykorzystując do tego tradycyjne grzejniki. Musisz wiedzieć, że jeśli podałbyś na niego chłodny czynnik, na kaloryferze pojawią się krople wody, które mogą doprowadzić do jego zniszczenia.

Jeśli koniecznie chcesz wykorzystać tradycyjną instalację grzewczą do chłodzenia pomieszczeń, możesz wykorzystać w tym celu instalację podłogową. Duża powierzchnia, na której dochodzi do wymiany ciepła, sprawia, że można ją zasilić czynnikiem, którego temperatura jest minimalnie wyższa, niż aktualna temperatura rosy – zazwyczaj mowa tutaj o 18 – 20°C. Jeżeli jednak zastosujesz takie rozwiązanie, musisz liczyć się z ciągłą kontrolą wilgotności, jaka panuje w pomieszczeniu. Co więcej, pamiętaj o tym, że nie zastąpi ona tradycyjnej klimatyzacji, ponieważ moc chłodnicza układu nie będzie tak duża, jak we wspomnianym rozwiązaniu. Dlatego też, jeśli w upalne dni marzy Ci się chłód w mieszkaniu, zmuszony będziesz zastosować osobny system klimatyzacji. Musisz w tym wypadku liczyć się nie tylko z dodatkowymi kosztami montażu takiego urządzenia, ale także z dodatkową opłatą eksploatacyjną. Czy zatem warto? A może jest inne rozwiązanie? Równie skuteczne albo lepsze niż klimatyzacja i tradycyjna instalacja grzewcza? Oczywiście, że tak! Jeżeli nie chcesz przepłacać, zastanów się nad klimakonwektorem niskotemperaturowym, który zimą ogrzeje Twój dom, a latem sprawi, że będzie w nim czuć przyjemny chłód. Co więcej, tego typu urządzenie pozwoli na pełne wykorzystanie pompy ciepła i znaczne obniżenie kosztów montażu i użytkowania.

Zasada działania klimakonwektora niskotemperaturowego

Klimakonwektory, podobnie jak tradycyjne grzejniki podłącza się do instalacji wodnej centralnego ogrzewania. Różnica w ich działaniu polega na tym, że w klimakonwektorach VERANO przepływ powietrza wokół lameli okalających wymiennik, wymuszony jest przez wbudowany wentylator. Urządzeni posiadają także system, który odprowadza powstające skropliny. To właśnie dzięki niemu urządzenie może także pracować w trybie chłodzenia. Dzięki temu skroplona para wodna, która powstała z powietrza jest odprowadzana do kanalizacji.

Przepływ powietrza, który wymusza na urządzeniu wspomniany klimakonwektor sprawia, że parametry powietrza w budynku szybko się zmieniają, dzięki czemu użytkownik może liczyć na wysoki komfort użytkowania budynku. Co więcej, wspomniane wyżej klimakonwektory, dzięki wbudowanym filtrom oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń, które pojawiają się w pomieszczeniach, a które mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Warto również zwrócić uwagę na to, że klimakonwektory nie tylko ogrzewają pomieszczenie, ale także chłodzą je w razie potrzeby, dzięki czemu nie musisz montować kilku instalacji, co znacznie odciąża Twój budżet. chodzi nie tylko o konieczność nabycia np. klimatyzacji, ale również koszt jej eksploatacji. Musisz pamiętać, że klimakonwektory chłodzą pomieszczenia przy użyciu zwykłej wody, natomiast do klimatyzacji co jakiś czas będziesz musiał kupić środek chłodniczy, którym najczęściej jest freon.

Jak prawidłowo zaplanować umieszczenie klimakonwektora w systemie grzewczym?

Jeżeli zdecydujesz się na wykorzystanie instalacji z pompą ciepła, której zadaniem będzie zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie budynku, pamiętaj, że moc urządzenia, jaka zostanie wykorzystana do chłodzenia pomieszczeń, powinna być wyższa, niże w przypadku wykorzystania pompy jedynie do ogrzewania budynku.

Przyglądając się jednak wykorzystaniu chłodzenia w poszczególnych pomieszczeniach, trzeba stwierdzić, że nie jest ono potrzebne w każdym wnętrzu, co oznacza, że stosowanie jednostek o zwiększonej mocy nie jest konieczne. Dlatego też z powodzeniem można wykorzystać klimakonwektory, które nie tylko ogrzewają pomieszczenie, ale także chłodzą je, kiedy na zewnątrz panuje upał.

Dlaczego klimakonwektory kanałowe niskotemperaturowe są idealną propozycją dla domów jednorodzinnych?

Niskotemperaturowe źródła ciepła doskonale zachowują się w połączeniu z klimakonwektorami. Ich przewagą nad klasycznymi kaloryferami jest wspomniana wyżej możliwość chłodzenia pomieszczeń latem. Wystarczy jedynie zastosować rewersyjną pompę ciepła, która doskonale sprawdzi się także latem. Różnica polega na tym, że pompa działa w odwróconym obiegu i jest źródłem wody lodowej.

Bogata oferta rynkowa, a także rozwój technologii sprawił, że takie rozwiązanie nie jest już nowością. Można je zatem stosować zarówno jako główne, jak i pomocnicze źródło ciepła i chłodu. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na montaż tego typu urządzeń w domach jednorodzinnych. Jeżeli dom ma wiele dużych przeszkleń (od samego sufitu po podłogę), doskonale sprawdza się klimakonwektor kanałowy. Jednym z najchętniej kupowanych produktów jest ten, który oferuje polska firma VERANO. W domach najczęściej wykorzystuje się klimakonwektory dwururowe, gdzie wymiennik, kiedy nadejdzie odpowiednia pora, przełącza się z trybu grzania w tryb chłodzenia i odwrotnie. Dzieje się tak za sprawą czujnika, który bada temperaturę i dopasowuje ją do ustalonych w regulatorze warunków.

Decydując się na tego typu rozwiązanie pamiętaj o tym, że klimakonwektory VERANO wyposażono w silniki EC z płynną regulacją obrotów, dzięki czemu ich praca jest niezwykle cicha, prawie niezauważalna. Co więcej, budowa tego produktu sprawia, że pochłania ono niewiele energii. Na uwagę zasługuje również płynna regulacja obrotów, którą zapewnia silnik. Sprawia ona, że klimakonwektor bardzo szybko reaguje na wahania temperatury w pomieszczeniu, a także zmienne warunki pracy. W wyposażeniu tego urządzenia można także odnaleźć filtr, dzięki któremu klimakonwektor oczyszcza powietrze, pozbywając się z niego szkodliwych dla zdrowia czynników.

Jeżeli nasz artykuł sprawił, że chciałbyś w swoim domu zainstalować klimakonwektor, pamiętaj o tym, aby sprawdzić, czy spełnia wymagania normy PN-EN 442-1:2015-02 oraz PN-EN 16430-1:2015-02. Choć są to normy nieobowiązkowe, co oznacza, że producenci nie muszą spełniać ich wymagań, klimakonwektory kanałowe, których parametry są zgodne z ich wytycznymi to produkty najwyższej jakości. Możesz mieć pewność, że zostały wykonane prawidłowo, a określone parametry cieplne są prawdziwe. Jeśli interesuje cię zakup klimakonwektora kanałowego to zapraszamy do naszego sklepu on-line 🙂