aggrzejniki logo
22 397 43 92

INFOLINIA 9-18

Jak wymienić termostat w grzejniku – poradnik krok po kroku

Friday, February 18, 2022

Samodzielna wymiana termostatu w grzejniku nie jest tak skomplikowana, jak może się to wydawać. Podpowiadamy, jak to zrobić bez wzywania specjalisty i szybko usunąć usterkę. Sprawdź, jakich narzędzi będziesz potrzebował i od czego zacząć.

Samodzielna wymiana termostatu w kaloryferze nie wymaga zaangażowania specjalistycznej ekipy. Możesz wykonać ją sam, kierując się kilkoma użytecznymi wskazówkami, które znajdziesz w tym poradniku. Co równie ważne, konieczność wymiany głowicy termostatu nie oznacza, że cały kaloryfer nie działa. Szybka zamian zepsutego elementu na nowy zwykle rozwiązuje domowe problemy z ogrzewaniem.

Jaką funkcję ma termostat w grzejniku?

Jeśli zastanawiasz się jak wymienić termostat w grzejniku, najpierw upewnij się, że wiesz, za co odpowiada i na co zwrócić uwagę kupując nowy. Termostat w grzejniku, a w zasadzie zawór termostatyczny służy do regulacji ciepła. Zasada działania tego urządzenia jest bardzo prosta. Nie wdając się w szczegóły techniczne jego budowy, pozwala kontrolować temperaturę w pomieszczeniach, a co się z tym wiąże kontrolować również Twoje wydatki na ogrzewanie. Wiedza na temat tego, jak działa termostat w grzejniku, pozwoli Ci nie tylko szybko zdiagnozować problem, ale również dobrać najlepszy zawór do posiadanego w domu kaloryfera.

Dobrze zaprojektowany budynek to taki, w którym nie ma wielu strat ciepła i zachowany jest tzw. bilans energetyczny. Znaczenie ma nie tylko wysokość sufitu, ale również ilość i wielkość przeszkleń, umiejscowienie kaloryferów i oczywiście szczelność okien czy drzwi. Jeśli te wszystkie parametry są zachowane, temperaturę w pokojach można regulować, właśnie za pomocą termostatu, czyli niewielkiej głowicy przy kaloryferze.

Takie pomieszczenia, jak salon, pokoje dzieci czy łazienka często wymagają wyższej temperatury i dogrzania w chłodne dni. Zupełnie inaczej jest w kuchni, gdzie podczas gotowania temperatura i tak się podnosi i warto przykręcić wtedy kaloryfer. Podobnie w sypialni, w której, aby zachować komfort snu, nie powinno być zbyt gorąco. Rozwiązaniem nie może być całkowite zakręcanie kaloryferów, które zaburza przepływu ciepła w całym budynku i może doprowadzić do jego zawilgocenia, ale właśnie regulacja stopnia grzania. Co zrobić, jeśli mimo ustawionego termostatu grzejnik nie działa, tak jak tego oczekujemy?

Kiedy wymienić termostat w grzejniku?

Powodów wymiany termostatu jest kilka. Pierwszym jest oczywiście awaria, którą bardzo łatwo zdiagnozować. Co powinno wzbudzić nasz niepokój?

  • Termostat jest odkręcony, a mimo tego kaloryfer pozostaje chłodny.
  • Zakręcony termostat i tak nie zmniejsza mocy pracy grzejnika.

Kolejnym powodem, aby dowiedzieć się, jak wymienić termostat w kaloryferze, jest mechaniczne uszkodzenie głowicy, np. w trakcie remontu, przemeblowania lub wymiany instalacji grzewczej. Warto też zastanowić się, czy nie wymienić klasycznego, prostego termostatu na nowocześniejsze urządzenie, które poza regulacją mocy grzania można też programować i w ten sposób dopasowywać temperaturę w domu do bieżących potrzeb (również zdalnie).

Jak wymienić termostat w grzejniku?

Przede wszystkim pamiętaj, że najczęściej uszkodzeniu ulega głowica termostatu, a nie sam zawór. Uspokajamy – zdjęcie zewnętrznej głowicy nie oznacza konieczności spuszczenia wody z instalacji grzewczej lub pionu, ponieważ sam zawór pozostaje nadal na swoim miejscu. Po zdjęciu głowicy zobaczysz bolec, który stopniowo dociskany przez obrotową głowicę zmniejsza przepustowość rury, ograniczając dopływ gorącej wody i zmniejszając w ten sposób poziom grzania. Tak właśnie działa termostat.

Jak wymienić głowicę termostatyczną grzejnika krok po kroku?

Krok 1

Zanim przystąpisz do wymiany, zastanów się, jakiej funkcji oczekujesz od nowego termostatu. Najprostsze wersje to te, które zwykle spotykamy w mieszkaniach – ruchome głowice z numeryczną skalą, które wymagają ręcznego ustawienia. Na rynku dostępne są jednak znacznie bardziej zaawansowane modele, z których pomocą nie tylko zaprogramujesz cały cykl grzewczy, ale będziesz mógł go dowolnie modyfikować, nawet z poziomu aplikacji na smartfonie! Oczywiście Twój wybór wpływa również na cenę, stad dobrze wcześniej zapoznać się z ofertą najlepszych producentów i upewnić się, że wybrany termostat na pewno będzie pasował do posiadanego przez Ciebie grzejnika.

Krok 2

Jeśli wiesz, jaki termostat wybrać, głowicę termostatyczną grzejnika zdejmiesz bez większego wysiłku i pomocy fachowca. Pod nią dopiero kryje się zawór. Aby zdemontować standardowy termostat, musisz:

  • ustawić głowicę termostatu w pozycji najwyższej temperatury grzania,
  • odkręcić nakrętkę mocującą,
  • zdjąć głowicę termostatu.

Krok 3

Nowoczesne kaloryfery posiadają standardowe zawory, kompatybilne z większością głowic termostatycznych. Problemem mogą być stare instalacje, które nie były modernizowane i w których zastosowano niestandardowe, często „szyte na miarę”. Wówczas warto dokładnie zmierzyć przekrój zaworu (możesz dodatkowo zrobić jego zdjęcia) i zabrać starą głowicę do sklepu, gdzie bardziej doświadczeni pracownicy, pomogą wybrać pasujące rozwiązanie.

Krok 4

Aby zamontować nowy termostat w wersji standardowej, nałóż głowicę na zawór, ustawiając ją w pozycji maksymalnego grzania i dokręć nakrętkę mocującą. Gotowe!

Jak wymienić głowicę termostatyczną grzejnika typu „click”?

Głowice standardowych termostatów mogą mieć dwa systemy montażu. Jeden to ten opisany powyżej, a drugim typem jest głowica typu „clik”. Różni się tym, że nie posiada nakrętki i aby ją zdjąć, należy przekręcić do oporu termostat w lewą stronę, aż do zwolnienia blokady, która umożliwia nam zdjęcie tego elementu z zaworu kaloryfera.

Radox Głowica Termostatyczna Prestigio

Jak włożyć nową? Wystarczy docisnąć głowicę, a mocowanie zablokuje ją na zaworze. Równie proste! Teraz możesz dowolnie regulować temperaturę w swoim domu.

Czy można samodzielnie wymienić zawór w grzejniku?

Zdarzają się niestety sytuacje, w których wymiana samej głowicy termostatycznej nie wystarczy i musimy wymienić również wspomniany zawór. Jeśli możemy tego typu prace wcześniej zaplanować, warto je przeprowadzić w sezonie letnim, ponieważ przy starych instalacjach, które nie mają możliwości odcięcia dopływu i odpływu grzania, konieczne będzie spuszczenie wody z pionu. Nie jest to trudne, ale kłopotliwe, zwłaszcza jeśli mieszkamy w bloku, gdyż cały proces wymaga zaangażowania zarządcy budynku i poinformowania sąsiadów. Na szczęście większość nowoczesnych kaloryferów ma odpowiednie zawody odcinające, które umożliwiają odseparowanie ich od całej instalacji i stopniowe spuszczenie wody do podstawionego naczynia.

Czy warto takie prace przeprowadzić samodzielnie? Zachęcamy, aby skorzystać z dodatkowej pomocy, zwłaszcza jeśli konieczne okaże się zdjęcie całego kaloryfera. Starsze instalacje mają to do siebie, że ruszone, okazują się kapryśne i ujawniają kolejne usterki. Pamiętaj, aby przygotować wcześniej zestaw niezbędnych narzędzi i właściwie zabezpieczyć podłogę.

Smart ogrzewanie w smart domu

Jeśli wiesz już jak wymienić termostat w kaloryferze, warto pomyśleć o inteligentnym sterowaniu ogrzewaniem, które redukuje koszty i pozwala na realne oszczędności. Nowoczesne termostaty nie wymagają ręcznego nastawiania temperatury, można je zaprogramować, tak aby idealnie spełniały potrzeby domowników. Co więcej, takie systemy wyposażone są w wyświetlacze oraz elektroniczne czujniki temperatury, które automatycznie włączają i wyłączają kaloryfer. To rozwiązanie sprawdzi się również w trakcie rodzinnych wyjazdów – nawet podczas Twojej nieobecności pomieszczenia się nie wychłodzą, a jeśli temperatura na zewnątrz wzrośnie, czujniki obniżą moc grzewczą kaloryferów. Dodatkowa opcja sterowania ogrzewanie, np. smartfonem również ma zasadniczy plus. Jeśli zapomniałeś ustawić wcześniej programatora, możesz to zrobić niezależnie, gdzie właśnie się znajdujesz! Oszczędzasz zarówno własny czas jak i pieniądze.

Inteligentne sterowanie ogrzewaniem elektrycznym

Jeśli w Twoim domu jest ogrzewanie elektryczne, regulacja mocy grzewczej przyniesie dodatkowe korzyści. Modele zasilane prądem również wyposażone są w termostaty. Skoro już wiesz jak wymienić termostat w grzejniku tradycyjnym, naprawa usterki w modelu elektrycznym również nie sprawi Ci problemu. Jeśli zastanawiasz się, jakie ogrzewanie wybrać pamiętaj, że najnowsze technologie i materiały sprawiają, że dobrze zaplanowane ogrzewanie elektryczne może być bardzo dobrym i ekonomicznym rozwiązaniem dla Twojego domu.

Nasze wskazówki!

  • Sprawdź taryfy u swojego dostawcy energii i wybierz najkorzystniejszą dla siebie. Wiele firm ma w ofercie tzw. godziny stref cenowych. Co to oznacza? Jeśli wiesz, że nie ma Cię w ciągu dnia, możesz zdecydować się na taryfę, w której godziny wieczorne i nocne są znacznie tańsze, niż tzw. godziny szczytu.
  • Wybierz wydajne urządzenia grzewcze od sprawdzonych producentów, które będą odpowiednio akumulowały ciepło z termostatem wyposażonym w funkcję programowania. Mimo większych nakładów finansowych na początku inwestycji różnica szybko wyrówna się w bieżących rachunkach.
  • Dowiedz się jak oszacować zapotrzebowanie na energię w Twoim domu. Inaczej należy zaplanować instalację grzewczą na dużej powierzchni, a inaczej w domach z mniejszym metrażem.
  • Dopasuj instalację elektryczną, by odpowiadała potrzebom wybranych urządzeń grzewczych.
  • Pamiętaj, że rachunki za energię rosną nie tylko z powodu ogrzewania. Sprawdź, czy wszystkie urządzenia i technologie w Twoim domu są energooszczędne. Często najwięcej płacimy za korzystanie ze starych urządzeń, które są cały czas podłączone do prądu.

Skoro posiadasz już wiedzę, jak wymienić zawór termostatyczny w grzejniku, a także jak mądrze regulować zakresem temperatur w domu, możesz ze spokojem cieszyć się jesiennymi wieczorami, spędzanymi w towarzystwie najbliższych.

Jeśli szukasz termostatu odpowiednio dobranego do swojego grzejnika, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami którzy chętnie pomogą i odpowiedzą na wszelkie pytania. Zapraszamy do kontaktu.