aggrzejniki logo
22 397 43 92

INFOLINIA 9-18

Jak wybrać grzejnik do salonu?

Monday, July 19, 2021

Kaloryfery oraz grzejniki do salonu po dziś dzień pozwalają zadbać o odpowiednią termoregulację w domach i mieszkaniach. Choć obydwa urządzenia są wykorzystywane już od wielu dekad, ostatnie lata przyniosły pewną rewolucję w ich stosowaniu. Otóż właściciele nieruchomości coraz chętniej wybierają nowoczesne grzejniki dekoracyjne, które nie tylko zapewniają skuteczne ogrzewanie danego pokoju, ale także stają się integralną częścią całej aranżacji pomieszczenia. Wówczas duże znaczenie mają zarówno ich parametry techniczne, jak i walory wizualne. Zatem jak wybrać grzejnik dekoracyjny lub kaloryfer ozdobny, aby spełniał on swoją funkcję i pasował do reszty wystroju wnętrza?

Grzejnik Dekoracyjny Irsap Arpa 23-1
Grzejnik Dekoracyjny Irsap Piano 2 Horizontal
Grzejnik Vasco Tulipa Pionowa Tv2
Grzejnik Dekoracyjny Irsap Tesi 4

Po pierwsze – dopasuj moc grzejnika do swoich potrzeb!

Jak sama nazwa wskazuje, grzejniki pokojowe mają służyć przede wszystkim do ogrzewania danego pomieszczenia. Dlatego przy ich wyborze bardzo istotnym parametrem jest moc grzewcza. To właśnie od niej zależy, czy dane urządzenie będzie jedynie dodatkowo dogrzewać pokój, czy stanie się w nim głównym źródłem ciepła.

Grzejnik Dekoracyjny Irsap Piano 1

Jaką moc powinny mieć grzejniki ozdobne do salonu? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, należy wziąć pod uwagę głównie dwa czynniki:

  • izolację termiczną budynku – niewielka izolacja cieplna budynku lub jej całkowity brak oznacza, że grzejniki będą musiały wytworzyć znacznie więcej ciepła podczas pracy. Jeżeli zatem ściany nieruchomości są ocieplone np. kilkucentymetrową warstwą styropianu, kaloryfery nie muszą generować aż tak dużej mocy. Z drugiej strony brak takiej izolacji spowoduje konieczność zakupu grzejnika o mocy nawet 130-150 W w przeliczeniu na każdy metr kwadratowy pomieszczenia.  Jeżeli natomiast budynek jest ocieplany, wartość ta spada do około 80-100 W. Jedynie w przypadku bardzo grubych izolacji można wybrać grzejnik o jeszcze mniejszej mocy.
  • rozmiar – fizyczna wielkość grzejnika jest kolejnym istotnym czynnikiem, ponieważ duże urządzenia siłą rzeczy będą wytwarzać więcej ciepła. Natomiast tutaj trzeba pamiętać o tym, iż grzejnik dekoracyjny musi być przede wszystkim dopasowany do metrażu i aranżacji danego pomieszczenia. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się problemy ze znalezieniem odpowiedniego miejsca do montażu urządzenia.
Grzejnik Dekoracyjny Vasco Zaros Pionowy V75
Grzejnik Brem Cross V Elektryczny

Na podstawie tych informacji można wstępnie ocenić, czy dany grzejnik dekoracyjny rzeczywiście będzie odpowiednim wyborem. Jeżeli jednak pojawią się wątpliwości, warto dodatkowo sprawdzić projekt danego budynku. Taka dokumentacja często zawiera informację na temat mocy grzewczej, która jest niezbędna do ogrzania poszczególnych pomieszczeń. W ostateczności warto skorzystać z usług doradcy klienta. Na szczęście nie ma z tym żadnego problemu, gdyż praktycznie każdy producent grzejników zapewnia swoim klientom profesjonalne doradztwo w zakresie wyboru takiego urządzenia.

Po drugie – zwróć uwagę na rodzaj grzejnika!

Dzięki odpowiedniej mocy grzejniki dekoracyjne zapewnią skuteczne ocieplanie danego pomieszczenia. To jednak nie oznacza, że ich pozostałe parametry nie mają żadnego znaczenia. Wręcz przeciwnie! Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze takiego urządzenia?

Grzejnik Dekoracyjny Irsap Arpa 18-1

Przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, jaki rodzaj grzejnika będzie najlepszym rozwiązaniem.Aktualnie w sklepach można znaleźć przede wszystkim: grzejniki żeliwne, grzejniki aluminiowe i grzejniki stalowe. Każdy z wymienionych typów ma oczywiście swoje wady i zalety:

  • Grzejniki stalowe to obecnie najczęściej stosowane rozwiązanie. Szczególnie dużą popularnością cieszą się tzw. grzejniki płytowe, które pomimo stosunkowo niewielkich gabarytów zapewniają dobrą moc grzewczą. Ponadto ich nowoczesny wygląd jest dla wielu osób dodatkowym atutem. Niestety, stal to materiał bardzo podatny na korozję. Z tego względu grzejniki stalowe mogą wymagać nieco częstszych prac konserwacyjnych.
  • Grzejniki żeliwne są wykorzystywane już od naprawdę wielu lat. Ich największą zaletą jest gruba obudowa, dzięki której grzejnik pozostaje ciepły przez znacznie dłuższy czas. Ponadto żeliwnej konstrukcji nie zagraża korozja, co pozytywnie przekłada się na trwałość takiego urządzenia. Z drugiej strony wspomniana grubość obudowy powoduje, że proces nagrzewania okazuje się bardziej czasochłonny. Mimo wszystko grzejniki żeliwne są do dzisiaj uznawane ze sprawdzone i niezawodne.
  • Grzejniki aluminiowe powstały głównie z myślą o nowoczesnych instalacjach, których sercem jest zazwyczaj kocioł grzewczy. Takie urządzenia również uchodzą za bardzo trwałe, a i korozja nie stanowi dla nich zagrożenia. Co więcej, aluminium to bardzo lekki materiał, dlatego grzejniki aluminiowe są dużo lżejsze niż np. kaloryfery żeliwne. Wady? Tutaj trzeba wymienić przede wszystkim szybką utratę ciepła i możliwość rozszczelnienia. Jednakże przy odpowiedniej eksploatacji obydwa te problemy nie będą mieć większego znaczenia.
Grzejnik Dekoracyjny Vasco Beams Mono

Po trzecie – dopasuj wygląd grzejnika do reszty aranżacji

Producenci grzejników dekoracyjnych dosłownie prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej wymyślnych urządzeń. Koniec końców to właśnie design grzejnika ma kluczowy wpływ na jego estetykę i szeroko rozumiane walory wizualne. Na szczęście w AG Grzejniki Design można znaleźć urządzenia o zgoła odmiennym wyglądzie. Jakie walory są pod tym względem szczególnie istotne?

Pierwszym takim aspektem jest niewątpliwie kształt grzejnika. Tutaj warto wyróżnić wspomniane grzejniki płytowe, ale również klasyczne grzejniki pionowe lub grzejniki poziome. Oczywiście wybór kształtu to przynajmniej po części kwestia gustu, ale nie można jednak zapominać o tym, że kształt w znacznej mierze decyduje o gabarytach urządzenia. Dlatego np. w małych mieszkaniach lepiej sprawdzą się grzejniki płytowe, które nie zajmują zbyt wiele miejsca. Jeżeli zaś rozmiar urządzenia nie jest problemem, można wybrać w zasadzie dowolny grzejnik dekoracyjny.

Drugim ważnym czynnikiem będzie kolorystyka urządzenia. Co istotne, grzejniki ozdobne są produkowane niemal we wszystkich możliwych kolorach. W związku z tym pozostaje jedynie znaleźć taki model, który będzie kolorystycznie pasować do całej aranżacji. Identyczna zasada dotyczy także stylu. Jeżeli dana aranżacja jest wykonana w nietuzinkowy sposób, warto wybrać grzejnik ozdobny o nieco abstrakcyjnym wyglądzie i bogatym zdobnictwie. W innych przypadkach to właśnie stonowany minimalizm może być strzałem w dziesiątkę. Ten wybór zawsze będzie jednak kwestią indywidualną i tak należy do niego podchodzić.

Grzejnik Dekoracyjny Irsap Relax Power

Podsumowanie

Wszystkie trzy wymienione porady mają duże znaczenie przy wyborze grzejnika. Co jasne, kluczową kwestią zawsze pozostanie moc grzewcza, ponieważ jej braki spowodują, że grzejnik dekoracyjny praktycznie straci swoją funkcjonalność. Wówczas cała inwestycja przyniesie więcej szkód niż korzyści. Jeżeli zaś chodzi o walory wizualne, tutaj warto kierować się swoimi własnymi upodobaniami. Miłośnicy klasyki mogą postawić na minimalistyczny kaloryfer ozdobny. Natomiast grzejnik dekoracyjny o finezyjnym kształcie i kolorze z pewnością przypadnie do gustu osobom stawiającym na nieszablonowe rozwiązania!

Grzejniki dekoracyjne do salonu dostępne są w naszym sklepie internetowym oraz salonie ekspozycyjnym na ul. Bartyckiej w Warszawie. Zapraszamy!