aggrzejniki logo
22 397 43 92

INFOLINIA 9-18

Jak urządzić mieszkanie w stylu loftowym – dekoracyjne grzejniki pionowe

Monday, June 6, 2022

Dekoracyjne grzejniki pionowe idealnie wpisują się w styl loftowych przestrzeni. Zarówno ich niezwykły design, jak i możliwości grzewcze spełniają wszystkie wymagania wysokich i otwartych pomieszczeń. Nie tylko dodają im szyku, ale zapewniają tak pożądaną ciepłą atmosferę. Jakie kaloryfery dekoracyjne wybrać? Podpowiadamy.

Loftowe przestrzenie mają niezwykłą industrialną architekturę, która w wielu elementach nawiązuje do historii samych budynków. Tego typu mieszkania wymagają więc wyjątkowych dodatków i aranżacji, ale też przemyślanych rozwiązań, aby pozostały komfortowe dla domowników. Pionowe grzejniki dekoracyjne zaprojektowano właśnie z myślą o wysokich sufitach i charakterystycznych dla loftów dużych przeszkleniach. To modele, które jednocześnie sprawdzą się w klasycznych mieszkaniach, nadając im unikalnego stylu.

Loftowy Grzejnik Dekoracyjny Ag Grzejniki Design Fat2

Złote zasady loftu

Zastanawiasz się, jak zaczęła się moda na lofty? To trend, który swój początek miał w Stanach Zjednoczonych. Wraz z rozwojem przemysłu, wiele firm stanęło przed koniecznością rozbudowy swoich fabryk, co w miejskiej zabudowie było mocno ograniczone. Przedsiębiorcy masowo więc zaczęli przenosić się na przedmieścia, pozostawiając industrialne zabudowania w centrach miast i próbując je za niewielkie pieniądze wynająć. Przestrzeń tę dość szybko zaczęli adaptować artyści, urządzając w nich swoje galerie, później restauracje, a w końcu ich unikalny charakter zaczęli doceniać zwykli ludzie, szukający lokali mieszkalnych dla siebie.

Grzejnik w stylu loftowym Israp Tesi w kolorze transparentnym

W Polsce tego typu budynki pozostawił po sobie między innymi przemysł włókienniczy, ale loftowe wnętrza przyciągają tak mocno, że wiele współczesnych budynków, projektowanych jest właśnie w tym stylu.

Loft to przede wszystkim surowa cegła, beton lub jego imitacja, ale też charakterystyczne elementy konstrukcji budynku, jak belki sufitowe. Must have loftów to odkryte rury, widoczne przewody i charakterystyczne loftowe grzejniki dekoracyjne.

Jeśli urządzasz mieszkanie lub lokal w stylu loftowym, pamiętaj o złotych zasadach.

  • Jeśli ściany są z cegły, wyeksponuj i odpowiednio doświetl ten charakterystyczny dla loftu element przestrzeni. Jeśli urządzasz w tym stylu mieszkanie w bloku, skorzystaj z gotowych elementów dekoracyjnych, dostępnych w sklepach budowlanych.
  • Nie zakrywaj betonu czy charakterystycznych dla tych przestrzeni belek nośnych. We współczesnych mieszkaniach imitacja betonu świetnie wygląda w aneksach kuchennych, zwłaszcza w połączeniu z drewnianymi, surowymi blatami.
  • Pamiętaj o kolorystyce dodatków — lofty lubią czerń, zwłaszcza w macie, a także wszelki odcienie szarości. Ciemniejsze lokale, do których nie wpada tak dużo dziennego światła lub mieszkania w bloku, w których nie ma dużych przeszkleń, warto rozświetlić beżami i bielą.
  • Pożądane materiały to metal, szkło i wspomniane już drewno. Dlatego nie zakrywaj rur i ich podłączeń — niech kolanka i zawory pozostaną widoczne. Atrakcyjnym dodatkiem jest metal w odcieniach rdzawego brązu. Jeśli wybierasz grzejniki do mieszkania w stylu loftowym, to element w tym kolorze z pewnością będzie się wyróżniać.
  • W loftowych przestrzeniach nie trzeba ukrywać kabli i ich podłączeń, ponieważ wpisują się w ten styl. Pamiętaj jedynie, aby właściwie zabezpieczyć przewody, zwłaszcza w starych budynkach, gdzie instalacje elektryczne często wymagają przeglądu i modernizacji.
  • Nie bój się charakterystycznych dla loftów elementów — rur i grzejników. Pamiętaj, że w starych mieszkaniach warto zastąpić niemodernizowane instalacje, nowymi dekoracyjnymi kaloryferami w stylu loftowym, które nadadzą pomieszczeniom charakteru, ale jednocześnie zapewnią optymalną temperaturę domownikom. Postaw na matowe lub chromowane wykończenia, które nawiążą do surowego stylu loftowego.
Grzejnik Dekoracyjny Radox Tango

Wyzwania loftowych przestrzeni

Lofty charakteryzują się otwartymi przestrzeniami. Salony są połączone z aneksami kuchennymi, a ścianki działowe to często niski bar lub szklane, przesuwane drzwi. W oryginalnych lokalach często jedynym całkowicie wydzielonym pomieszczeniem jest łazienka. Brak ścian działowych to oczywiście ograniczone miejsce na montaż dodatków, w tym systemu grzewczego. Pionowe grzejniki dekoracyjne zaprojektowano właśnie do takich wyzwań — są modułowe i można je idealnie dopasować do ograniczeń przestrzeni, a jeśli dodamy do tego wysokie sufity, to modele pionowe równomiernie ogrzeją całe pomieszczenie.

Czy warto wybrać grzejnik o dużej mocy?

Nie zawsze grzejnik o najwyższej mocy będzie najlepszym rozwiązaniem w loftowych aranżacjach. Warto oczywiście obliczyć zapotrzebowanie na ciepło, ale już teraz podpowiadamy, że często lepiej sprawdzi się kilka grzejników o mniejszej mocy, które nie będą musiały pracować w maksymalnym trybie. Jeden grzejnik w dużym i wysokim mieszkaniu często nie będzie w stanie poradzić sobie z równomiernym nagrzaniem całego wnętrza. Kilka mniejszych to nie tylko optymalne ciepło, ekonomia użytkowania, ale również designerski wygląd mieszkania.

Gdzie umieścić pionowy grzejnik dekoracyjny?

Złotą zasadą planowania systemu ogrzewania jest rozmieszczenie kaloryferów w miejscach, które potencjalnie generują najwięcej strat ciepła. Najczęściej są to okna i pokoje z podwyższonym sufitem. Pionowe grzejniki dekoracyjne, które można modułowo dopasować do dostępnego miejsca, świetnie wyglądają przy dużych i charakterystycznych dla loftów przeszkleniach. Warto też je odpowiednio wyeksponować na surowych czy ceglanych ścianach, gdzie poza ciepłem, podkreślą unikalny charakter Twojego mieszkania.

Grzejnik Dekoracyjny Radox Tosca

Pamiętaj, że styl loftowy będzie nadal zyskiwał na popularności w architektonicznych aranżacjach. Jest jednocześnie swobodny i bardzo funkcjonalny. Nie ma w nim nachalnych elementów, a w centrum zawsze pozostają domownicy, którzy mogą korzystać z otwartej przestrzeni i czuć się w niej bardzo swobodnie — w niczym nie ogranicza, a nowoczesne sprzęty wysokiej jakości sprawiają, że mieszkania w tym stylu są bardzo komfortowe i wygodne.