aggrzejniki logo
22 397 43 92

INFOLINIA 9-18

Jak odpowietrzyć grzejnik?

Friday, January 13, 2023

Przyszedł okres grzewczy, a Twoje kaloryfery nie chcą grzać? Zastanawiasz się dlaczego? Przyczyn może być wiele, jednak najczęstszą jest zwykłe zapowietrzenie. Choć odpowietrzenie grzejnika nie jest trudnym zadaniem i nie trzeba do niego wzywać fachowca i szukać specjalistycznych narzędzi, warto pospieszyć się, ponieważ powietrze wewnątrz kaloryfera powoduje szybszą korozję. Zanim zabierzesz się za to zadanie, sprawdź, jak odpowietrzyć kaloryfer i co jest najczęstszą przyczyną nieprawidłowej pracy grzejnika!


Z artykułu dowiesz się:

  1. Co jest przyczyną zapowietrzania się grzejnika?
  2. Jakie objawy świadczą o tym, że kaloryfer jest zapowietrzony?
  3. Jakich zasad należy przestrzegać, aby prawidłowo odpowietrzyć grzejnik?
  4. Jak odpowietrzyć grzejnik w bloku?
  5. W jaki sposób odpowietrzyć poszczególne rodzaje grzejników dostępnych na rynku?
  6. Co należy zrobić po odpowietrzeniu grzejnika?

Co jest przyczyną zapowietrzania się grzejnika?

Każdy grzejnik zamontowany w budynku wymaga co jakiś czas odpowietrzenia. Zazwyczaj przyczyną tej niewielkiej usterki jest nieprawidłowe napełnianie układu centralnego ogrzewania. Woda, którą wypełnia się instalacja grzewcza, zawiera niewielkie pęcherzyki powietrza, które mogą spowodować nieprawidłowe działanie całego układu. Czasami zapowietrzenie się grzejnika wynika z nieszczelności jednego z elementów instalacji. Najczęściej są to przewody, które wykonano z tworzyw sztucznych, które znajdują się w systemie grzewczym. Powinieneś pamiętać o tym, że nigdy nie zapewniają one 100% szczelności, przez co mogą pojawić się problemy z kaloryferem. Najczęściej zapowietrzają się instalacje otwarte, które w najwyższym punkcie mogą mieć kontakt z powietrzem. Kolejną rzeczą, która doprowadza do częstego zapowietrzania się grzejnika, jest częste spuszczanie i napełnianie instalacji.

Co jest przyczyną zapowietrzania się grzejnika

Jakie objawy świadczą o tym, że kaloryfer jest zapowietrzony?

Pierwszym objawem zapowietrzenia kaloryfera, który każdy z pewnością zauważy, jest jego chłód. Pomimo tego, że pokrętło termostatu ustawione jest na maksymalne grzanie, grzejnik cały czas pozostaje zimny.

Warto także słuchać odgłosów dobiegających z okolicy kaloryfera. Jeśli usłyszysz dziwne dźwięki, które z niego dobiegają, możesz założyć, że doszło do zapowietrzenia. Mowa tutaj o wszelkiego rodzaju bulgocie, czy dźwiękach, które przypominają przepływanie strumienia wody. Sprawny kaloryfer pracuje zazwyczaj bezgłośnie.

Jakie objawy świadczą o tym, że kaloryfer jest zapowietrzony

Jakich zasad należy przestrzegać, aby prawidłowo odpowietrzyć grzejnik?

Zanim rozpoczniesz odpowietrzanie grzejnika, sprawdź najpierw, jakie ciśnienie panuje w całej instalacji centralnego ogrzewania. W domach jednorodzinnych powinno ono wynosić między 0,9 a 1,2 atmosfery.

Jeśli zależy Ci na tym, aby odpowietrzanie przebiegło znacznie szybciej, możesz zwiększyć ciśnienie do wartości około 1,4 atmosfer. Aby to zrobić, należy wyłączyć kocioł oraz pompę obiegową centralnego ogrzewania. Wyłączenie pompy pozwoli zatrzymać obieg wody w instalacji. W zapowietrzonych grzejnikach powietrze będzie zbierało się w jego górnych partiach, dzięki czemu bez problemu da się je usunąć. Jeśli podczas odpowietrzania grzejnika pozostawisz włączoną pompę, zarówno woda, jak i powietrze będą krążyły po instalacji, przez co skuteczne odpowietrzenie kaloryfera będzie znacznie trudniejsze.

Inna zasada obowiązuje, jeśli musisz odpowietrzyć kaloryfer wyposażony w zawór odpowietrzający. Aby usunąć usterkę, będziesz potrzebował specjalnego kluczyka, który do kaloryfera powinien dołączyć producent (jeśli go nie posiadasz, możesz w ostateczności wykorzystać płaski wkrętak). W pierwszej kolejności ustaw głowicę w pozycji zamkniętej (dzięki temu skutecznie odetniesz grzejnik od instalacji). Po zakończonym odpowietrzaniu przywróć głowicę do pozycji początkowej.

Jakich zasad należy przestrzegać, aby prawidłowo odpowietrzyć grzejnik

Przystępując do odpowietrzania kaloryfera z odpowietrznikiem, sprawdź, czy jest on odpowiednio zawieszony. Koniec kaloryfera, w którym znajduje się odpowietrznik, powinien wisieć odrobinę wyżej, niż ten koniec, w którym umieszczono zawór grzejnikowy. Jeżeli jest na odwrót, należy poprawić mocowanie.

Ostatnią z zasad, o której nie można zapominać jest to, aby zawsze odpowietrzać grzejniki tylko wtedy, kiedy są zimne.

Jak odpowietrzyć grzejnik w bloku?

Zastanawiasz się, jak odpowietrzyć grzejnik w bloku? Zasada jest taka sama jak przy odpowietrzaniu grzejników w domach jednorodzinnych.

Dlaczego problem zapowietrzonych grzejników pojawia się w blokach? Wszystkiemu winna jest niewłaściwie napełniona instalacja centralnego ogrzewania. Najczęściej wykorzystuje się wodę pochodzącą z wodociągów, w której znajdują się pęcherzyki powietrza. To one są odpowiedzialne za zapowietrzenie grzejnika, szczególnie w mieszkaniach, które znajdują się w górnej części obiegu. Zapowietrzony grzejnik w bloku jest zjawiskiem normalnym i niestety występuje bardzo często. Na szczęście właściciel mieszkania jest w stanie szybko poradzić sobie z tym problemem. Zastosowanie powyższych zasad i poniższych wskazówek związanych z odpowietrzaniem poszczególnych rodzajów kaloryferów może pomóc.

Zastanawiasz się czemu odpowietrzony grzejnik nie grzeje? Okazuje się, że czasami dochodzi do zapowietrzenia instalacji w pionie. Jeśli okaże się, że po odpowietrzeniu kaloryferów nadal są one zimne, problem może leżeć głębiej i konieczna będzie wizyta fachowców.

W jaki sposób odpowietrzyć poszczególne rodzaje grzejników dostępnych na rynku?

Zastanawiasz się jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny, a jak aluminiowy? Czy każdy model dostępny na rynku odpowietrza się inaczej? Okazuje się, że tak, dlatego poniżej przedstawiamy instrukcje dla poszczególnych rodzajów kaloryferów, jakie dostępne są na rynku i w sklepie artykulygrzewcze.pl.

Jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny?

Szukasz odpowiedzi na pytanie, jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny? Musisz wiedzieć, że tego rodzaju kaloryfery zazwyczaj nie posiadają ręcznego ani automatycznego odpowietrzacza, dlatego też osoba, które podejmuje się usuwania usterki, musi być niezwykle dokładna i skupiona. Jeśli nigdy tego nie robiłeś, warto poprosić o pomoc doświadczoną osobę, która zna prawidłową technikę tego rodzaju grzejnika i będzie wiedziała, jak odpowietrzyć kaloryfer bez odpowietrznika. Poniżej przedstawiamy poszczególne kroki, które pomogą w wykonaniu tego zadania:

  1. Przygotuj dwa klucze płaskie nastawne oraz miskę, którą należy umieścić pod krańcem grzejnika.
  2. Zamknij zawór termostatyczny.
  3. Poluzuj śrubunek, pamiętając o tym, aby nie wykonać całego obrotu. Jeśli usłyszysz świszczące powietrze, a spod kluczy zacznie wydobywać się woda, przerwij odkręcanie. Jeśli nadal będziesz odkręcał śruby, spowodujesz zbyt intensywne wypływanie wody z kaloryfera, które trudno będzie opanować.
  4. Jeśli po odkręceniu śrubunku będzie wydobywała się już jedynie woda, możesz ponownie go dokręcić.

Jak odpowietrzyć grzejnik aluminiowy lub płytowy?

Jeśli zastanawiasz się jak odpowietrzyć grzejnik płytowy lub aluminiowy, bo takie posiadasz w swoim domu, musisz wiedzieć, że to zadanie jest prostsze niż odpowietrzenie kaloryfera żeliwnego. Musisz jedynie pamiętać o trzymaniu się pięciu kroków, które opisaliśmy poniżej:

Jak odpowietrzyć grzejnik aluminiowy lub płytowy
  1. Sprawdź, czy zawór termostatyczny znajduje się w pozycji zamkniętej. Jeśli nie, ustaw go właśnie w taki sposób.
  2. Przygotuj miskę, którą ustawisz pod ręcznym zaworem odpowietrzającym. To do niej będzie ściekać woda, która pojawi się podczas odpowietrzania kaloryfera.
  3. Zacznij powoli odkręcać zawór odpowietrzający. W tym celu użyj specjalnego klucza, który do każdego grzejnika powinien dołączyć producent. Jeśli takiego nie posiadasz, możesz wykorzystać śrubokręt.
  4. Poczekaj, aż całe powietrze wyleci z grzejnika, a z utworzonej szczeliny zacznie cieknąć woda.
  5. Dokładnie dokręć ręczny zawór odpowietrzający, a także ustaw termostat w odpowiedniej pozycji, która pozwoli Ci uzyskać komfortową temperaturę w pomieszczeniu.

Jak odpowietrzyć kaloryfer łazienkowy?

Chyba każdy lubi, kiedy podczas kąpieli w łazience panuje przyjemne ciepło. Może jednak zdarzyć się, że grzejnik w pomieszczeniu jest zimny i nie chodzi tutaj wcale o skręcenie termostatu do pozycji zero. Jeśli tak się stało, zapewne kaloryfer jest zapowietrzony. Jeśli zastanawiasz się jak odpowietrzyć kaloryfer łazienkowy, zapoznaj się z poniższymi krokami:

  1. Ustaw pozycję termostatu w pozycji zerowej.
  2. Sprawdź, jak wygląda ustawienie otworu wylotowego odpowietrznika. Jeśli zajdzie taka konieczność, przekręć odpowietrznik w sposób, który sprawi, że otwór będzie skierowany w Twoją stronę.
  3. Pamiętaj, że grzejniki drabinkowe, które najczęściej stosuje się w łazienkach i pokojach kąpielowych, mają najczęściej odpowietrzniki w górnej części, dlatego też ciężko będzie Ci ustawić pod nimi naczynie, do którego będzie ściekać woda wydostająca się z kaloryfera podczas odpowietrzania. Dlatego też podłóż pod otwór wylotowy ręcznik lub szmatkę, które wchłoną wydostający się płyn.
  4. Bardzo delikatnie zacznij odkręcać śrubkę odpowietrznika i łap wodę, która będzie wydostawała się z otworu.
  5. Kiedy w kaloryferze nie będzie słychać świstów, możesz dokładnie zakręcić śrubkę odpowietrznika, wytrzeć dokładnie grzejnik oraz ustawić głowicę termostatu w poprzednim ułożeniu lib takim, które pozwoli Ci uzyskać najlepszą temperaturę do kąpieli.

Co należy zrobić po odpowietrzeniu grzejnika?

Kiedy wszystkie kaloryfery będą już odpowietrzone, sprawdź, jakie jest ciśnienie w instalacji. Wykonane przez Ciebie zadanie może sprawić, że ciśnienie spadnie, co oznacza, że będziesz musiał je podnieść do poziomu 0,9 – 1,2 atmosfery. Następnie wytrzyj odpowietrznik kaloryfera i sprawdź, czy nie pojawiają się żadne oznaki przeciekania. Jeżeli pojawią się krople wody, musisz ponownie delikatnie odkręcić śrubkę odpowietrznika i dokręcić ją na nowo. Po wykonaniu wszystkich czynności możesz bez obaw włączyć kocioł i pompę CO.

Co należy zrobić po odpowietrzeniu grzejnika

Podsumowanie

Zimne grzejniki nie są niczym przyjemnym, szczególnie jeśli za oknem panuje ziąb. Warto zatem zapoznać się z zasadami samodzielnego odpowietrzania grzejników, dzięki którym szybko i bez problemu rozprawisz się z problemem i unikniesz kosztownej wizyty fachowca. Jeżeli jednak obawiasz się, że uszkodzisz kaloryfer lub nie będziesz umiał poradzić sobie z ciśnieniem wody, skorzystaj z pomocy specjalistów, którzy sprawnie odpowietrzą grzejniki.