aggrzejniki logo
22 397 43 92

INFOLINIA 9-18

Jak efektywnie ogrzać dom — wybrać ogrzewanie podłogowe, czy grzejniki?

Tuesday, January 4, 2022

System grzewczy w domu jest jednym z najważniejszych. Kiedy stajemy przed wyborem instalacji centralnego ogrzewania, wielu zastanawia się nad tym, jak efektywnie ogrzać dom? Pod rozwagę bierze się wówczas ogrzewanie podłogowe lub grzejniki. Dla wielu inwestorów rozwiązanie tej zagadki jest bardzo proste — ogrzewanie podłogowe! Okazuje się jednak, że nowoczesne grzejniki dostępne na rynku także mają wiele do zaoferowania. Czy w dzisiejszym wpisie uda nam się rozwiać odwieczną walkę między tymi dwoma systemami? Mamy nadzieję, że tak!


Z artykułu dowiesz się:

  1. Kiedy warto wybrać ogrzewanie podłogowe?
  2. Dlaczego warto wybrać grzejniki?
  3. Czy połączenie ogrzewania podłogowego i grzejników w jednej instalacji to dobry pomysł?

Aby odpowiednio dobrać ogrzewanie domu, warto kierować się określonymi kryteriami, które sprawią, że wybrane rozwiązanie będzie efektywne i niedrogie. Właściciele domów biorą pod uwagę najczęściej dwa kryteria. Mowa o zapewnieniu odpowiedniej komfortowej temperatury we wnętrzach oraz możliwie jak najmniejsze wydatki inwestycyjne, które trzeba ponieść na wykonanie instalacji grzewczej, a także na późniejszą eksploatację. Biorąc pod uwagę te dwa czynniki — bardziej efektywne będą grzejniki, czy ogrzewanie podłogowe?

Kiedy warto wybrać ogrzewanie podłogowe?

Z punktu widzenia architekta, stworzenie projektu z ogrzewaniem podłogowym zakłada więcej pracy. Musi on bowiem zaprojektować dodatkową warstwę podłogi, która pozwoli zachować odpowiednią wysokość pomieszczenia, a także tak zaaranżować wnętrza, aby były one zgodne z wymaganiami instalacji ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie podłogowe nie sprawdza się np. w sypialni pod łóżkiem, pod ciężkimi meblami i regałami, w łazience pod wanną, czy w kuchni. Co więcej, decydując się na to rozwiązanie, właściciel budynku musi mieć świadomość, że do ogrzewania podłogowego trzeba dobrać odpowiednie wykończenie podłogi. Nie może zatem położyć sobie dowolnego materiału, który akurat wybrał. Okazuje się, że drewniane podłogi mogą skutecznie obniżyć sprawność ogrzewania podłogi. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku są wykładziny ceramiczne lub kamień.

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe doskonale sprawdza się w domach, w których salon hol, czy łazienka mają dużą powierzchnię oraz w miejscach. w których użytkownik liczy na efekt ciepłych stóp.

Decydując się na ogrzewanie podłogowe warto mieć na uwadze, że trzeba będzie odpowiednio dostosować parametry pracy instalacji centralnego ogrzewania, tzn. wybrać instalację niskotemperaturową, gdzie temperatura zasilania i powrotu będzie oscylowała w granicach 30-40°C. Są to idealne warunki pracy dla kotłów kondensacyjnych, dla których charakterystyczna jest bardzo wysoka sprawność. Decydując się na taki kocioł, właściciel domu może zaoszczędzić nawet do 20% rocznie na kosztach eksploatacyjnych centralnego ogrzewania.

Warto mieć na uwadze, że ogrzewania domu wyłącznie z użyciem podłogówki nie jest niemożliwe, jednak nie zaleca się go z powodu komfortu użytkowników oraz racjonalnego wykorzystania energii cieplnej. Okazuje się, że pomieszczenia takie jak np. sypialnia, lepiej jest ogrzewać grzejnikami.

Dlaczego warto wybrać grzejniki?

Grzejnik Łazienkowy Radox Nova Flat
Grzejnik Łazienkowy Radox Nova Flat

Grzejniki ogrzewają nasze domostwa od wielu lat. Nic zatem dziwnego, że wiele osób ufa właśnie takiemu systemowi grzewczemu. Na uwagę zasługuje także fakt, że bez problemu można je podłączyć do nowoczesnych, niskotemperaturowych instalacji grzewczych, które są niezwykle wydajne. Wystarczy wybrać odpowiednie modele.

Jedną z największych zalet, za którą wiele osób kocha grzejniki, jest duża swoboda, jeśli chodzi o regulację temperatury. Wystarczy skręcić odpowiednio głowicę, aby ją podnieść lub obniżyć. Co więcej, w ramach jednego budynku, każda osoba może ustalić dowolną temperaturę, która jej odpowiada. Oznacza to, że w pokoju dziecka może być chłodniej, niż w sypialni rodziców. Przy ogrzewaniu podłogowym, ustalanie różnych temperatur w różnych pomieszczeniach może okazać się trudniejsze.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jeśli chodzi o grzejniki jest ich bezwładność, która charakteryzuje się szybkim podnoszeniem temperatury w pomieszczeniach, w których się znajdują. Jest to niezwykle ważne w momencie, kiedy użytkownik wraca po dłuższej nieobecności do domu i dopiero włącza ogrzewanie. Warto tutaj zwrócić uwagę, że ogrzewanie podłogowe znacznie dłużej się rozgrzewa.

Istotne dla wielu osób może być również to, że kaloryfery nie ograniczają wyboru materiału, jaki chcemy położyć na podłodze. Z powodzeniem można zatem wybrać podłogę drewnianą, które byłaby mniej efektywna przy ogrzewaniu podłogowym (wspominaliśmy o tym wyżej). Co więcej, właściciel domu może także wybrać dowolne meble i dywany, które nadadzą przytulności wnętrzu i nie przysłonią zbyt mocno posadzki.

Godne uwagi jest również to, że dostępne obecnie na rynku grzejniki dekoracyjne nie tylko współpracują doskonale z ogrzewaniem niskotemperaturowym, ale przede wszystkim, są doskonałym elementem ozdobnym każdego pomieszczenia, w którym się znajdą.

Czy połączenie ogrzewania podłogowego i grzejników w jednej instalacji to dobry pomysł?

Ogrzewanie podłogowe i grzejnik

Jeżeli nie wiesz, który rodzaj ogrzewania będzie dla Ciebie najlepszy, warto zastanowić się nad połączeniem podłogówki z grzejnikami. Oznacza to, że w wybranych miejscach będziesz mógł ułożyć ogrzewanie podłogowe, a tam, gdzie nie jest ono wskazane, zamontujesz wysokiej jakości kaloryfery. Najczęściej wybieranymi są grzejniki płytowe, a w łazienkach drabinki, jednak nie jest to regułą. Obecnie można postawić na różnego rodzaju kaloryfery ozdobne, które w niczym nie przypominają dawnych, brzydkich grzejników. Warto tutaj pamiętać o tym, żeby wybierać produkty niskotemperaturowe, ponieważ parametry ogrzewania podłogowego nie są doskonałymi dla tradycyjnych kaloryferów płytowych. Okazuje się, że im niższa temperatura występuje w instalacji, tym większy powinien być grzejnik. Tylko wtedy można mieć pewność, że ilość emitowanego ciepła będzie nie nie tylko utrzymywać się na stałym poziomie, ale również będzie wystarczająca do ogrzania pomieszczeń.