aggrzejniki logo
22 397 43 92

INFOLINIA 9-18

Jak dobrać grzałkę do grzejnika?

Tuesday, May 25, 2021

Grzałka jest urządzeniem, które z powodzeniem możesz zamontować zarówno w kaloryferach elektrycznych, jak i tych, które podłączone są do tradycyjnej instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki temu rozwiązaniu jesteś w stanie zapewnić komfort cieplny w domu lub mieszkaniu przez cały rok. Rozwiązanie to jest na tyle atrakcyjne, że zyskuje coraz większość popularność. Co więcej, warto również mieć na uwadze, że rośnie świadomość ludzka dotycząca troski o środowisko naturalne, w którą grzałki elektryczne idealnie się wpisują. Interesujesz się tym tematem? Zastanawiasz się, co wziąć pod uwagę, chcąc dobrać idealną grzałkę do grzejnika? Odpowiedzi na nurtujące Cię pytania szukaj w dalszej części artykułu.

Z artykułu dowiesz się:

 • czy warto na grzejniku montować grzałkę elektryczną
 • jakie korzyści płyną z zastosowania tego rozwiązania
 • jakie warunki trzeba spełnić, aby móc zastosować grzałkę elektryczną na grzejniku łazienkowym
 • co trzeba wziąć pod uwagę wybierając grzałkę do grzejnika

Grzałki stosuje się najczęściej w grzejnikach łazienkowych. Rozwiązanie to pozwala ogrzewać wspomniane pomieszczenie nawet poza sezonem grzewczym. Jest ono szczególnie popularne wśród osób, które zamieszkują bloki i domy wielorodzinne, w których jasno określono sezon grzewczy. Jeśli mieszkasz w takim miejscu i zastanawiasz się nad kupnem tego typu produktu, musisz wiedzieć, że nie na każdym grzejniku będziesz mógł zamontować grzałkę. Jakie zatem warunki musi spełnić Twój kaloryfer, żebyś mógł zamontować na nim grzałkę? Nad czym jeszcze powinieneś się zastanowić, zanim kupisz wspomniany element?

Czy warto na grzejniku montować grzałkę elektryczną?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy warto na grzejniku montować grzałkę elektryczną, odpowiedź jest tylko jedna – TAK. Jest to rozwiązanie idealne szczególnie dla osób, które nie lubią być uzależnione do sezonu grzewczego, jaki oferuje im spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa. Dzięki temu rozwiązaniu przez cały rok będziesz mógł cieszyć się komfortowymi warunkami panującymi w mieszkaniu. Jest to szczególnie ważne w łazience, gdzie każdy chce mieć ciepło w czasie kąpieli i porannej toalety. Warto mieć na uwadze, że wspomniany element można zamontować zarówno w grzejnikach elektrycznych, jak i tradycyjnych, zasilanych wodą lub inną cieczą.

Decydując się na montaż grzałki możesz mieć pewność, że zacznie poszerzysz funkcjonalność kaloryfera. Na uwagę zasługuje fakt, że grzejnik, który zasilany jest grzałką elektryczną może znajdować się w niewielkiej odległości od użytkowników, ponieważ pracuje jedynie w zakresie bezpiecznych dla ludzi temperatur. Co więcej, ze względu na bezpieczeństwo tradycyjnych kaloryferów elektrycznych nie można montować w łazienkach. Dlatego też tradycyjny, rurkowy grzejnik wyposażony w grzałkę będzie idealnym rozwiązaniem.

Jakich zalet można spodziewać się po stosowaniu grzałek do grzejnika?

Skoro popularność grzałek do kaloryferów rośnie, oznacza to, że mają one sporo zalet. Wahasz się, czy to dobre rozwiązanie? Mamy nadzieję, że przedstawione poniżej korzyści sprawią, że rozwiejemy Twoje wątpliwości:

 • utrzymanie komfortu cieplnego przez cały rok – montaż grzałki jest doskonały, kiedy poza sezonem grzewczym chcesz dogrzać określone pomieszczenia, jednak nie opłaca Ci się uruchamianie całej instalacji grzewczej lub mieszkasz w bloku, gdzie okres grzewczy jest z góry ustalony; dzięki temu rozwiązaniu nie tylko oszczędzasz, ale także świadomie zarządzasz energią cieplną.
 • duże oszczędności – dzięki możliwości uruchomienia określonego kaloryfera, nie musisz włączać całej instalacji grzewczej, dzięki czemu oszczędzasz pieniądze;
 • wygoda – grzałkę możesz stosować tylko wtedy, kiedy czujesz taką potrzebę;
 • funkcja suszenia – dzięki temu elementowi zawsze można cieszyć się ciepłym i suchym grzejnikiem.
 • możliwość wykorzystania kaloryfera jako suszarki do ręczników – ta funkcja przydaje się szczególnie w okresie letnim, kiedy instalacja C.O. jest wyłączona.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc zastosować grzałkę elektryczną na grzejniku łazienkowym

Wiesz już, jakie korzyści ma zastosowanie grzałki do grzejników, czas przejść do konkretów. Jak możesz się spodziewać, aby zamontować ten element, trzeba spełnić określone warunki. Jakie? Przeczytasz o nich poniżej:

 • przede wszystkim sprawdź, czy kaloryfery, które masz zamontowane w domu lub mieszkaniu są przystosowane do umieszczenia w nich grzałki (w tym wypadku weź pod uwagę wielkość, kształt produktu i odpowiednie gwinty;
 • pamiętaj o tym, że grzejnik musi być cały czas napełniony wodą;
 • jeżeli zdecydujesz się na montaż grzałki, musisz wiedzieć, że powinna być ona oddalona od źródła wody (np, prysznica, wanny czy umywalki) o co najmniej 60 cm.
 • zanim uruchomisz grzałkę, najpierw zamknij zawór odcinający wodę na wejściu. Dzięki temu podgrzana woda pozostanie w grzejniku i nie będzie krążyła po całej instalacji. Miej na uwadze także zawór wyjścia, który powinien być zawsze otwarty. Dzięki temu woda będzie miała ujście, jeśli pod wpływem temperatury za bardzo zwiększy swoją objętość.

Co trzeba wziąć pod uwagę wybierając grzałkę do grzejnika?

Jeżeli zdecydujesz się na montaż grzałki w grzejniku, pamiętaj, aby dobrze zastanowić się nad jej wyborem. Jej parametry są bowiem niezwykle istotne dla prawidłowego działania całego układu. Zwróć uwagę na:

 • moc grzałki – w tym wypadku trzeba pamiętać o tym, aby grzałka miała mniejszą moc, niż grzejnik łazienkowy, do którego zostanie zamontowana. Najczęściej moc oscyluje w granicach 50 – 80% mocy grzejnika. By mieć pewność, że będzie pasowała do kaloryfera, pamiętaj, aby wybrać produkt, który dodatkowo wyposażony jest w termostat, który będzie regulował temperaturę pracy układu i pozwalał na działanie z mocą, jaka jest w danym momencie potrzebna;
 • wygląd grzałki – choć na walory estetyczne powinno się zwracać uwagę na końcu, musisz wiedzieć, że grzałki różnią się swoim wyglądem. Dla użytkownika najczęściej widoczny jest jedynie element z termostatem, który można dostać w kilku kolorach. Choć najczęściej wybiera się biały, możesz także liczyć na inne barwy, jakie z powodzeniem dopasujesz do swojego grzejnika. Wybierając wielkość grzałki zwróć uwagę na to, że jest ona uzależniona od jej mocy. Dlatego też musisz zastanowić się nie tylko nad jej mocą, ale również nad wielkością grzejnika, która ma tutaj ogromne znaczenie;
 • w jakie regulacje i zabezpieczenia została wyposażona – regulatory, w jakie wyposaża się grzałki do grzejnika mają zakres temperaturowy od około 20 do 70°C, jak również opcję, która nie pozwala, aby w grzejniku zamarzła woda (5°C). Niektóre egzemplarze mają także funkcję, która umożliwia programowanie temperatury w określonym czasie. Wybierając odpowiedni model zwróć także uwagę na to, żeby grzałka miała wbudowane zabezpieczenie przed przegrzaniem oraz pracą, kiedy w grzejniku nie ma wody.

Grzałki do grzejnika są zazwyczaj zbudowane z rurkowych elementów grzewczych oraz regulatora temperatury. Urządzenie to zasilane jest napięciem 230V ~ 50 Hz. Na rynku można także dostać grzałki, które dodatkowo wyposażono w pomiar temperatury otoczenia, co pozwala uzyskać stałą temperaturę w pomieszczeniach, jak również dogrzać je w przyspieszonym trybie. Element montuje się w grzejniku, podłączając ją do sieci 230 V. Rozwiązanie to pozwala a podgrzanie wody, jaka znajduje się w grzejniku, dzięki czemu uzyskuje się komfort cieplny w pomieszczeniu.

Kiedy dobierasz odpowiednią grzałkę, skup się także na kaloryferze, do którego chcesz ją zamontować. W instrukcji powinny być zawarte specyfikacje, w których znajdziesz kolumnę dotyczącą grzejnika w wersji elektrycznej lub mocy, jaka jest zalecana dla kaloryfera o danych rozmiarach. Dobierając grzałkę do wspomnianych w tym miejscu wymagań możesz mieć pewność, że będzie ona pracowała bez zarzutu i będzie bezpieczna dla urządzenia i domowników. Zwróć także uwagę na jej funkcje. Możesz bowiem wybierać spośród dwóch rozwiązań – funkcji ogrzewania lub suszenia. Jak widzisz – masz wiele możliwości, które pozwolą Ci poza okresem grzewczym zapewnić sobie i swoim bliskim komfortowe warunki w łazience.

Jeśli potrzebujesz grzałki do grzejnika, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą: https://artykulygrzewcze.pl/grzalki

NAJWIĘKSZY WYBÓR GRZEJNIKÓW DEKORACYJNYCH W POLSCE

Obserwuj nas