aggrzejniki logo
22 397 43 92

INFOLINIA 9-18

Grzejniki do wnętrz w stylu eklektycznym

Tuesday, May 21, 2024

Styl eklektyczny we wnętrzach z każdym rokiem zyskuje coraz więcej zwolenników. Czym się wyróżnia, że tak chętnie stosuje się go w naszych mieszkaniach i domach? Dlaczego z taką euforią inwestorzy wykorzystują go w aranżacjach wnętrz? Otóż pozwala on na łączenie ze sobą elementów, które teoretycznie na pierwszy rzut oka do siebie nie pasują. Dzięki temu możesz połączyć kilka stylów i tym samym sprostać swoim oczekiwaniom oraz pozostałych domowników. Jakie grzejniki do wnętrz w stylu eklektycznym wybrać? Można rzecz, że każde. Dziś jednak podpowiemy, na co zwrócić uwagę wybierając kaloryfer i jakie modele obecnie chętnie stosuje się w eklektyzmie.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym charakteryzuje się styl eklektyczny?
  2. Jakie grzejniki do wnętrz w stylu eklektycznym wybrać, aby skutecznie ogrzewały wnętrze?
  3. W jakich wnętrzach warto zastosować pionowe grzejniki?
  4. Czy modny grzejnik w stylu favier sprawdzi się w eklektycznym wnętrzu?
  5. Nowoczesne, kosmiczne grzejniki łazienkowe – czy będą pasowały do stylu eklektycznego?

Czym charakteryzuje się styl eklektyczny?

Eklektyka jest sztuką efektownego łączenia ze sobą kolorów, wzorów, materiałów, faktur mebli oraz dodatków i dekoracji, które na pierwszy rzut oka do siebie nie pasują. Jest to oczywiście złudne wrażenie, ponieważ w takich wnętrzach wszystko jest zaplanowane i nic nie jest przypadkowe. Tym samym, jeśli zdecydujesz się na styl eklektyczny w swoich wnętrzach, możesz umiejętnie połączyć ze sobą cechy charakterystyczne innych stylów architektonicznych.

Grzejnik żeliwny do wnętrz w stylu eklektycznym – Castrads Emmeline

Choć pozornie mogłoby się wydawać, że urządzenie mieszkania w stylu eklektycznym to przysłowiowa bułka z masłem, w praktyce okazuje się, że jest to jeden z najtrudniejszych do realizacji nurtów. Wymaga bowiem odpowiedniego zaplanowania całości. Co więcej, bardzo łatwo możesz przekroczyć także granice dobrego smaku. Z drugiej zaś strony styl eklektyczny jest najciekawszym i najbardziej oryginalnym kierunkiem, który w 100% oddaje indywidualne poglądy na estetykę wszystkich domowników.

Eklektyzm pozwala na zabawę w aranżacyjne eksperymenty. W stylu tym znajdziesz elementy vintage, ponieważ umiejętnie łączy on nowe ze starym. W eklektycznych wnętrzach znajdziesz bardzo dużo nowoczesności, jednak nie zabraknie w nim również klasycznego zacięcia. Oznacza to, że wybierając grzejniki do wnętrz w stylu eklektycznym, możesz zdecydować się na modele tradycyjne lub całkowicie nowoczesne, które wizualnie podkreślą charakter wnętrza.

Styl eklektyczny będzie dla Ciebie pełen sprzeczności, barwnego melanżu i kontrastów. Nie znajdziesz w nim dokładnie sprecyzowanych reguł, które pozwolą Ci bez problemu urządzić dom lub mieszkanie. Nie ma tutaj jednej, utartej ścieżki, którą mógłbyś podążać. Kluczem do sukcesu w tym wypadku będzie Twoja artystyczna i wnętrzarska intuicja. Jeśli jej nie posiadasz, musisz pogodzić się z tym, że artystyczny nieład, jaki zechcesz osiągnąć straci na swym pięknie.

Geneza nurtu eklektycznego

Aby zrozumieć styl eklektyczny i dobór materiałów, należy zacząć od początku, czyli od jego genezy. Nazwa stylu wywodzi się z języka greckiego – od słowa „eklektikós”, co w języku polskim oznacza “wybierający”. Dokładnie taki jest omawiany nurt. Praca z nim polega na selekcji motywów oraz elementów, które zaczerpnięte są z różnych epok oraz zestawieniu ich w jedną całość. W takim szaleństwie jest metoda. Chodzi bowiem o to, aby jedne materiały podkreślały obecność drugich oraz nawiązywały do ich podobieństw i jednocześnie starannie obnażały różnice. Dzięki temu wnętrze zyska na oryginalności.

Eklektyczny kierunek aranżacji wnętrz nasilił się w XIX wieku i trwa po dziś dzień. Coraz chętniej stosujemy go zarówno we wnętrzach prywatnych, jak i publicznych. Fenomen nurtu wynika z jego oryginalności i zaskakujących, niebanalnych rezultatów, jakie można osiągnąć, mieszając nowoczesne wykończenie wnętrz z tym z minionych epok.

Choć można byłoby się obawiać chaosu i bałaganu, tak naprawdę w stylu eklektycznym możesz zastosować wiele nieoczywistych kompozycji. Połączenie stylu retro z industrialnym i minimalizmem, czy boho ze scandi da ciekawy efekt. W tym wypadku nie musisz sztywno trzymać się reguł, ponieważ nie znajdziesz jednej złotej zasady, co można, a czego nie można. Jedyne, do czego musisz dążyć to odnalezienie punktu ciężkości wystroju i dążenie do harmonii. Oznacza to, że musisz w taki sposób zestawić ze sobą wszystkie elementy, aby jedne nie przytłaczały drugich.

Żeliwny grzejnik do wnętrz w stylu eklektycznym – Mercury marki Castrads

Jak zatem uniknąć aranżacyjnego chaosu i bałaganu i nieumiejętnego nagromadzenia w jednej przestrzeni rzeczy wyjętych wprost z różnych epok? Rozwiązanie jest jedno – musisz ustalić jeden kierunek dominujący i do niego dobierać eklektyczne kombinacje. Tylko wtedy będziesz w stanie kontrolować cały miszmasz. Idealnym punktem wyjścia może okazać się styl minimalistyczny, któremu towarzyszy neutralne tło.

Chciałbyś w swoim domu wykonać aranżację eklektyczną, jednak obawiasz się, że nie dasz rady zrobić tego dobrze? Skorzystaj z pomocy doświadczonych projektantów lub zainspiruj się gotowymi aranżacjami.

Jakie grzejniki do wnętrz w stylu eklektycznym wybrać, aby skutecznie ogrzewały wnętrze?

Wybór odpowiedniego grzejnika do wnętrz eklektycznych nie należy do prostych. Mnogość produktów, jakie są dostępne na rynku sprawia, że możesz mieć z tym kłopot. Chcąc wybrać jak najlepiej, na początku musisz poznać dwa pojęcia, które określają sposób oddawania ciepła przez wybrane urządzenie grzewcze. Mowa tutaj o promieniowaniu i konwekcji. Konwekcja polega na emitowaniu ogrzanego powietrza do wnętrz. Powietrze wpada w ruch, a następnie rozchodzi się po całej powierzchni, zapewniając jednocześnie użytkownikom komfort termiczny. Drugie ze zjawisk, czyli promieniowanie związane jest z ciepłem, które przekazuje sam kaloryfer.

Parametry, na które musisz zwrócić uwagę, wybierając grzejniki do wnętrz w stylu eklektycznym

Zanim kupisz grzejniki do wnętrz w stylu eklektycznym, musisz dokładnie rozplanować przestrzeń, czyli ustalić, w jakim miejscu chcesz je zamontować, aby skutecznie ogrzać wnętrza. Tylko wtedy będziesz w stanie dobrać ich wielkość i jednocześnie zapewnić wydajne ogrzewanie w całym domu.

Kiedy przestrzeń będzie rozplanowana, przychodzi czas na dobór odpowiednich parametrów. Jednym z najważniejszych jest moc kaloryfera przekładająca się na wydajność energetyczną.

Moc grzewcza świadczy o tym, jak wydajny będzie grzejnik we wnętrzu, w którym go zainstalujesz. Nie możesz jednak kupić modelu z największą ilością wat, ponieważ to nie rozwiąże problemu jego skuteczności. Chcąc wybrać model dopasowany do wnętrza pod względem mocy, musisz dokładnie obliczyć zapotrzebowanie na ciepło w danym pomieszczeniu. Wynik będzie różnił się od wielkości przestrzeni, jaką musisz ogrzać, choć nie tylko. Istotnymi czynnikami, które będą miały wpływ na ostateczną moc kaloryfera, będą także stan ocieplenia, stolarka okienna i drzwiowa oraz miejsce, w którym chcesz zamontować grzejnik. Przyjmuje się, że w mieszkaniach i domach na 1 m2 powinno przypadać między 70 a 100 W.

Moc grzewcza powinna być równa wartości, jaką założono w projekcie instalacji grzewczej. Jest ona ściśle związana z wydajnością energetyczną. Mówiąc najprościej: im jest ona wyższa, tym grzejnik może wytworzyć więcej ciepła.

Sposób i miejsce podłączenia kaloryfera

Bez względu na to, czy montujesz grzejnik do wnętrz w stylu eklektycznym w łazience, sypialni, salonie, czy w przedpokoju, weź pod uwagę sposób jego podłączenia. Na rynku dostępne są modele z podłączeniem bocznym, dolnym i innymi. Zanim wybierzesz kaloryfer, sprawdź projekt instalacji grzewczej, w której powinieneś znaleźć informacje na ten temat. Dodatkowo poszukaj także wskazówek dotyczących rozstawu podłączeń oraz orientacji grzejnika – pionowa lub pozioma.

Grzejniki do wnętrz w stylu eklektycznym powinny być zamontowane w miejscu, w którym dochodzi do największych strat ciepła. Tylko wtedy są w stanie zapewnić optymalną cyrkulację powietrza oraz równomierne ogrzanie całego pomieszczenia.

Rozmiar grzejnika – zwróć na niego uwagę

Nie da się ukryć, że wielkość grzejnika idzie nieodłącznie w parze z jego mocą oraz wydajnością energetyczną. Pomimo tego warto zawsze poszukać takiego modelu, który będzie idealnie pasował wymiarem do miejsca, w którym ma zostać zainstalowany.

Na rynku dostępne są różne modele, które jesteś w stanie dopasować do niewielkiej ilości miejsca, np. w łazience. Mowa tutaj przede wszystkim o smukłych kaloryferach pionowych.

Pamiętaj, że poza mocą i wielkością kaloryfera liczą się także walory estetyczne. Na szczęście producenci oferują różnorodne grzejniki do wnętrz w stylu eklektycznym, które charakteryzują się ciekawym designem i bogatą paletą kolorystyczną. Oznacza to, że bez problemu wybierzesz takie rozwiązanie, które stanie się doskonałym uzupełnieniem Twojego mieszkania.

Grzejnik żeliwny Castrads Mercury 3

Jakie grzejniki do wnętrz w stylu eklektycznym są dostępne na rynku?

W domach naszych dziadków i rodziców jeszcze teraz można spotkać żeliwne grzejniki żeberkowe, które swego czasu królowały w instalacjach grzewczych. Ich cechą charakterystyczną były żeberka, które stosunkowo długo się nagrzewały, ale również bardzo długo oddawały ciepło, ponieważ nie wychładzały się szybko. Nic zatem dziwnego, że w niektórych mieszkaniach po dziś dzień można spotkać grzejniki żeliwne, które za pomocą farby dopasowywane są do wystroju i stylu wnętrza. Dzięki temu nie tylko skutecznie ogrzewają wnętrza, ale także pełnią funkcję dekoracyjną.

Obecnie najpopularniejsze grzejniki do wnętrz w stylu eklektycznym wykonane są ze stali nierdzewnej lub aluminium. Do często wybieranych modeli zalicza się grzejniki panelowe, które wyróżniają się niewielkimi rozmiarami idącymi w parze w dużą mocą i wydajnością. Warto wybierać takie, które wykonane są z materiałów wysokiej jakości, bo tylko takie nie będą ulegały szybkiej korozji.

Jakie grzejniki będą pasowały do pokoju urządzonego w stylu eklektycznym?

Urządzając wnętrza w stylu eklektycznym, dobrze rozplanuj przestrzeń. Dzięki temu bez problemu dobierzesz kaloryfer ozdobny, który nie będzie za duży ani za mały pod względem wymiarów i mocy. Urządzenie grzewcze, które wybierzesz, powinno równomiernie rozprowadzać ciepło po wnętrzach oraz być proste w montażu. Pamiętaj także o względach wizualnych. W przypadku stylu eklektycznego możesz dowolnie wybrać – czy będzie punktem wyjścia do dalszej aranżacji, czy jej delikatnym uzupełnieniem.

Jeśli zależy Ci na spójności mieszkania, możesz wybrać jeden rodzaj grzejników, które zamontujesz w każdym wnętrzu. Jest to możliwe dzięki temu, że producenci proponują często jedną kolekcję kaloryferów, które dostępne są w różnych rozmiarach, o różnej mocy, a także w różnych kolorach. Taką możliwość zyskasz wybierając choćby grzejniki dekoracyjne ze sklepu artykulygrzewcze.pl.

Grzejniki do łazienki w stylu eklektycznym

Grzejniki łazienkowe powinny być wizualnie lekkie i zarazem funkcjonalne, dzięki czemu nie będą przytłaczać wnętrza. Podobnie, jak w przypadku kaloryferów pokojowych, tutaj także trzeba przemyśleć moc oraz rozmiary urządzenia grzewczego. W niewielkim pokoju kąpielowym doskonale będą prezentować się proste kształty oraz uniwersalne odcienie. Biel doskonale pasuje do tradycyjnych urządzeń sanitarnych, a niewielka głębokość proponowanych na rynku grzejników łazienkowych pozwala do przemyślane zagospodarowanie przestrzeni. Jeśli jednak posiadasz dużą łazienkę i chcesz, aby grzejnik do wnętrz w stylu eklektycznym wyróżniał się na tle pozostałego wystroju wnętrza, możesz postawić na bardziej charakterystyczne modele. W ofercie artykulygrzewcze.pl znajdziesz np. grzejniki dekoracyjne ELEGY, które z pewnością podkreślą charakter pomieszczenia i staną się doskonałym punktem wyjścia do dalszej aranżacji.

Grzejnik Łazienkowy Sunerzha Elegy

Pamiętaj, że w łazience na pierwszym miejscu zawsze stawia się funkcjonalność. Oznacza ro, iż grzejnik powinien być tak rozmieszczony, aby bez problemu można było zrobić z niego dodatkowy wieszak na mokre ręczniki czy bieliznę. Istotny jest także materiał, z jakiego wykonany jest kaloryfer łazienkowy. Nie może być przypadkowy, ponieważ łazienka należy do wnętrz o podwyższonej wilgotności. Unosząca się para wodna nie może w żaden sposób uszkadzać powierzchni grzejnika, dlatego materiał, z jakiego go wykonano musi być jak najwyższej jakości.

W jakich wnętrzach warto zastosować pionowe grzejniki?

Grzejniki pionowe to modele, które doskonale prezentują się w wysokich pomieszczeniach z dużymi przeszkleniami. Można je także śmiało stosować w dużych łazienkach. Tego rodzaju kaloryfery wyróżniają się doskonałą wydajnością cieplną, która sprawia, że nawet w mroźne dni domownicy mogą liczyć na maksimum komfortu.

Grzejnik Dekoracyjny Ag Grzejniki Design Ag Wave
Grzejnik Dekoracyjny Ag Grzejniki Design Ag Wave

Choć grzejniki pionowe zazwyczaj można spotkać w tradycyjnych odcieniach – bieli, czerni lub antracytowym, producenci coraz częściej proponują także inne barwy, które możesz zamówić za dodatkową dopłatą. Dzięki temu jesteś w stanie wybrać grzejnik do wnętrz eklektycznych, które doskonale podkreśli ich charakter. Co więcej, możesz także wybrać wykończenie grzejnika pionowego – w ofercie rynkowej znajdziesz bowiem takie pokryte lakierem, które doskonale pasują do klasycznych wnętrz oraz matowym, które idealnie komponują się z minimalistycznym wystrojem pomieszczeń.

Grzejniki pionowe dostępne są w różnych wysokościach i szerokościach, co przekłada się na bezproblemową możliwość wykorzystania ich we wnętrzu. Prym na rynku wiodą jednak wąskie modele, które bez problemu zmieścisz w najmniejszym kącie, np. W łazience pomiędzy umywalką a ścianą.

Czy modny grzejnik w stylu favier sprawdzi się w eklektycznym wnętrzu?

We wcześniejszej części artykułu omówiliśmy cechy charakterystyczne stylu eklektycznego. Eksperci podkreślają, że eklektyzm łączy w sobie pozornie niepasujące do siebie elementy. Oznacza to, że grzejniki w stylu Favier, które stosowano w przeszłości, jeśli zostaną umiejętnie wplecione do wnętrza, mogą stanowić jego swoistą ozdobę. Czym wyróżniają się wspomniane modele? Są to modele żebrowe, które w przeszłości stosowano jako uzupełnienie instalacji grzewczej w budynkach przemysłowych, pawilonach handlowych czy magazynach. Takie rozwiązania można było spotkać także w latach 70. Na korytarzach w klatkach schodowych w blokach z wielkiej płyty.

Jeszcze do niedawna grzejniki Faviera uznawano za nieestetyczne. Obecnie przeżywają swój comeback i są elementami pożądanymi szczególnie we wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym. Można je także wykorzystać w mieszkaniach eklektycznych, w których będą stanowić urozmaicenie wnętrza i przede wszystkim skutecznie je ogrzewać. Grzejniki Faviera zbudowane są z żeber, które wyglądem przypominają spiralę. Przez ich środek ciągnie się rura będąca rdzeniem konstrukcji. Obecnie grzejniki tego typu zostały unowocześnione pod względem technologii i działania, jednak ich oryginalny wygląd się nie zmienił. Jedyne, co może zaskoczyć to bogata paleta barw, w której są dostępne. Ten aspekt powinien Cię ucieszyć, ponieważ duża ilość kolorów pozwoli Ci bez problemu dobrać taki kaloryfer do wnętrz w stylu eklektycznym.

Nowoczesne, kosmiczne grzejniki łazienkowe – czy będą pasowały do stylu eklektycznego?

Rozwój rewolucyjnych technologii sprawia, że podstawą do wnętrz eklektycznych stają się ultranowoczesne aranżacje, które uzupełniane są tradycyjnymi elementami. Futurystyczne i nieszablonowe wnętrza inspirowane są współczesną techniką. Często można w nich spotkać geometryczne formy w intensywnych kolorach.

Grzejnik Dekoracyjny Radox Maze

Chcąc dopasować się do wymagań inwestorów oraz panujących trendów, również producenci grzejników zaczęli tworzyć ekstrawaganckie kaloryfery o niespotykanych, abstrakcyjnych kształtach. W tym wypadku możesz spotkać na rynku śmiałe modele, które przypominają elementy, które jeszcze do niedawna oglądaliśmy w filmach science fiction. Metaliczny połysk połączony z geometrycznymi lub organicznymi kształtami oraz krzykliwa kolorystyka sprawiają, że tego typu grzejniki do wnętrz w stylu eklektycznym będą stanowić ich główny punkt, wokół którego przyjdzie Ci budować pozostałą przestrzeń. Niewątpliwie grzejniki dekoracyjne przypominające kosmiczne rozwiązania to modele dla odważnych ludzi, którzy nie lubią nudy i nie boją się eksperymentować we wnętrzach. Jak zatem widać, są to doskonałe rozwiązania do eklektycznego mieszkania.

Dodatkowo tego typu rozwiązania wyróżniają się idealnym balansem pomiędzy formą a funkcjonalnością. Nie tylko skutecznie ogrzewają wnętrza, ale również cieszą oko i są idealnym dopełnieniem eklektycznej aranżacji.

Grzejniki do wnętrz w stylu eklektycznym – podsumowanie

Eklektyzm, w którym z powodzeniem możesz połączyć swoje przyzwyczajenia z różnymi stylami to znak naszych czasów. Nic zatem dziwnego, że trend ten od kilku sezonów jest chętnie wybierany przez sporą grupę osób. Obecnie chcemy bowiem posiadać wiele różnych rzeczy w tym samym czasie. Po co zatem ograniczać się do jednej estetyki, kiedy można mieć wszystko jednocześnie? Wystarczy umiejętnie połączyć ze sobą poszczególne elementy. Jeśli lubisz bawić się formą, kolorem i różnorodnymi materiałami, mamy nadzieję, że nasz wpis utwierdził Cię w przekonaniu, że styl eklektyczny jest właśnie dla Ciebie. Zaproponowaliśmy w nim także kilka rozwiązań, jeśli chodzi o grzejniki do wnętrz w stylu eklektycznym. Zapewne zdajesz sobie sprawę, że nie są to jedyne rozwiązania, jakie możesz wykorzystać i tym samym stworzyć niebanalną aranżację. Jeśli chciałbyś poznać kolejne rozwiązania, skontaktuj się z nami! Z przyjemnością porozmawiamy z Tobą o kaloryferach dostępnych w naszym sklepie, które pomogą Ci zaaranżować mieszkanie na styl eklektyczny.