aggrzejniki logo
22 397 43 92

INFOLINIA 9-18

Dobór grzejników

Wednesday, May 27, 2020

Dobór grzejnika do specyfikacji pomieszczenia

Odpowiednio dobrany grzejnik powinien mieć przede wszystkim taką moc cieplną, aby pokryła ona straty ciepła pomieszczenia i pozwoliła na utrzymanie w nim optymalnej temperatury. Nieodpowiednio dobrana moc grzewcza będzie powodem znacznego dyskomfortu w okresie zimowym, co w konsekwencji skłonić nas może do zmiany grzejnika, narażając na dodatkowe koszty. Warto więc zawczasu zwrócić na to uwagę, unikając późniejszych komplikacji.

Jeżeli określimy już prawidłowo moc grzejnika, wtedy dopiero zwracamy uwagę na jego wygląd oraz funkcjonalność. Aby określić zapotrzebowanie na moc, należy określić: wielkość pomieszczenia, jego wysokość, przeznaczenie, ilość okien oraz ścian zewnętrznych zamykających pomieszczenie, typ budynku, parametry czynnika grzewczego czyli temperaturę wody zasilającej i powrotnej oraz temperatury, jaka ma być utrzymywana w pomieszczeniu.

Odpowiedni rodzaj grzejnika w strefie dziennej, łazience czy garażu

W uproszczeniu zakładając, że dobieramy grzejnik w budynku standardowym (nowe budownictwo, plastikowe okna, standardowa wysokość pomieszczeń):

  • w strefie dziennej (kuchni, pokoju dziennym, przedpokoju) oczekiwana temperatura to ok. 20st. C, jeżeli w skład pomieszczenia wchodzi max. jedno okno lub jedna ściana zewnętrzna przyjmujemy 70-80 W/m2. Przy większej ilości okien lub ścian zewnętrznych: 80-100 W/m2.
  • w łazience pożądana temperatura to 24st. C, jeżeli nie ma w niej okien i ścian zewnętrznych przyjmujemy 100-120 W/m2, jeżeli jakieś występują – 130-150 W/m2.
  • w garażu jeżeli zależy nam jedynie na tym, aby przechowywać samochód w dogodnych warunkach wystarczy nam utrzymanie temperatur dodatnich w okolicach 10st. C.Przyjmujemy wtedy 30-40 W/m2, jeśli zaś lubimy pomajsterkować, lepiej zapewnić temperaturę w okolicach 16st. C – licząc 50-60 W/m2.

Kiedy w danym pomieszczeniu znajdują się też inne źródła ciepła jak np. ogrzewanie podłogowe, wtedy moc grzejnika nie jest kluczowym kryterium, pełni on bowiem rolę jedynie dogrzewającą. Jeżeli grzejnik ma służyć do suszenia ręczników przez cały rok, należy zamontować grzałkę elektryczną. Gdy wymieniasz stare, żeliwne grzejniki na nowe, możesz założyć, że jedno żeberko to 130W. Mnożąc liczbę żeberek przez ich moc, otrzymamy szacunkową moc potrzebną do ogrzania pomieszczenia.

Niektórzy producenci proponują nam programy do przeliczania mocy, które mogą ułatwić wybór. Należy jednak pamiętać że podane wartości są jedynie szacunkowe i nie stanowią gwarancji optymalnego doboru mocy. Aby mieć pewność, że twoje grzejniki są dobrane odpowiednio skorzystaj z porady eksperta w wykwalifikowanym punkcie sprzedaży.