aggrzejniki logo
22 397 43 92

INFOLINIA 9-18

Od czego zacząć urządzanie mieszkania? Podpowiadamy jak ocieplić wnętrza

Tuesday, March 8, 2022

Nie ma znaczenia, czy planujesz mały, czy większy remont, czy jesteś przed przeprowadzką. Najważniejsze jest to, aby właściwie zaplanować prace. Pamiętaj, że dodatki możesz wymienić w każdym momencie. Odmalowanie ścian będzie nieco uciążliwe, ale również możliwe do przeprowadzenia, jeśli zajdzie taka potrzeba. To na co należy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności to wybór lub wymiana instalacji i kaloryferów. To również czas, aby pomyśleć o ogrzewaniu podłogowym.

Urządzanie mieszkania to nie tylko moment, w którym dbamy o piękny wygląd i przyciągające wzrok dodatki. To również czas, aby pomyśleć nad komfortem domowników, ergonomią pomieszczeń i aspektem ekonomicznym, jeśli chodzi o ogrzewanie. Pamiętaj, że remont to inwestycja na wiele lat, dlatego zaplanuj go z głową.

Kiedy warto wymienić kaloryfery?

Kaloryfery w mieszkaniu są częścią instalacji grzewczej całego budynku, więc pamiętaj, że aby je wymienić, będziesz potrzebować odpowiednich podań i zgody spółdzielni lub właściciela budynku (o czym pisaliśmy tutaj). Co więcej, wybrany przez Ciebie model musi mieć określoną moc grzewczą, aby nie zaburzać tzw. bilansu grzewczego budynku. Czy warto? Remont jest idealnym momentem, aby zdecydować się na zakup nowoczesnych grzejników dekoracyjnych. Tym bardziej że ułatwiają to puste, pozbawione mebli przestrzenie, a inwestycja szybko przełoży się na Twój komfort życia.

Magia zapomnianych kamienic

Pamiętajmy, że w starych budynkach instalacje często wymagają gruntownej modernizacji, nawet jeśli z zewnątrz nie widać dużych uszkodzeń. Jeśli planujesz remont w kamienicy czy w kilkudziesięcioletnim bloku, pomyśl przede wszystkim o instalacji grzewczej, ponieważ to od niej zależy komfort życia domowników.

Mieszkania w kamienicach to idealne miejsca na loftowe czy industrialne aranżacje, ale pamiętaj, że tego typu lokale generują spore straty ciepła. Duże okna są często nieszczelne i warto pomyśleć o ich wymianie, zanim zdecydujemy się na przeprowadzkę. Efektowne wysokie sufity wymagają również odpowiednio rozłożonego systemu ogrzewania. Korzystając z okazji warto wymienić stare kaloryfery na nowoczesne grzejniki dekoracyjne, które poza optymalną technologią, podkreślą też wyjątkowy wygląd tej niezwykłej przestrzeni.

Jeśli pomieszczenie, które remontujesz, ma wysokie sufity i dużą ilość przeszkleń, wybierz pionowe grzejniki dekoracyjne lub kaloryfery w stylu loftowym, które równomiernie ogrzeją dolne i górne partie powietrza i zapewnią optymalną temperaturę w mieszkaniu. Pomieszczenia w starych kamienicach pozwalają też na wyjątkowo efektowne zagospodarowanie zwykle nieużywanych przez nas kątów, w których bardzo dobrze wyglądają grzejniki półokrągłe narożne. Nowoczesne modele nie tylko pozwalają optymalnie wykorzystać przestrzeń, ale szybko się nagrzewają i efektywnie oddają ciepło.

Mieszkanie w bloku wcale nie musi być nudne!

Jeśli chodzi o klasyczne mieszkania w bloku, to co prawda nie ma w nich konieczności rozwiązania problemu wysokich sufitów, ale nadal pozostaje kwestia strat ciepła i niemodernizowanej starej instalacji. Właśnie dlatego remont lub urządzanie mieszkania powinniśmy zacząć od wymiany okien (jeśli jest taka konieczność), a przede wszystkim starych kaloryferów, zwłaszcza jeśli to żeliwne modele, które nie tylko nie prezentują się widowiskowo, ale często ulegają awariom, a przy obecnym trendzie i zamiłowaniu do otwartych przestrzeni, po prostu nie są w stanie ogrzać całego wnętrza. Wbrew pozorom nawet klasyczne mieszkania w bloku pozwalają nam na dużą dowolność, jeśli chodzi o aranżacje. Pomieszczenia możemy dopasować nie tylko do wymagań i liczby domowników, ale również urządzić je w naszym wymarzonym stylu. Właśnie z tą myślą zostały zaprojektowane nowoczesne grzejniki dekoracyjne.

Jeśli stawiasz na funkcjonalność, wybierz modele panelowe, które idealnie dopasujesz do wielkości ścian. Kaloryfery z płaską płytą będą niezwykłą ozdobą powierzchni, na których położony jest tynk strukturalny, imitacja betonu, drewno lub cegła. Na płaskich ścianach pokrytych gładzią zamień jednolitą płytę na spersonalizowaną grafikę lub ulubione zdjęcie, a niewielkie pomieszczenia optycznie powiększ, wybierając grzejnik z lustrem. Z kolei w dużych pokojach, a zwłaszcza otwartych przestrzeniach, które łączą cześć wypoczynkową z biblioteczką lub z jadalnią jeden klasyczny grzejnik może nie wystarczyć. Dobrym i niezwykle efektownym rozwiązaniem będzie grzejnik mini, który idealnie zastąpi niewielkich rozmiarów ściankę działową lub wkomponuje się w Twój ulubiony kącik, w którym czytasz książki i odpoczywasz.

Nie zapomnij o dodatkowym grzejniku elektrycznym!

Remont mieszkania to najlepsza okazja, aby pomyśleć o dodatkowych rozwiązaniach. Niestety nawet najlepiej wykonana renowacja wnętrz nie rozwiąże wszystkich problemów. Często problem tkwi w źle ocieplonych ścianach zewnętrznych budynków, na co nie mamy wpływu. Czy w Twojej łazience nieustannie gromadzi się nadmiar wilgoci? A w sypialni dziecka panuje zbyt niska temperatura, zanim rozpocznie się sezon grzewczy? Grzejniki elektryczne są idealnym rozwiązaniem, ponieważ możesz uruchomić je dokładnie wtedy, kiedy tego potrzebujesz, niezależnie od sezonu grzewczego.

Czy warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe jest zawsze świetnym uzupełnieniem klasycznego systemu grzewczego — podnosi komfort życia domowników i warto ująć je w kosztorysie, tym bardziej że sprawdzi się zarówno w kamienicy, jak i w mieszkaniu w bloku. To jednorazowa inwestycja, jeśli wybierzemy sprawdzoną firmę. Na rynki dostępne są systemy wodne i elektryczne, które można dopasować do wymagań lokalu i domowników. Co więcej, nowoczesne technologie to również zaawansowane moduły sterowania, które pozwalają na ergonomiczne i ekonomiczne zarządzanie ciepłem w Twoim domu.

Moment, w którym urządzasz mieszkanie lub planujesz remont to czas, w którym masz szansę poprawić komfort życia swój i najbliższych. Warto dołożyć wszelkich starań, aby Twoja rodzina cieszyła się przytulną atmosferą.